Anasayfa / Animasyon Filmleri

Animasyon Filmleri

Animasyon Nedir? Animasyon Filmleri Nasıl Doğdu?

Animasyon(Canlandırma) Filmleri, tek tek çizimlerin, resimlerin veya resimlerin çerçeveye göre fotoğraflanmasıyla(stop-frame) oluşur. Genellikle, her bir kare, bir saniyede 24 kare hızla art arda yansıtıldığında, hareket yanılsamasını vererek, öncekinden biraz farklıdır. En eski sinema animasyonu, kare kare, elle çizilmiş resimlerden oluşuyordu. Animasyon art arda gelen bu karelerden oluşmaktadır. Animasyonlar kesin olarak tanımlanmış bir tür kategorisi olmadığı değildir. Animasyon, masal ve durmak bilmeyen filmlerden oluşmakta ve genellikle çocuklara hitap etmektedir. Animasyon filmler genellikle çocuklara yöneliktir ya da çoğu kişiye hitap eder, ancak herkes tarafından izlenmektedir.

Günümüzde dijital teknolojinin gelişmiş olması ile vektör ve piksel tabanlı animasyonlar yapılması kolaylaşmıştır. 2D animasyon tekniği ile her saniyede 12 kare gösterilmektedir. Günümüzde animasyon film yapmak teknolojik gelişmelere göre olmaktadır. Animasyon filmleri 3D, 2D, stop motion, cut-out gibi yapımlarında sık kullanılan tekniklerle yapılabilmektedir.

 

Animasyon Filmlerinin Tarihi

Erken Animasyon:

Görüntü aygıtının mucidi Fransız bilim adamı Charles Emile Reynaud, bir praksinoskop (1877) olarak adlandırılan ilk sinema filmi karikatürcüsü olarak bilinir.

Animasyonları yaratmak için, tek tek oluşturulmuş görüntüler, şeffaf bir jelatine (kenarlarda film perforasyonları) sahip olan esnek bir çerçevenin üzerine doğrudan yansıtıldı ve projeksiyon sisteminden geçirildi. Kişinin terimlerin tanımına bağlı olarak, bazıları Pauvre Pierrot’u şimdiye kadar yapılmış ve yayınlanmış en eski animasyon filmi olarak kabul eder.

Erken film animasyonunun selefi, her çizgi film kutusunun bir film çerçevesine benzediği 1890’ların gazete çizgi romanlarıydı. En eski animasyon filmlerinden bazıları, iki çekim arasındaki bir nesnede tek bir değişiklik yapıldığında çok ilkel durma-hareket tekniklerini (‘stop-trick’ veya ‘substitution splice’ olarak bilinir) kullandı. Bu erken teknik, stop-motion, substitution veya stop-action olarak adlandırıldı .

Öncü animatörler, yönetmenler ve film yapımcıları Albert E. Smith ve gazete karikatüristi James Stuart Blackton, Vitagraph Company’nin kurucularından biri olarak, kayıp bir kayıp film olan Humpty Dumpty Circus’u (1898) yarattılar . Kayıp bir sessiz film olan Vitagraph’ın bu ‘çizgi film’ adlı filmi, Guinness tarafından “cansız nesnelere hareket yanılsaması vermek için durma-hareket tekniğini kullanan ilk canlandırma filmi” olarak iddia edildi . Ve ben n Arthur Melbourne Cooper’ın kamu hizmeti duyurusu Maçlar: Bir İtiraz (1899, BK)Animasyon, hareketli kibritlerin stop-trick görüntüleri ile elde edildi. Bir kibrit çöpü, bir kara tahta üzerinde bir itiraz yazdı ve İngilizlerin Boer Savaşı’nda savaşan askerlere (bir zamanlar pahalı olan) kibritler yollamasını istediler.

Gazete karikatüristi J. Stuart Blackton, ayrıca , çizilen bir karakteri ve bazı nesneleri barındıran bir Vitagraph Studios filmi olan Enchanted Drawing (1900) adlı canlı filmi de çekti. Dur-eylem animasyonunun en eski prototiplerinden birini içeriyordu ( sürekli olmayançerçeve-kare çekimi). ‘Trick’ animasyonunun en erken dizilerinden birinde, yaşlı bir adamın yuvarlak bir karikatür yüzünü çizdiği büyük bir stand-up şövale kullanarak bir tebeşir-konuşma sanatçısı (Blackton’un kendisi) gösterdi. Daha sonra, sayfanın sağ üst köşesinde bir şişe şarap ve bir bardak kadehi taslağını çizdikten sonra iki kağıdını eski 3 boyutlu nesneler olarak tutarak ve bir bardak şarap dökerek eskiz kağıdından çıkardı. Adamın şapkası ve puro ile aynı şeyi yaptı. Kısa bölümün sonunda, tüm öğeleri resme geri yükledi.

Edwin S. Porter’ın Unlu Mamuller Mağazası’nda (1902) , Edison yönetmeni kil heykelleri kalıpladı ve dur-aksiyon animasyonuyla filme çekti, böylelikle dur-hareket kil animasyonunun ilk bilinen ilkel örneğini oluşturdu. 80 saniyelik film, stop-aksiyon fotoğrafçılığı ve “trick” nesne manipülasyonunun bir kombinasyonuydu. “Şimşek heykel” olarak bilinen bir teknikten kısa bir süre sonra, bir fırıncının asistanı, un-namlusunun yan tarafına fırlatılan hamuru şekillendirdi, çeşitli yüzler ve komik şekiller yaptı – stop-kamera arasında pürüzsüz düzenlemelerle çalıştırılan “donuyor”.

Step-krank işleminde daha iddialı bir atılım (çerçeve-kare animasyon, stop-motion’ın öncüsü), Segundo de Chomón’un The Electric Hotel (1905, Sp.) Başlıklı Pathe Frères filmleri için komedi-fantazi kıskacındaydı . aka El Hotel Electrico). 1908’de ABD’de piyasaya sürüldü. Georges Melies’in filmlerine benzer bir hileli filmdi (dolayısıyla Chomon “İspanyol Melezleri” olarak adlandırıldı). [Not: Ayrıca “dolly” (“çekimleri izlemek için” seyahat eden raylar üzerinde bir kamera “) geliştirmeye de borçluydu.] Kısa iki karakter yönetmen ve Bertrand ve Laure gelen çift oynadığı eşi Julienne Mathieu, vardı tamamen otomatik bir otelde. Check-in işlemi tamamlandığında, bagajları harekete geçti ve tamamen üst kattan çıktı. Odalarındaki elektrik anahtarları otomatik olarak çeşitli görevleri yerine getirdi: ayakkabı fırçası ve parıltı, saç tarama ve sakal-tıraş ve mektup yazma.

Tarihsel ve teknik olarak, ilk animasyon filmi (diğer bir deyişle, standart sinema filmi üzerine basılan en eski animasyon filmi ) , J. Stuart Blackton tarafından yapılan Komik Yüzlerin Mizahi Aşamaları (1906) idi . Çizilmiş bir animasyon filminin en eski hayatta kalan örneğiydi. Tek çerçeve yöntemini kullanan ilk karikatürdü ve saniyede 20 kare olarak tahmin edildi. Filmde, iki yüzün bir karikatürcünün çizgi çizimleri bir tahtaya ‘canlandırıldı’ (ya da hayata geçti). İki yüzü gülümsedi ve göz kırptı ve puro içen adam kadının yüzüne duman attı; ayrıca bir sirk palyaço küçük bir köpeğin bir çemberden geçmesine neden oldu. Ayrıca, Blackton ‘Son derece iyi bilinen, animasyonun ilk örneklerinden biriydi (canlı eylemle karışık durma hareketi). Kırsal bir ülke hanının yemek masasında yaşamakta olan ana nesneler dizisi, özel efektin nasıl gerçekleştirildiğine dair izleyicileri (ve şaşkın, uzun burunlu ana karakter!) Şaşırtmıştı.

Bunu kısa bir süre sonra, ilk animasyon filmi (canlı eylem olmaksızın) izledi – Emile Cohl’un Fantasmagorie (1908, Fr.) , geleneksel animasyon tekniklerini kullanarak. Sadece bir görüntüden diğerine harmanlanmış, dönüştürülmüş veya akışkan olarak morflanmış basit çizgi çizimleri (palyaço benzeri bir çubuk figürünün) oluşuyordu.

Winsor McCay (“Amerika’nın En Güzel Karikatürcüsü”):

Dinozor GertieNew York Herald çizgi roman animatörü ve eskiz sanatçısı Winsor McCay (1869-1934), 1904-1911 yılları arasında bir çizgi roman dizisi üretti, üçüncüsü Rarebit Fiend’in Düşleri , Küçük Sammy Sneeze ve Slumberland’daki Little Nemo (Ekim’den) 15, 1905 ila 23 Temmuz 1911). Her ne kadar McCay bir çizgi film animasyonu yaratan ilk kişi olmasa da, yine de yeni endüstrinin tanımlanmasına yardımcı oldu. Grafiksel animasyon teknik yöntemini ilk kuran kişi oldu . İlk animasyon girişimi, çizgi romandaki popüler karakterleri kullandı (ve kendi vaudeville hareketinin bir parçası oldu): Slumberland’daki Little Nemo (1911)(4.000 elle çizilmiş çerçevelerle), ardından Bir Sivrisinek Nasıl Çalışır (1912) (6,000 çerçeve ile).

İlk önemli, başarılı ve gerçekçi çizgi film karakteri ya da yıldızı Gertie’deki Gertie (1914) (10.000 çizim, arka plan dahil) adlı bir eseriydi. Aslında McCay, ekranın arkasından kaybolan, ekranda yeniden ortaya çıkan, Gertie’nin ağzına adım atan ve ardından Gertie’nin bir gezintiye geri dönmesini sağlayan şaşırtıcı bir yanılsamaya dönüşen “etkileşimli” yanılsamayı yarattı! Kombine ‘canlı eylem’ ve animasyon ile ilk “interaktif” animasyonlu karikatürün en eski örneğiydi. Bazıları bunu ilk başarılı olarak görür.

Dinozor Gertie (1914)

McCay’ın 12 dakikalık propaganda niteliğindeki belgesel filmi The Lusitania’nın Sinking’i (1918) , bir dönüm noktasıdır. Tarihi bir olayın ilk ciddi yeniden yürürlüğe girmesiydi. RMS Lusitania’nın 7 Mayıs’ta bir Alman U- botuyla torpidolanması. 1915, yaklaşık 2000 yolcu kaybına yol açtı. Cel animasyonunu kullanan en eski filmlerden biriydi.

Sovyet animatör (W) ladislaw Starewicz ilk 3-D, stop-motion öykülerini animasyonlu böceklerle iki erken filmde yarattı : The Grasshopper ve Ant (1911) ve The Cameraman’s Revenge (1911) . Ve John Randolph Bray’in ilk animasyon filmi, The Artist’in Rüyaları (1913) (Dachshund ve Sosis) , ABD’de modern tekniklerle yapılan ilk animasyonlu karikatür, ‘cels’i ilk kullananlardı – şeffaf çizimler sabit bir arka plan.

Felix the Cat: Sessiz Dönemde En Başarılı Çizgi Film Karakteri

Felix vicdanını koruyor – 1923İlk sessiz döneminde süperstar statüsüne ulaşmış (ve antropomorfik oldu) animasyon karakteri Pat Sullivan, Felix’in karakter karikatür sahibinin stüdyolarında, Kedi yaramaz Felix idi. Sözde Felix, 1902’de yayımlanan Küçük Çocuklar için Just So Stories’te Rudyard Kipling’in “Kendisi Tarafından Yürüdüğü Kedi” den esinlenildi . Felix, en hareketli film serisinin en kazançlısı değildi, ne de en uzun süredir çalışıyordu. büyük bir stüdyodan geliyor.

Felix, ekran için özel olarak yaratılan ilk özgün ve orijinal animasyon yıldızıydı. Charlie Chaplin’in “Little Tramp” filmiyle dikkat çekici benzerliklerini korusa da, çizgi romandan ya da başka bir kaynaktan kaynaklanmadı.Felix Pat Sullivan’ın stüdyosunda doğdu (Sullivan tüm krediyi aldı), ancak genç animatör Otto Messmer tarafından çizildi ve tasarlandı. 1919’dan 1921’e kadar ilk birkaç yıl boyunca, Felix çizgi filmleri (25’i) Paramount Pictures tarafından şort olarak dağıtıldı ve sonra Margaret J. Winkler (1922-1925 arası 64 film), ilk kadın, animasyon üreten ve dağıtılan filmler. 1925’ten 1928’e (toplam 78 karikatür), dağıtım bir film dağıtım şirketi olan Educational Pictures tarafından yönetildi ve daha sonra 1928-1929 arası ilk Ulusal Resimler dağıtımı devraldı.

Karakterist “Felix” olarak başlamadı. (İsimsiz) kedinin ilk iki karikatürü, Felix’in sadece “Üstat Tom” (ve Pussyville’in bir sakini olduğu) olarak bilindiği zaman, Feline Follies (1919) (Felix’in ilk kısa filmi) ve Müzikal Mews (1919) , kaybedildiği düşünüldü. Her iki film de animasyonlu çizgi filmlerin yer aldığı kısa film bölümlerinin yarı haftalık bir derlemesi olan Paramount Screen Magazine karikatürleriydi. Başlangıçta tek vuruşlu bir karakter olan Felix, Paramount Screen Magazine programının bir parçası olarak diğer iki çizgi ile birlikte yer aldı . Üçüncü Felix çizgi filminde,Felix’in Maceraları (1919) , Felix kalıcı adını aldı. Karakter anında popüler oldu ve kendi karikatür serisi hemen başlatıldı.

Felix Kedi Thru Toyland Gezileri (1925)
Messmer, 1919 ile 1929 yılları arasında 150’den fazla Felix çizgi filmini yönetti ve canlandırdı . Hollywood’da Felix (1923) , Hollywood ünlülerinin minyatürlerini ve karikatürlerini karakterize eden ilk (ya da en erken) canlandırmalı çizgi film olarak dikkat çekiciydi (Felix Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin ile birlikte ortaya çıktı) Gloria Swanson, Ben Turpin, William S. Hart ve hatta sansürcü William Hays ve yönetmen Cecil B. DeMille).

Aynı zamanda, Messmer (ve diğerleri) 1923’te (İngiltere’nin Daily Sketch dergisinde 1 Ağustos 1923’te çıkmıştı) bir Felix çizgi romanı başlatmıştı . ABD’de King Features Syndicate tarafından yakında dağıtıldı – 1966 yılına kadar çeşitli şekillerde devam etti. Felix, her yerde yaygın ve yaygın olarak satılan ilk karakterdi – sendikal çizgi romanlar, şarkılar ve tüketici ürünleri. Aslen Felix, açısal, burun burunlu, karikatürize bir tilki olarak ortaya çıktı, ama 1924’te Felix’in görünümü (animatör Bill Nolan tarafından), Felix the Cat Trips Thru Toyland’da görüldüğü gibi, yuvarlak ve daha yumuşak, daha düzgün ve geniş gözlü hale getirildi. (1925) ve son büyük karikatürlerinden biri Jungles Bungles’teki Felix’di (1928).. Eğitici Resimler tarafından dağıtılan son Felix the Cat karikatürü, The Last Life (1928) adlı filmin müzikleri ve Walt Disney’in Mickey Mouse’unun başarısı sırasında yayıldı.

İlk renkli karikatür:

İlk renkli karikatürünü kararlılıkla belirlemek zordu çünkü en çok yarışanların çoğu film kaybetti ve “renk” veya “animasyonlu” ifadesinin nasıl tanımlandığına bağlı:

Gollywog Land’de (1912, İngiltere) – kayıp bir film
S ome kaynakları, Natural Color Kinematograph Company’nin Gollywog Land’in (1912, İngiltere) Kayıp bir film olan Kinemacolor’u (iki renkli bir süreç) kullanan en eski renk animasyonu olduğunu iddia ediyor . Aslında kukla-animasyonlu dizileri olan bir canlı aksiyon filmiydi.
Kayıp bir film olan Thomas Cat’in (1920) ilk albümü (Thomas Katt’ın ilk baskısı)
Yapımcı John Randolph Bray’in (ve Bray Picture Corporation’ın) Thomas Cat’in (1920) ilk albümü (Thomas Katt’ın ilk baskısı) sık sık ABD’de yapılan ilk renkli çizgi film olarak kabul edildi ve pahalı Brewster Doğal Renk Süreci (iki -emülsiyon subtraktif renk süreci), Technicolor’un başarısız bir öncüsü. Renkli film kullanarak gerçekten renklendirilmiş ilk canlandırılmış kısa filmdi. Çizimler şeffaf selüloit üzerine yapılmış ve tersine boyanmış, ardından iki renkli bir kamera ile fotoğraflanmıştır.
Pinto’nun Prizma Komedi Revüsü (1919) – kayıp bir film
Dünyanın ilk renkli karikatürü için bir başka yarışmacı , iki renkli Prizma renk sistemi ile üretilen Vance DeBar “Pinto” Colvig’in kendinden üretilen Pinto’nun Prizma Komedi Revüsü (1919) idi .

Fiddlesticks (1930)
MGM ve eski Disney animatörü Ub Iwerks’in ilk kısa filmi Fiddlesticks (1930) , iki şeritli Technicolor sürecini kullanan ilk animasyon filmi oldu. MGM için ilk kurbağa karikatürü ve iki renkten biri olarak dikkat çekiciydi . Renk ve senkronize sesleri birleştiren ilk tam animasyonlu kısa filmdi.

İlk Hareketli Özellik:

Küçük ve bilinen, en eski hayatta kalan uzun metrajlı animasyon filmi (kukla, kâğıttan kesilmiş siluet animasyon teknikleri ve renk renklendirme ile) Alman film yapımcısı ve avante-garde sanatçısı Lotte Reiniger tarafından piyasaya sürüldü . Arabian Nights’ın hikayelerine dayanan Prens Achmed’in Maceraları (aka Die Abenteuer des Prinzen Achmed) (1926, Germ.). Reiniger’ın başarısı çoğu zaman, animasyonların kontrastlandığı, kağıt kesilmeleri kullanıldığı ve Almanya’da yapıldığı gerçeğinden dolayı bir kenara fırladı. Ve var olan nadiren görülen baskılar, orijinal kalitelerinin çoğunu kaybetti. Ancak film çok inovatifti – çok düzlemli kamera tekniklerini kullandı ve film stoğu üzerinde balmumu ve kumu denedi.

Erken Walt Disney: Laugh-O-Gram Stüdyoları, Alice Komedileri ve Oswald Tavşanı

Sinemanın ilk günlerinde klasik bir animatör, başlangıçta animasyonlu ve canlı aksiyon filmlerini bir araya getirmeyi deneyen Kansas City Film Reklam Şirketi’nde bir reklam karikatüristi olan Walt Disney’di. İlk filmler, Laugh-O-Gram Stüdyoları olarak bilinen Kansas City’deki (Missouri) kendi animasyon stüdyosunda (ve diğer animatörler tarafından) yapıldı. Ub Iwerks, Hugh Harman, Rudolf Ising, Carmen Maxwell ve Friz Freleng gibi çalışanlarının arasında animasyonun birkaç öncüsü vardı. Kısa animasyonlar yarattılar (bazı animasyonlarla canlı eylemler) – Açıkça Kırmızı Başlıklı Kız gibi Laugh-O-Grams (1922) – ilk”Gerçek” Walt Disney çizgi film, ardından Bremen Dört Musicians (1922) . Karikatürler Kansas City’nin Newman Tiyatrolarında gösterildi. 1922’de hepsi hayatta kalan yedi orijinal Laugh-O-Gram masalları vardı.

Hala başarısız Laugh-O-Gram Stüdyoları’nda, Disney’in personeli Alice’in Harikalar Diyarı (1923) adlı bir tek silindirli (10 dakikalık) kısa konu pilotu olan ilk Alice Komedisini yaptı . Disney’in Alice çizgi filmleri bir animasyonlu Wonderland dünyasına canlı aksiyon başlık karakteri (Alice) yerleştirdi.

Alice’in Harikalar Diyarı (1923)
1923’te iflastan sonra, Disney, Los Angeles’ta (Disney Brothers Studio) kendi stüdyosunu yeniden yerleştirmeye ve kurmaya zorlandı . Alice Komedileri (ya da Alice in Cartoonland ) üzerine çalışmalarına devam etti . Bunlar Disney’in ilk başarılı sessiz canlı aksiyon / animasyonlu çizgi filmleri (1923-1927’den) – Alice’in Gün Denizde (1924) ile devam eden bir dizi (56 bölümden oluşan) bir dizi şort .

Kısa bir süre sonra, Oswald Şanslı Tavşan (Disney’in baş animatörü Ub Iwerks tarafından tasarlandı), Universal tarafından dağıtılan bir çizgi film serisinde Disney’in ilk başarılı hayvan maskotu ya da yıldızı oldu. Bu, Disney’in Cat ve Koko Palyaço’yla rekabet etmeye zorlandığında , Laugh-O-Grams ve Alice Komedileri’nin ardından (bkz. Yukarıda) Disney’in üçüncü animasyon dizisi oldu. Oswald Poor Papa (1927) (Oswald’ın ilk pilot filmi, ancak 1928’e kadar serbest bırakılmadı) ve Troley Troubles (1927) gibi 27 sessiz siyah-beyaz çizgi film şortunda (Universal Studios için 1927-1928) ortaya çıktı.(ilk resmi kısa yayınladı, ancak ikinci çıktı). Oswald, aynı zamanda satılacak ilk Disney karakteriydi.

Irk Isyanı (1929) Evrensel / Lantz
1928’de, Disney, Oswald’ın karakterini George Winkler Productions’a, sonra da Universal ve Walter Lantz Studios’a bırakmaya zorlandı. Bir başka gelecek olan animatörler Tex Avery’nin çalıştığı yerlerdi (daha sonra Avery’ye bakınız). Oswald Şanslı Tavşan’ın ilk ses karikatürü Hen Fruit (1929) (kayıp bir film) iken, Walter Lantz / Universal tarafından üretilen ilk Oswald kısa yarış yarışı idi (1929) .

Disney’in Mickey Mouse’un ilk filmi:

Vapur Willie – 1928Disney, unutulmaz bir karaktere (ilk olarak Mortimer Mouse – ya da Mickey Mouse (kulaklarını keserek Oswald’a benzeyen) 1928’de taşındı. 1928’de, Disney Studios’un baş animatörü Ub Iwerks, Mortimer Mouse olarak bilinen bir figürden yeni bir karakter geliştirdi. Felix the Cat’e biraz benzer şekilde kaba çekilmiş veya kabataslak, kemirgen benzeri ‘Mickey Mouse’. [Not: Mickey Mouse, çizgi film yıldızı olmaya başlamadan asla çizgi roman karakteri değildi.]

İlk Miki Fare karikatür (sadece 1928 15 Mayıs pilot testi taraması gibi) idi tahliye edilecek Düzlem Crazy (1928), Mickey (onun marka ayakkabı veya eldiven olmadan), Minnie etkileyici olurken, pilot Charles Lindbergh taklit ettiği. İkincisi, Steamboat Willie (1928) ( ilk olarak 29 Temmuz 1928’de sınırlı bir şekilde sessiz bir film olarak piyasaya sürüldü), Mickey yine Pegleg Pete’in nehir buharlı kızağı üzerinde bir marka olarak, beyaz renkli eldivenleri olmadan. Üçüncü Gallopin ‘Gaucho (1928) oldu(İkinci filmin üretilmesine rağmen) 2 Ağustos 1928’de tamamlanan sessiz bir sürümle (ancak Steamboat Willie’den sonra piyasaya sürülmemiş ). Dördüncüsü ise 14 Mart 1929’da çıkan The Barn Dance (1929) idi .

(Bu erken filmler yakında yeniden çalındı ​​ve sesle yeniden serbest bırakıldı – heyecan verici sonuçlar ile. Örneğin, Plane Crazy (1928) , 17 Mart 1929’da bir ses karikatürü olarak yeniden piyasaya sürüldü ve Steamboat Willie (1928) teatral olarak yeniden yapıldı. 18 Kasım 1928’de sesten çıkmış ve New York’taki 79. Sokak Kolonisi Tiyatrosunda prömiyeri yapılmıştır.)

Gallopin ‘Gaucho (1928) Ahır Dansı (1929)
Mickey’nin diğer çizgi film karakterlerinden uzak durmasına yardımcı olmak için 7 dakikalık Steamboat Willie (1928) ses versiyonunda yeniden piyasaya sürüldü – bu, post prodüksiyonla senkronize edilmiş müziğin ilk müziğiydi (müzik, diyalog ve ses efektleri) ve Mickey Mouse’un ekran ilk performans ve doğum tarihi olarak kabul edilir. Animasyonlu yıldız Mickey (Minnie ile) ayakkabılarla ve beyaz, dört parmaklı eldivenlerle yeniden çizildi. [Bu karakter, Buster Keaton’ın Steamboat Bill’sine (1928) dayanan bir kalkıştı.. ] 1920’lerin ve 1930’ların sonlarında çok daha fazla sayıda Mickey Mouse filmine öncülük eden, büyük bir hit olan ilk önemli çizgi film ve büyük bir hit oldu.

Tuhaf bir şekilde, Mickey’nin ilk ses karikatürü Mickey’nin sesini içermedi – dokuzuncu kısa olana kadar konuşmadı, Karnaval Kid (1929) , “Sıcak köpekler!” [Not: Walt’ın sesi Mickey için kullanıldı.] Walt Disney, yapımcılığın gözetimi altında, karakter tabanlı cel canlandırma alanında en etkili öncü haline geldi.

Akşam yemeği zamanı (1928)
Yaklaşık aynı zamanda, teatral olarak yayınlanan ilk kamuoyuyla yayınlanan ‘senkronize’ film üzerine ilk film, Akşam Yemeği Zamanıydı (1928) . Karikatür, bir Aesop Film Fables serisinin bir parçası olarak, Fables Stüdyoları için ilk sesli karikatürü olan Paul Terry tarafından yönetildi . RCA Photophone ses sistemini kullanarak ses karikatürü olarak üretilen ve piyasaya sürülen ilk karikatürler arasında olması dikkat çekiciydi. Disney , Disney’in serbest bırakılmasıyla gölgesinde kalmış olmasına rağmen, Disney’in Steamboat Willie’den (1928) önce çizgi film (ve ayrıca 1 Eylül 1928’de NYC’de prömiyeri) üretildi .
The Fleischer Kardeşler: Mucitleri ve Inkwell Stüdyolarında Karikatür Yapımcıları

Aynı zamanda, Disney’in animasyon prodüksiyonuna ciddi rakipler Fleischers’dan (Max, Dave, Joe ve Lou) geldi. Onlar zaten animasyon sanatında devrim yaratacak teknik yenilikler yapıyorlardı. 1915 yılında Max Fleischer , çerçeve-kare kopyalama işlemini hızlandırmak için rotoscope’u (1917’de patentli) icat etti – canlı aksiyon filmi üzerindeki çizimleri kaplamak için kullanılan bir cihazdı. Fleischers ayrıca 3 boyutlu animasyon manzaralarının kullanımına öncülük etmişler ve Einstein Relativite Teorisi’nin iki versiyonunu üretmişlerdir (1923).- İlk belgesel uzun metrajlı animasyon olarak kabul edilen 20 dakikalık bir belgesel kısa ve 50 dakikalık özellikli eğitim sürümü. Aynı yıl içinde başka bir Fleischer bilimsel teori araştırması (film ve animasyon kullanarak) Evrim (1923) (Darwin’in Evrim Teorisi) idi .

Unutulmaz Fleischer Kardeşler Belgesel Animasyonlar

Einstein Görelilik Kuramı (1923)
Evrim (1923) (Darwin’in Evrim Teorisi)
1919’da, Fleischers’ın ilk başarılı girişimlerinden biri, canlı bir aksiyon dünyasında canlandırdığı Ko-Ko’nun canlı bir aksiyon dünyasındaki Ko-Kon karakterini içeren, kısa metrajlı / bölüm animasyonun bir parçası olan Inkwell serisi şortların galasıydı . ilk animasyonlu karakterler.

İki yıl boyunca John Bray (Bray Studios / Productions) için çalıştıktan sonra, kardeşler 1921’de kendi stüdyolarını kurdular ve Inkwell Studios (Out of the Inkwell, Inc.) olarak adlandırdılar ve kısa konuları ve animasyonlarını yazdı . Inkwell Filmleri . 1923’te genişledikleri zaman, Max, animasyon filmlerini (veya çizgi filmlerini) ve şortlarını dağıtmak için Red Seal Dağıtım Şirketi’ni kurdu. [Not: Kırmızı Mühür Şirketi ve Inkwell Filmleri, 1928’e kadar sadece birkaç sene sürdü ve Paramount Pictures dağıtıldı.]

Koronn’un Ko-Ko’sunu içeren ilk animasyon serilerinden biri, Ko-Ko Song Car-Tunes (1924-1927) adlı yaklaşık 50 kısa, 3-4 dakikalık filmden oluşuyordu . Ko-Ko Şarkı Car-Tunes vardı ilk Karaokeye öncüleri, Lee DeForest Phonofilm ‘sound-on kullanılan – senkronize film müzikleri özellikli bazıları animasyon filmler (karikatürler), (onlar sesi ile ilk animasyon filmler vardı) -film süreci. Bildirildiğine göre, 19 Song Car-Tunes, Phonofilm ses sistemini kullanmıştır (bazıları önce sessiz bir versiyonda, sonra da sesle piyasaya sürülmüştür). İlk konuşan karikatürler onlardı – hatta Disney’in Steamboat Willie’sinden (1928)birkaç yıl. Toplamda 49 Car-Tune animasyonu vardı. Bazıları önce silikler olarak, sonra da sesle (aşağıda kırmızıyla gösterilmiştir) serbest bırakıldı. Serideki şarkılar, çağdaş melodilerden eski zamanların favorilerine kadar değişiyordu.

Ko-Ko PalyaçoBunlar ilk şarkı söyleme filmleri, şarkı sözleri ve ‘zıplayan top’ yardımcılarıydı. Gimmick, izleyicilerin şarkıyla birlikte ilerlemesine yardımcı olmak için ekrandaki sözlerin üstüne sıçrayan bir toptu. Palyaço Ko-Ko, her karikatürün başında sık sık bir mendilden tırmandıran yıldız sanatçısı olmaya devam etti. İlk Car-Tune çizgi filmlerinden biri, Oh, Mabel (1924) , Ko-Ko’nun bir InkWell’den atlayarak Ko-Ko’yla başladığı ve Oh, Mabel şarkısından önce birkaç serseriyle koştu .

Benim Bonnie Lies Okyanusu Üzerine (1925) , bir şarkı sözleri ile zıplayan topu kullanan ilk karikatür olduğu bildirildi. In My Old Kentucky Home (1926, 1928) , en erken Araç-Tune senkronize ses ile animasyon, Bimbo kitleye konuştu: “Topu izleyin ve herkes katılabilir” Benim Zeplin’e bir Yolculuk (önce 1924’te sessiz bir film olarak ve daha sonra 1925’te (Song Car-Tune Serisinde) ve 1930’da (Fleischer’ın Ekran Şarkıları Serisinde) sesle yayınlandı. için Film Facts ve Feats Guinness Rekorlar Kitabı, “tiyatro serbest bırakılması için ilk karikatür talkie” idi. İçindeSerseri, Serseri, Serseri – The Boys Are Marching (1926, 1928) , Ko-Ko bir tiyatroda seyirciyi “zıplayan topu seyretmek” için cesaretlendiren ve “Serseri, Serseri, Serseri” şarkı söyleyen bir işaret verdi.

Ko-Ko Şarkı Car-Tunes (1924-1928)

1924: Benim Zeplin’e Bir Yolculuk Gel (1924), Hoşçakal Benim Leydi Sevgisi (1924), Anne, Annem Benim Üzerinde Bir Gül (1924), Ah, Mabel (1924)
1925: Benim Zeplin’e (1925) , Eski Arkadaşlara (1925), Annem Üzerine Bir Gül (1925), Bir Lassie (1925) , Swanee Nehri (1925), Doğu Yakası, Batı’ya Yolculuk Gel Side (1925), Daisy Bell (1925), Fındıkkıran Süiti (1925), My Bonnie Okyanusta Yatar (1925), Ta-Ra-Ra-Boom-De-A (1925), Dixie (1925), Yelken, Yelkencilik Sınırlayıcı Ana Üzerinde (1925)
1926: Darling Nellie Gray (1926) , Kelly’nin Gördüğü Herkes Var mı? (1926), My Old Kentucky Home (1926) (1928’de ses) , Beautiful Eyes (1926), Finiculee Fincula (1926), Sweet Adeline (1926), My Harem’de (1926), Serseri, Serseri, Serseri – The Boys Marching (1926) (1928’de sesler) , Goodbye My Lady Love (1926) , Comin ‘Çavuş (1926), Sorunlarınızı Toplayın (1926), Lonesome Pine’ın İzi (1926), Silvery Moon’un Işığı (1926) , İyi Eski Yazında (1926), Oh You Güzel Doll (1926), Araby Şeyhi (1926), Annie Laurie (1926), Oh, Nasıl Kalınır? Sabah (1926), Seni Kaybettiğimde (1926), Eski Siyah Joe (1926), Geceyarısı Choo-Choo’nun Alabam İçin Bıraktığı Zaman (1926),Ah, bir Pal Meryem Oldu (1926), Herkes Bunu Yapıyor (1926), Sevgili Eski Pal (yaşlı Pal) (1926), Yak-A-Hula-Hick-A-Doola (1926), Margie (1926), Karım Ülkeye Gitti (1926)
1927: Oh, Suzanna (1927), Biraz Yağmurlu Öğleden Sonra Ara (1927), Dublin’e Kayalık Yolu (1927), Jingle Bells (1927), Robert E. Lee’yi Beklerken (1927)
1928: Oh, keşke Michigan’da olsaydım (1928)
Ko-Ko’nun son sessiz filmi Chemical Koko (1929) idi . Felix the Cat ile olduğu gibi, sesin ortaya çıkışı Ko-Ko’ya benziyordu (1930’ların başlarında yeniden ortaya çıktı). 1929’da, Max Fleischer, Long Island’da Fleischer Studios adlı yeni bir stüdyo başlatırken, yine de Paramount’la bir ilişki kurdu.

Fleischers: Talkartoons ve Betty Boop

Betty BoopFleischers, 1929’dan 1932’ye kadar , Bimbo adlı akıllıca konuşan, şarkı söyleyen köpek benzeri karakterlerini içeren Talkartoons adlı yeni bir dizi başlattı . Her ne kadar Bimbo hızla bir yıldıza dönüşmüş olsa da ve bazen canlandırdığı bir Ko-Ko’yla desteklenmiş bir rolde ortaya çıkmış olsa da (Ko-Ko son olarak Betty Boop’un talkie çizgi filminde yer aldı. Ha! Ha! Ha! (1934) ), Bimbo çok geçmeden Fleischer’ın bir sonraki kılıcı çizgi film yıldızı Betty Boop’la birlikte küçük bir rol oynadı.

Max Fleischer kışkırtıcı, yetişkinlere yönelik, çizgi film Betty Boop vampir karakterinden sorumluydu, her zaman bir askısız, uyluk yüksek elbisesi giydi (ve sol uylukta gözle görülür bir jartiyer) ve Jazz dönemi şarkıcısı Helen Kane’e dayanıyordu. diyordu sineklik simgesi Clara Bow’in ‘It’ Girl ve Mae West’i.

Squeaky- ve bebek sesli çizgi film kraliçenin bir prototip 7 Bimbo tanıtıldı (Mae Questel tarafından 30s çoğu için seslendirildi) ın yaptığı Talkartoon başlıklı Dizzy Yemekleri (1930) – onu un-adlı bir uzun kulaklı yavru köpeği olarak görünen ile ! Ayrıca Talkartoon ve Fleischer’ın Gizemli Mose (1930) (çizgi film biraz riskli) – korkutucu titreyerek, Betty’nin gece elbisesi vücudunun dışına atladı ve gizemli bir figürün yanındaki bir battaniyenin altında ortaya çıktığında (yine köpek kulaklarıyla) ortaya çıktı. yatakta, gerçek olup olmadığını görmek için karnını ovuşturdu).

Yip Yip-Yippy (1939)
Betty Co-Ed’in (1931) başlarında , o Betty olarak adlandırıldı ve Silly Skandalları (1931) başlıklı başka bir ön-kod Bimbo karikatürde (başlık, Disney’in Aptalca Senfonileri’nin sahteciliği ), ilk kez Betty Boop adını aldı. hala köpek köpek kulaklarıyla – onun şarkıları onu dantel sütyenini ortaya çıkarmak için aşağıya doğru tutulurken Müzikal Komedi Smiles’ten (1930) ) Sürüş Beni Sürdüğünü söyledi. In Talkartoons’ Herhangi Paçavra (1932) , o (onlar çember küpe oldu) onun disket köpek kulaklarını kaybettikten sonra bir insana dönüştü ve burnu düğme şeklinde ve ten rengi oldu. İçinde Şovu Durdurmak (1932) , ilk kez kendi kredi afişinin altında yer aldı (daha önce sadece Talkartoons ve Screen Songs’da yer aldı ).

Betty Boop’un sesi, 1928 yılında Broadway’de, You Wanna Be Loved by Loved adlı şarkının sözünü ettiği “boop-oop-a-doop” yorumuyla bir his yaratan başka bir aktris Helen Kane’in sesiyle modellenmiştir . Yüksek bir bebek sesi, büyük çocuksu kafa ve gözleri, imza göz kırpması, çırpınan kirpikleri, shimmying gövdesi ve tükürük bukleleriyle dolu çizgi film karakteri bir dizi kısa çizgi filmde ortaya çıkmış ve 100’den fazla filmle üstteki Fleischer yıldızı olmuştur. ) 1930’larda:

Minnie the Moocher (1932) – Cab Calloway And His Orkestrasının canlı aksiyon görüntüleri (Calloway’ın Betty Boop çizgi filmindeki ilk görünümü ve gösterinin en eski bilinen görüntüleri)
Boop-Oop-A-Doop (1932) , riskin düşünüldüğü ve Betty’nin temalı şarkısının ilk örneğini içeren: “Boop-Oop-A-Doop’umdan Uzak Durma”
Betty Boop’un Bambu Adası (1932) – Betty’nin çıplak göğüsleri kapsayan sadece bir çim etek ve çiçek lei giymiş seksi bir hula yaptığı bir ön-kod karikatürü.
Öldüğünüzde Sevindim Rascal You (1932) – Koko Palyaço, Bimbo ve Louis Armstrong ve Orkestrasından bir konuk görünüşü (en eski canlı görüntüleri ile birlikte); ırkçı stereotipler için de tartışmalı
Snow White (1933) (Snow-White’da Betty Boop) – (Cab Calloway’ın başka bir görüntüsüyle) – Grimm Brothers’ın masalına dayanan ilk animasyon filmi
Dağın Yaşlı Adamı (1933) – Cinsel açıdan müstehcen filmin (Betty Boop çizgi filmindeki üçüncü ve son görünüşündeki Cab Calloway ile ) eleştirisi, Fleischer Studios’un Betty Boop’un karakterini canlandırmasına yardım etti ve 1934’ten sonra Afrika kökenli Amerikalı caz sanatçılarıyla daha uzun süre görüntülendi
Red Hot Mama (1934) – İngiltere’nin karikatürü yasakladığı için cehennemi mizahi bir şekilde tasvir ettiği bildirildi.
Betty Boop’un Şöhrete Yükselişi (1934) – Betty’nin popüler çizgi filmlerinden üçünü öne çıkarır: Gösteriyi Durdurmak , Betty Boop’un Bambu Adası (onun hula dansı) ve Dağın Yaşlı Adamı
Zavallı Külkedisi (1934) – Betty sporcu kırmızı saçlı Fleischer’ın ilk (ve tek) Betty Boop renk karikatürü
Rayları Sürme (1938) – Betty köpeği ile gözüktü, Pudgy the Pup
Ne yazık ki, çıplak, garip bir “boop-oop-a-doop” Betty’nin açık bir jartiyeri ve askısız roketi, 1934’te uygulanabilir, muhafazakar ve puritanik Hays Üretim Kodunun ortaya çıkmasıyla sansürlenmişti. Betty Boop çizgi filmleri çıkarıldı cinsel innuendo ve onun cimri elbiseler, ve daha aile dostu oldu. 1934’ten sonra karakterindeki büyük değişikliklerin bir sonucu olarak, popülaritesi azaldı ve düşmesi Rythm’deki Rezervasyon (1939) filmindeki son çizgi film görünümü ile geldi – çoğu zaman potansiyel olarak saldırgan Kızılderili karakterleri nedeniyle eleştirildi. Yayınlanan son resmi Betty Boop karikatür olduYip Yipy (1939) , Betty Boop olmadan.

[Not: 30’lu yıllarda, Mae Questel , Betty Boop’un sesinde, 2 milyondan fazla kopya satan Good Ship Lollipop’ta kaydedildi .]

Fleischer Stüdyoları: Popeye

Temel ReisFleischers, aynı zamanda, büyük boyutlu silahları olan sert, tek gözlü, ıspanak seven denizci Popeye haklarını elde etti (Ocak 1929’da, yaratılışçı Elzie C. Segar’ın “Thimble Theatre” gazetesinde yayınlanan yeni çizgi roman şeridinde tanıtıldı. 1919’dan bu yana 10.yılda King Features Syndicate için York Dergisi . Popeye çizgi romanda o kadar popüler oldu ki, “Popeye Başlayan Thimble Theatre” olarak yeniden adlandırıldı. 1933’te Max Fleischer, Thimble Theatre karakterlerini Paramount Pictures için bir dizi Popeye Denizci teatral çizgi film şortuna uyarladı.

Milestone Popeye Çizgi Filmler

Sailor Denizci Sinbad Denizciyle Buluşuyor (1936)
Popeye ilk olarak 1933 yılının Temmuz ayında kurulan çizgi film yıldızı Betty Boop’un yanı sıra , Hula’da dans ettikleri Fleischers’ın “Betty Boop Cartoon” adlı Popeye the Sailor (1933) adlı filminde de film çıktı . Popeye’nın sesi 1933-35 yılları arasında William Costello (Red Pepper Sam olarak bilinir) tarafından sağlandı. [Costello görevden alındıktan sonra, kariyerine karikatür stüdyosunda bir sanatçı olarak başlayan Jack Mercer, 1957’ye kadar Fleischer’lar için Popeye’ın sesini ve ad-liberal mırıltılarını ve iki Fleischer özellik uzunluğundaki animasyonlar için çeşitli sesler sağladı – aşağıya bakınız. ]

Eylül ayında Aynı yıl, ilk resmi Temel Reis çizgi film, ben Yam Ne Yam (1933) serbest bırakıldı – ilk animasyon şort uzun serilerde. Popeye’ın ilk Technicolor çizgi filmi, iki silindirli özel versiyonu olan Popeye Sailor, Sindbad Sailor’ı (1936) karşıladı, deneysel çok-düzlemli 3-D arka planları ile dikkat çekti ve Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ilk Fleischer karikatürü oldu Kısa Konu – Karikatür. Çizgi film karakteri tema şarkısı ile ünlü oldu (aşağıdaki alıntı):

Mae Questel, Olive Oyl, Popeye’nin inatçı kız arkadaşı ve Sweet Pea’nun seslerini sağladı. Wimpy karakteri, popüler olmayan bir İngiliz hamburgerinin ismini verdi.

1938’e gelindiğinde, Popeye, Mickey Mouse’u Amerika’nın en popüler çizgi karakteri olarak değiştirdi. Paramount’un Ünlü Stüdyoları, 1942’de başlayan diziye devam etti ve Popeye’nin sinema kariyeri 1957’ye kadar sürdü. Robert Altman , Robin Williams’ın Popeye, Shelley Duvall’ın Olive Oyl ve Ray Walston’un Pappy olarak oynadığı , canlı aksiyon filmi Floeye (1980) filmini yönetti. , Popeye’nin babası.

Fleischer Stüdyoları: Süpermen

Dave ve Max Fleischer, Paramount ve DC Comics ile yaptığı bir anlaşmada, 1940’ların başlarında bir dizi on yedi pahalı Süpermen karikatürü üretti . Yüksek bütçeli filmler, 100.000 $ ‘lık bir bölümde, karşılaştırmalı karikatürlerin ortalama fiyatının dört katıydı.

Milestone Superman Çizgi Filmleri

Buldozerler (1942)
Süpermen – FleischerFleischers, ilk on Süpermen karikatüründen ( Japoteurs (1942) ) sorumluydu ve 1942-43 yılları arasında Paramount’un Ünlü Stüdyoları tarafından üretilen geri kalan şortlar vardı. [Not: Seri için tanınabilir tema şarkısı, John Williams’ın Superman: The Movie (1978) filmine dahil edildi ve çizgi filmler The Iron Giant (1999) ‘ da atıfta bulundu .]

İlk 10 dakikalı Superman kısa, 1941’de prömiyer olan Superman (1941) , anlatıcıya “hızlı bir mermi, bir lokomotiften daha güçlü, daha yüksek binaları tek bir sınırda geçebilecek kadar güçlü” ifadelerini tanıttı! En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü’ne aday gösterildi, ancak Disney’in Lend a Paw (1941) ‘e kaybetti . Serinin en ünlüsü ikinci girdi, The Mechanical Monsters (1941).süper kahraman savaşan dev uçan robotlarla. Aynı zamanda yeniden tasarlanmış, daha şehvetli bir Lois Lane’i de içeriyordu ve ilk kez Superman’ın bir telefon kulübesinde klasik kırmızı ve mavi kostümü olarak değişeceğini belirtti. Ayrıca, Superman’ın bir Fleischer kırmızında X-ray Vision kullanarak gösterdiği tek zamandı. Ayrıca 17 şortun beşinci girişi olan The Bulleteers (1942) de dikkat çekicidir . Hikayede, Daily Planet’in Clark Kent / Superman mermi şeklindeki roket arabasından adını alan The Bulleteers olarak bilinen Metropolis’te bir çeteyi ele geçirdi ve ortadan kaldırdı.

Fleischer Studios: İki Özellikli Film

Fleischers Disney ile doğrudan yarıştı. Fleischers, şortları için sadece iki özellikten daha iyi hatırlanmasına rağmen, Fleischers’ın kaprisli karakterleri ve gelişmiş animasyon tekniklerini içeren iki uzun metrajlı animasyon sözünü hak ediyor:

Gulliver’in Seyahatleri (1939)
öyleydi ikinci , Amerikalı uzun metrajlı animasyon filmi şimdiye Disney’in sonra aşağıdaki (ve desenli) (1937) Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Jonathan Swift’in savaş hakkındaki 1726 klasik edebi hicivinin animasyonlu bir uyarlaması
İki kez Akademi Ödülleri adayı: Victor Young’ın En İyi Orijinal Skoru ve En İyi Şarkı (İnanılmaz Sonsuza Kadar) için

Bay Bug, Kasabaya (1941) gider (Hoppity Goes to Town)
ekranın ilk tam uzunlukta müzikal komedi karikatürü olarak tanıtıldı
pahalı ve teknik
başlangıçta Frank Capra’nın eski ismi Bay Deeds Goes to Town (1936)
d filmin mali başarısızlığa vi öyleydi geçen Max ve Dave yayınlamış olduğu karikatür özelliği
Son bir dipnot olarak, mücadeleci ve dayanılmaz Fleischer Studios 1942’de Paramount Pictures tarafından satın alındı. Stüdyo yeniden yapılandırıldı ve Ünlü Stüdyolar olarak yeniden adlandırıldı ve 1938’den beri Florida’da olduktan sonra New York’a döndü. Çalışma Popeye ve Superman serilerinde devam etti .

Stüdyo aynı zamanda , 40’lı yıllarda iki düzine Little Lulu (Moppet) çizgi film ve 50’den fazla Casper, 1950’lere uzanan Dostu Hayalet çizgi filmleri de dahil olmak üzere Harvey Comics karakterlerine dayalı karikatürler üretti (Casper, Izzy Sparber’in çizgi filminin kısa filmi The Friendly’de ilk çıkışını yaptı. Hayalet (1945) ).

[Az bilinen gerçek: Max Fleischer, Disney’in 20.000 Fersah Altında Deniz Kuvvetleri (1954) , Fantastik Yolculuk (1966) , Doktor Dolittle (1967) ve Soylent Green (1973) ] yönetmeni Richard Fleischer’ın babasıydı .

Walt Disney’in Aptal Senfonileri :

1930’lu yıllardan başlayarak, sinema filmleri, hızla gelişen bir film tekniğini sergileyen zorunlu karikatür şortlarından önce geliyordu. Mickey Mouse şortlarının gelişimi üzerinde çalışırken, müzikal eşlikiyle bağımsız, yenilikçi ve çığır açan bir dizi bağımsız animasyon serisi olan Silly Symphonies adlı yeni bir girişim başlattı .

Daha sonra uzun metrajlı animasyonlarında kullanacağı farklı süreçleri, teknikleri, karakterleri, hikayeleri ve teknolojileri denemek için 75 şort serisini (1929’dan 1939’a kadar 10 yıl süren) kullandı. En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için toplam yedi Akademi Ödülü kazandı (aşağıdaki tabloya bakın). Warner Bros’un Merrie Melodileri (aşağıya bakınız) dahil olmak üzere çok sayıda taklitçi vardı .

Walt Disney’in Aptal Senfonileri (1929-1939)

İskelet Dansı (1929)
Walt Disney ve Carl Stalling’in Silly Symphonies serisinde bir dönüm noktası olan ilk film
22 Ağustos 1929’da yayınlandı

Çiçekler ve Ağaçlar (1932) 30 Temmuz 1932’de yayınlandı
t o ilk seride animasyon renkte tahliye edilecek
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için ilk Akademi Ödülü’nü kazanan ; Disney’in ilk Akademi Ödülü oldu – Walt’ın 32 kişisel Akademi Ödülü’nün ilki

Kral Neptün (1932) 10 Eylül 1932’de yayınlandı
Disney’in Deniz Kralı ile ilgili hikayesi – Neptün

Ormanda Babes (1932) 19 Kasım 1932’de giriş yaptı
Grimm Kardeşler tarafından Hansel ve Gretel hikayesine dayanan Disney’in ilk peri masalı uyarlaması

Üç Küçük Domuz (1933) 27 Mayıs 1933’te yayınlandı
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü
Popüler, etkili Depresyon-Dönemi onun iyimser hit tema şarkısı ile fable : Kim Big Bad Wolf korkuyor? Depresyon dönemi marşı haline gelen ( Doğum Günün Kutlu Olsun ) ‘kişilik animasyonu’ sergileyen en eski filmlerden biri – üç domuzun her birinin kendine özgü bir kişiliği vardı

Bilge Küçük Tavuk (1934) 9 Haziran 1934’te yayınlandı
Peri masalı Küçük Kırmızı Tavuk
Donald Duck’ın ilk görünümünü işaretledi.

Kaplumbağa ve Tavşan (1935) 5 Ocak 1935’te serbest bırakıldı
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü
Klasik Aesop’un yavaş poke Toby Kaplumbağa ve hızlı Max Hare hakkında bir versiyonu

Kim Cock Robin’i öldürdü? (1935) 29 Haziran 1935’te yayınlandı
Jenny Wren’i canlandırırken, sevgiyle vurulmuş Cock Robin öldürülmüş gibi göründü, ancak bir suçlu kuş mahkemesi sadece Cupid’in okundan yaralandığını belirledi.

Müzik Arazisi (1935) 5 Ekim 1935’te giriş yaptı
Ççeşitli alegorik yereller ile: Senfoni Ülkesi, Discord Denizi, Caz Adası

Üç Orphan Yavru Kedi (1935) 26 Ekim 1935’te yayınlandı
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü
yaklaşık üç yavru kedi (siyah Tuffy ve iki kız kardeş: altın Kabarık ve dumanlı Muffy) devamı için devamı Diğer Kittens (1936)

Ülke Kuzeni (1936) 31 Ekim 1936’da yayınlandı
Aesop Fable dayalı: Kasaba Fare ve Ülke Fare
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü

Eski Değirmen (1937) 5 Kasım 1937’de yayınlandı
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü
İlk mekansal derinlik ve hareketin bir yanılsama sağlamaktır Disney’in çok düzlem kamera kullanımı
tüm zamanların en büyük çizgi filmlerinden biri

Çirkin Ördek Yavrusu (1939) 7 Nisan 1939’da yayınlandı
En İyi Canlandırmalı Kısa Konu için Akademi Ödülü
Hans Christian Andersen’in masalsı Çirkin Ördek Yavrusu’nun bir versiyonu
Silly Symphonies serisinde 75. ve son giriş
1931’den önceki bir bölümün yeniden yapımı olan dizinin sadece kısa bir kısmıydı.

Çizgi film karakteri Pluto ilk olarak 1930 yılında Mickey Mouse karikatür The Chain Gang (1930) ve The Picnic (1930) adlı Rover (Minnie Mouse’un köpeği) adlı filmde tanıtıldı . Başka bir Mickey Mouse kısa, Moose Hunt (1931) tanıdık ismini elde etmeden önce aldı. 1931’deki çizgi film de Plüton’un sadece konuşulan diyalog hattına sahip olmasıyla meşhurdu: Mickey’e: “Kiss”. Sonunda, Plüton’un önder rolüyle bir Pençe (1942) , En İyi Kısa Konu: Çizgi film için Oscar kazandı. Goofy, Mickey’s Revue’de (1932) fazladan giriş yaptı . [Son zamanlarda, kendi uzun metrajlı filminde yer aldı,Bir Goofy Filmi (1995) .]

Bir denizci-uygun, web-ayaklı Donald Duck 1934 yılında Silly Senfoni’nin The Wise Little Hen (1934) ‘da (“Kim – ben? Oh hayır! Ben bir çantanız var!” Yetim Faydası (1934) (bu da Donald’ın bir Mickey Mouse çizgi filminde ve Goofy’de ilk görünüşü olarak işaretlenmiştir – elbette, bu üç karakterin birlikte ortaya çıktığı ilk seferdi). Mickey Mouse (ve Minnie Mouse) ilk kez Steamboat Willie’de (1928 ) ilk kez bir araya geldiler. Ancak Mickey’nin ilk resmi The Band Konseri’ndeydi (1935)(renkle üretilmiştir). Donald’ın kadın ortağı Daisy (ilk adı “Donna Duck”) Don Donald’da (1937) tanıtıldı ve ilk resmi görünümünü (Donald gibi) Bay Duck Steps Out’ta (1940) yaptı .

Disney Karakterlerinin İlk Karikatürleri

Chain Gang (1930)

Pluto (isimsiz)
sarı kulaklı, siyah kulaklı, orta boy, kısa saçlı kanlı köpek

Moose Hunt (1931)

Plüton
(ilk kez adlandırılmıştır)

Mickey’s Revue (1932)
Uzun boylu, antropomorfik siyah bir köpek olan
Goofy, tipik olarak pantolon, ayakkabı, beyaz eldiven ve uzun bir şapka ile bir kaplumbağa boyun ve yelek giydi Güney drawl ile

The Wise Little Hen (1934)

Donald Duck, tipik olarak bir denizci gömleği ve bir papyonla kaplanmış sarı-turuncu bir banknot, bacak ve ayakları olan bir antropomorfik beyaz ördektir.

Don Donald (1937)

Papatya Ördeği
(“Donna” olarak bilinir)
turuncu bir kütük, bacaklar ve ayakları olan beyaz ördek; genellikle boğucu lavanta göz farı, uzun ayrı kirpikler ve fırfırlı tüyler etek vardı; Ayrıca V yakalı bluz, topuklu ayakkabılarıyla eşleşen bir baş fiyonk ve bileğindeki tek bir bileklik

Ördek Steps Out (1940)

Daisy Duck
(ilk resmi görünüm)
Columbia Resimleri Çizgi Filmler: Krazy Kat

Krazy KatStüdyo, Mickey Mouse ve diğer filmleri The Walt Disney Studios’tan dağıtmaya başladığında, Columbia Pictures, animasyon filmlerinin dünyasına dahil oldu. 1934’te kendi animasyon stüdyosunu kurmadan önce, 1929’da (1935’te Technicolored oldu) başlayan, Krazy Kat karakterini taşıyan uzun süredir devam eden siyah beyaz çizgi filmler üretiyordu. Krazy Kat, 1940 yılına kadar çizgi roman sanatçısı öldüğünde 1944’e kadar süren George Herriman’ın çizgi romanına dayanıyordu. Özellikle, Krazy Kat’ın çizgi filmdeki ilk birkaç yıldaki IFS / Bray Krazy şortlarından bazıları çizgi romanlardan uyarlandı.

Belirsiz bir cinsiyetten olan Krazy Kat, onun kötü rakibi Ignatz Mouse (genellikle Krazy’da tuğla attı) için bir öfke sergileyen obstrüktif bir kara kediydi. Bir aşk üçgenin üçüncü bileşeni, bir polis memuru olan Offissa Bull Pupp adlı bir köpekti. Yıllar geçtikçe, Krazy daha popüler Felix the Cat ve daha sonra Mickey Mouse’a daha çok benziyordu.

Krazy Kat Tarihi

Krazy Kat – Bugologist (1916)

Aşkın İşgücü Kayıp (1920)

Noel Baba için arama! (1925)

Ratskin (1929)
Uluslararası Film Servisi
(1916 – 1917)
26 Tiyatro Çizgi Filmleri
Bray’s Goldwyn-Bray Pictografları
(1920 – 1921)
10 Tiyatro Çizgi Filmleri
Winkler resimleri
(1925 – 1929)
99 tiyatro çizgi film
Columbia resimleri
(1929 – 1939)

Cartoon Kat, 1916 yılında Hearst’ın Uluslararası Film Servisi, Inc. tarafından Tanıtılan Krazy Kat ve Ignatz Mouse (1916) ile kuruldu . 1921’de Krazy Kat, 1921’e kadar Bray’s Goldwyn-Bray Pictographs tarafından satın alındı. Ardından, kısa bir aradan sonra, Winkler Pictures 1925’ten 1929’a kadar devraldı ve sonra Columbia seriyi aldı. Columbia Pictures’ın ilk Krazy Kat karikatürü (sesle ilk yayınlanan) Ratskin (1929) , ardından Canned Music (1929) , Columbia’nın son Krazy Kat karikatürü ise Krazy’nin Ayakkabı Mağazası (1939) idi .

Terry Toons:

Fabllar Studio ayrıldıktan sonra (onun için 1921 yılında gazete karikatürist Paul Terry tarafından oluşturulan Ezop Film Fabllar serisi), Terry [Not 1929 yılında New Rochelle kendi Terry Toons animasyon stüdyosu, NY kurmak: Fabllar Studio değiştirildi Van Beuren Studios içinde 1929.] Terry (yapımcı / yazar olarak) ve ortağı Frank Moser (yönetmen olarak), ilk olarak Fox Pictures ve daha sonra Paramount Pictures tarafından dağıtılan 1930’a kadar (1935’e kadar) karikatür üretmeye başladı. “Bütçe” stüdyosundan gelen ilk karikatürler, baskı yapmak için yapılmış ve aceleye getirilmişti ve stüdyo, yeni ses ve renk teknolojilerine direnmek için meşhur bir şekilde biliniyordu.

1930’ların başlarında ilk 25 filminin başlıkları şunlardı: Havyar (1930), Pretzels (1930), İspanyol Soğanları (1930), Hint Puding (1930), Roman Punch (1930), Sıcak Türkiye ( 1930) – ve daha fazlası.

1930’lardaki ilk yıldızları, Paul Terry’nin daha önceki karikatürlerinin bazılarında (1916-1923 yılları arasında Bray Stüdyoları’nda ve 1922-1929 yılları arasında Aesop’un Film Fables serisinde) ortaya çıkan, aşina bir bozkır çiftçisinin karakterleri olan Çiftçi Alfalfa idi ve şimdi yeniden ortaya çıktı. Terry Toons’un çizgi filmlerinde (1930-1937 arası büyük bir dönem). İlk Terry Toons çizgi filmleri French Fried (1930) ve Golf Fındıkları (1930) idi . Diğerleri arasında, 1930’ların ortalarına kadar dört yeni küçük çizgi dizi de (yeni karakterlerle) yayınlandı:

13 Puddy the Pup karikatürleri (1935-1942’den itibaren) – ilk olarak The Bullfight’da (1935) ortaya çıkan siyah göz bandıyla beyaz bir köpek
10 Kiko Kanguru karikatürleri (1936-1937’den itibaren) – bir Çiftçi Alfalfa karikatürü, Ödül Paketi (1936) içinde ilk olarak ortaya çıkan, eğlenceli ve neşeli bir marsupial
48 Gandy Goose karikatürleri (1938-1955’ten itibaren), ilk kez Gandy the Goose’da (1938) görülen çizgi roman oyuncusu Ed Wynn gibi bir kazığa dönüştü.
Ekşi Puss karikatürleri, yaklaşık 2 1/2 düzine başlıktan (1939-1955 arası), ilk olarak The Owl ve Pussycat’te (1939) ortaya çıkan bir cantankerous Jimmy Durante benzeri kedi , ve ilk olarak G-Man Jitters’ta Gandy the Goose ile eşleştirildi (1939)

Terry Toons, 1940’lara kadar gerçekten başarı bulmak için beklemek zorunda kaldı. Terry Toons’un (ve 20. Yüzyıl Tilki) en ünlü ve değerli çizgi karakteri, kısa bir süre önce The Mouse of Tomorrow’da (1942) bir prototip olan “Süper Fare” olarak ilk kez çıkmış olan Süpermen benzeri bir fare süper kahramanı olan Mighty Mouse’du .

Unutulmaz Terry Toons Animasyon ve Karakterler:
Mighty Mouse ve Heckle & Jeckle

Hesperus’un batığı (1944)

Talking Magpies (1946)

Messed Up Film Makineleri (1966)
“Süper Fare” olarak bilinen Mighty Mouse’un ilk çizgi filmi
Yeni bir ismin ilk örneği: “Mighty Mouse”
Heckle & Jeckle için iki prototipin ilk çizgi filmi
Heckle ve Jeckle’nin son tiyatro karikatürü
Güçlü FareBirkaç yıl içinde, daha tanınabilir Mighty Mouse, 8. filmi “ The Wreck of the Hesperus” (1944) adlı filminde bir görünümle doğdu ve yeniden adlandırıldı . Sarı kostümü, kırmızı pelerin ve marş şarkısı ile tanınıyordu, “İşte günümü kurtarmaya geldim!” Sonunda, Mighty Mouse 1942 ve 1961 yılları arasında 80 sinema filminde yer aldı. Daha sonra CBS-TV, Mighty Mouse çizgi filmlerini çekti ve 1955’in sonlarında başlayan ve bir rekor on bir yıl süren Mighty Mouse Playhouse adlı çok popüler bir Cumartesi sabahı televizyon programına dahil etti. 1967’ye kadar yıllar. Mighty Mouse ilk oldu Cumartesi sabahı görünecek çizgi film karakteri.

Terry Toons karakterlerinin en ünlüsü, ilk kez 40’ların ortalarında Paul Terry’nin The Talking Magpies (1946) filminde yer alan iki özdeş siyah, büyük sarı faturalı, bilge-çatlama kargaları (veya magpies) idi . İlk çıkışları aslında çiftin bir çift evli çift olarak tasvir edildiği bir Çiftçi Alfalfa karikatürüydü. Son canlandırılan çizgi film teatral film görünüşü, 52. kısa metrajlı Messed Up Film Maker’larda (1966) yapıldı .

Leon Schlesinger: Warners’ın İlk Günleri ve Bosko’nun Karakteri

Bosko TalkInk ÇocukWarners’ın çizgi film yapımcısı, Leon Schlesinger (1930-1944 arası) (ve Leon Schlesinger Productions) Bosko The TalkInk Kid (1929) adında 5 dakikalık bir pilot filmi yayınladı – ilk senkronize konuşan animasyonlu kısa çizgi / çizgi film (karikatürün aksine Bir soundtrack ile, diyaloğu gerçekten konuşan Bosko adında küçük bir siyah çocuk karakteri ile. Bosko pilotu iki eski Disney animatörü – Hugh Harman (1903-1982) ve Rudolf Ising (1903-1992), animatör Friz Freleng ile birlikte Warner Bros’un ilk karikatürlerini üretip yönetmişti.

Pilotta Rudolf Ising çizim tahtasında oturdu ve onunla etkileşime giren bir Afrikalı-Amerikalı çocuk olan Bosko’nun karakterini çizdi. Karikatürün sonunda, Bosko’nun mürekkebin içine geri çekilmesinden hemen önce, dedi ki, “Eh, çok uzun, millet! Daha sonra yah bakın!” – daha sonra ünlü olanın kaynağı “Hepsi bu, millet!” son başlık. Bosko pilotu kısa Warner Bros’un doğumu için bir itici güç oldu. Looney Tunes (aşağıya bakınız).

[Not: Bosko’nun karakteri o zamanın en büyük rakibine biraz benziyordu – Disney’in Mickey Mouse’u. Stüdyoların çoğunda Lantz ‘Oswald Şanslı Tavşan (yukarıya bakınız) ya da Columbia Krazy Kat ve hatta Warners’ Beans the Cat gibi benzer karakterler vardı. Ayrıca Bosko, Al Jolson’un karakterini The Jazz Singer’da (1927) karikatürize bir uyarlama oldu .]

Warner Bros’un Yükselişi:

Looney Tunes

İlk Resmi Looney Tune – Bosko

Açılış ekranı

Küvette Sinkin ‘(1930)

Bosko: “Hepsi bu kadar millet!”
En erken konuşan ‘Looney Tune ‘, 30 Mayıs 1930’da çıkarılan Küvet’teki (1930) siyah-beyaz komedi kısa Sinkin’di . Tekrar oynadığı rolü üstlenen Bosko’ya ve daha sonra Tiny Tim tarafından popüler hale getirilen şarkıyı da içeriyordu: “Laleler arasından parmak ucunda geçmek.” Ve senkronize konuşma ve dans ile görülen, önceden kaydedilmiş bir film müziği (pilot gibi) olan ilk Disney dışı animasyon filmi olarak dikkat çekiciydi . Ne yazık ki Bosko’nun karakteri, ırk ve etnik stereotiplerin teşvik edildiği suçlamasına katkıda bulundu. Bosko, filmi “Hepsi bu kadar millet!”

Sonuçta, Bosko, 1930-1933 yılları arasında Warner Bros tarafından yayınlanan üç düzine Looney Tunes’ın yıldızıydı . Son Looney Tunes WB karikatürü, Hitler’i hedef alan ilk film olan Bosko’nun Resim Sergisi (1933) oldu . Tartışma, kısa bir sahnede, Bosko’nun küfür gibi görünen bir şeyden (“kirli f – k!”) Bağırmasına neden olduğunda, küfür kelimesi “tilki” veya “kupa” olabilirdi. Bazıları, Harman ve Ising’in MGM’den ayrıldıklarında Warner Bros’un şefi Schlesinger’e veda olarak veda etti (daha fazla bilgi için).

Merrie Melodileri

1930’ların başlarında Looney Tunes’la elde ettikleri başarıları takiben , Warners, Merrie Melodileri (Leon Schlesinger tarafından üretilen ve Bob Clampett tarafından desteklense de Harman ve Ising tarafından yönetilen) adlı yeni bir seri ile genişledi . Yeni Merrie Melodiler çizgi film serisinin orijinal fikri , tekrarlanan karakterler olmaksızın, mevcut Warner Bros. filmlerinin müziklerini müziğe eklemekti.

İlk üç Merrie Melodisi , animatör Rudy Ising tarafından yaratılan Foxy adlı bir fare benzeri erkek karakteri tanıttı. İlk Merrie Melodie Hanımdı , Mandolin Çalın! (1931) , 31 Ağustos 1931’de yayınlandı. İkinci ve üçüncü şortlar Smile, Darn Ya, Smile! (1931) (Isadore Freleng ve Max Maxwell tarafından canlandırılmıştır) ve One More Time (1931) (Foxy’nin son çizgi film görünüşü). Üç şortun sonunda, Foxy bir bas davulunun arkasından çıktı ve izleyicilere şöyle dedi: “Çok uzun, millet!” – Bilinen sonun başka bir örneği: “Hepsi bu kadar!” Merrie Melodiler hafifçe popülerdi ve hatta ikinci senelerinde Cat-and-mouse masalı için daha fazla ödül aldı . (1932) – Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ilk Warner Bros karikatürü oldu.

Mutlu Harmoniler (1934-1938)

Looney Tunes ve Merrie Melodileri , 1933’ün ortalarına kadar Harman-Ising ile yapıldı, ancak Schlesinger Productions ve Warner Bros. ile ayrıldıklarında ve MGM’ye giriştikleri zaman büyük bir değişim oldu. Harman ve Ising, onlarla karakterlerinin ve çizgi filmlerinin telif haklarını aldı.

1934’te MGM’de, Hugh Harman ve Rudolf Ising, 1938’de seri olarak toplam 37 film üreten, yeni bir Mutlu Harmoniler serisi oluşturdular . Son Mutlu Harmoniler kısa olanı The Little Bantamweight (1938) idi .

Dizinin ilk şortlarından bazıları, bir Afrikalı-Amerikalı çocuğa benzeyecek şekilde modifiye edilen Bosko karakterini yeniden canlandırdı:

 

Hanna-Barbera’nın Tom ve Jerry’si :

Tom ve JerryMGM’de ilk toplantıdan sonra ilk tam takım halinde ve stüdyonun animasyon ünitesinde yardımcı yönetmen olarak görev alan William Hanna ve Joseph Barbera, kedi ve fare Tom & Jerry serilerini yarattılar (Tex Avery’nin Warners’daki çalışmasındaki çılgın eylemden açıkça etkilendi) ). Tom hakkında komik maceralardan oluşuyordu – gri bir kedi yavrusu ve Jerry – akıllıca masum bir fare.

İki hayvan arasındaki aşk-nefret ilişkisini vurgulayan çizgi dizi ilk kez 1940 yılında 9 dakikalık Technicolored pilotu Puss Gets the Boot (1940) ile tanıştığında , Hanna ve Barbera ilk Oscar adaylığını aldı. Karakterlerin bu ilk görünüşünde, hem Tom hem de Jerry, şöyle tanımlanamayacaktı: Tom “Jasper” olarak adlandırıldı ve farenin adı yoktu.

Hanna-Barbera’nın Tom & Jerry (1940-1957)
bir Pilot Bölümde Tanıtıldı

MGM Karikatür Başlık Ekranı

Tek Ekran Kredi – Rudolf Ising tarafından üretilmiştir, (William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yönetilmektedir)

Puss Önyükleme Alır (1940)
1940’tan 1957’ye kadar 100’ün üzerinde çizgi film, iki çizgi film karakterine sahipti ve Hanna ve Barbera, ödüllü karikatürler için Disney’in Oscar tekelini kırmayı başardılar. Onlar kazandı daha Disney’in dışında tarihin başka bir karikatür serisi daha Akademi Ödülü Silly Symphonies da aynı sayıda kazandı. En İyi Kısa Konu için yedi Oscar kazandı: Tom & Jerry serisinde aşağıdaki animasyonlu karikatürler için çizgi film :

Yankee Doodle Mouse (1943) – 11. Tom & Jerry kısa ve Tom & Jerry kırmızı ve sarı sunburst açılış ve kapanış başlık kartlarını kullanan ilk karikatür.
Mouse Trouble (1944) – 17. Tom ve Jerry kısa
Sessizlik lütfen! (1945) – 22. Tom & Jerry kısası; ayrıca Tom’un konuştuğu birkaç karikatürden biri
Cat Concerto (1947) – 29. Tom & Jerry kısa ve kategoride dördüncü ardışık Oscar galibi; Ödül, MGM ve Warners için yarışan iki stüdyo, ( Bugs Bunny’in oynadığı Friz Freleng’in Rhapsody Rabbit’i (1946) ile ), benzer arsa çizgileri için birbirinin intihallerini suçladı
Küçük Yetim (1949)
İki Mouseketeer (1952)
Johann Mouse (1953) – Oscar kazanan son ve 7. film; Jerry – fare, evin efendisi olan Viyanalı besteci Johann Strauss’un müziğini duyunca waltzing’e karşı koyamadı. Aynı zamanda Maestro’nun evinde yaşayan Tom, Jerry’yi dans edip tutmak için piyano dersleri aldı – böylece onu yakalayabilirdi.
Manhattan’daki fare – 1945 En ünlü karikatürlerinden biri 19. kısa, Manhattan’daki Mouse (1945) , Scott Bradley’in (çoğunlukla Godfather (1972) ve Arthur Freed ve Nacio Herb Brown “Broadway’de kullanılan Louis Alter’in Manhattan Serenade’sinden oluşan bir skora sahipti. Ritim “) – Jerry’nin büyük şehirdeki maceralarını anlattı. Sadece bir karakterin önemli rol oynadığı birkaç bölümden biriydi.

Daha sonra, birkaç ünlü dizide Jerry, fare Anchors Aweigh (1945) ‘ de Gene Kelly ile dans etti – bu filmde canlı aksiyon ve animasyonun ilk örneği. Tom ve Jerry, Dangerous Williams ile Dangerous When Wet’da (1953) sualtı fantazi dansı yaptılar . Ünlü animatör Chuck Jones, MG’lerde 70’lerde Tom ve Jerry çizgi filmleri için yeni bölümler üretmeye atandı – ama o zamanlar onların cesaretlerini ve ruhlarını kaybettiler – ve sonuçta başarısız oldular.

İlk Tam Uzunlukta Animasyon Filmi:

Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
1930’ların On Yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (1937)
Grimm Kardeşler tarafından Alman masalına dayanan
t o ilk , tam uzunlukta cel-animasyonlu, elle çizilmiş özellikli film
en eski Disney Animasyon Filmi
Disney’in eleştirmenleri tarafından “Disney’in Folisi” olarak adlandırılan
Akademi Ödülü En İyi Müzikal Puanına aday gösterildi
piyasaya çıktığı anda, en yüksek gçlü (yerli) ses filmi için kısa bir not aldı.
gayri resmi devamı ise, Filmation’ın Mutlu Olmak Üzere Sonrasıydı (1990).
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – 1937Hollywood çizgi film komedisinin Altın Çağı 1930 ve 1940’ların sonlarındaydı. Çoğu insanın gördüğünü hatırladığı en eski animasyon filmler, zarif detaylar, akıcı hareketler, muhteşem ve zengin renkler, büyüleyici karakterler, güzel müzik şarkıları ve ezgiler ve büyülü veya mitolojik çizimlerle çizilmiş hikayeler içeren daha gelişmiş, daha sofistike Disney filmleridir. Filmin ilk uzun metrajlı filmi, Disney’in klasik Kar Beyazı ve Yedi Cüceler (1937) 21 Aralık 1937’de (4 Şubat 1938’de yayımlanan ) serbest bırakıldı. 1938’in en iyi para kazananı 8 milyon dolardı.

Kısmen Disney’in daha önceki animasyonlu kısa filmi The Three Little Pigs’in (1933) başarısı nedeniyle finanse edildi . Müzikal animasyonun üç dört yıllık prodüksiyonu sırasında “Disney’in Folisi” olarak adlandırılan Disney, çizgi film formatını genişletmek ve değiştirmek zorunda olduğunu fark etti. Çok oyunculu bir kamera kullanmıştı, ilk olarak animasyonlu Oscar ödüllü Silly Symphonies’inde , The Old Mill (1937) adlı filminde derinlik ve hareket yanılsaması yarattı. Grimm Brothers’ın masalının versiyonu, türünün ikincisiydi – ilk beş dakikalık bir Snow White (1933) idi.başrolde Betty Boop (Cab Calloway’ın bir görünümü ile). Filmin finansal ve eleştirel bir başarıya dönüşmesiyle Disney’in risk alması ödendi.

[Not: Alman film yapımcısı ve avante tarafından on yıldan daha uzun bir süre önce teyit edilebilen (siluet animasyon teknikleri ve renk tonlaması ile) bilinen ancak bilinen, ancak eskiden kalma, hayatta kalan en eski uzun metrajlı animasyon filminin yayınlandığı belirtilmelidir. ünlü sanatçı Lotte Reiniger, Prens Achmed’in Maceraları (aka Die Abenteuer des Prinzen Achmed) (1926, Germ.) , Arap Geceleri’nin hikayelerine dayanarak .

40’lı yıllarda Disney’in Hollywood Animasyonlarının Altın Çağı:

Pinokyo – 19407 Şubat 1940’da eleştirmenlerin övgüyle anlattığı Pinocchio (1940) , Carlo Collodi’nin 1883 tarihli masalına dayanarak 2.6 milyon dolar rekor aldı ve yılın en yüksek kazanan filmi oldu. Bu ikinci Disney animasyonlu özellik, En İyi Müzikal Puan ve En İyi Orijinal Şarkı için iki Oscar kazandı ( Bir Yıldız Üzerine Dilediğinizde). Bu canlı bir ahşap kukla (Tyrolean britches ile) geçit hikayesinin ayinleri oldu. İyi niyetli ama yaramaz çocuğa, çocuğun vicdanı olarak görev yapan Jiminy Kriket adlı bir anlatıcı / halı torbası eşlik etti (ve Benjamin Franklin’e benziyordu). Ustaca animasyon, inanılmaz derecede hayat benzeri bir animasyon yaratmak için çok düzlemli kamera tekniğini kullandı.

Disney , 13 Kasım 1940’da ve 29 Ocak 1941’de (roadshow) yayımlanan Fantasia (1940) filminde yedi ayrı bölümde klasik müzik ve animasyonu birleştiren diğer dönüm noktaları, çığır açan tekniklerle deney yaptı . Film, 2 milyon dolarlık bir üretim maliyetiyle (ortalama bir canlı aksiyon resminin dört katından daha fazla), Mickey Mouse’un, Dukas’ın The Sorcerer’s Apprentice filmindeki bir yıldızın karakterini canlandırdı. . Fantasound adlı çok kanallı stereo ses formatında piyasaya sürülen ilk film oldu – zamanından on yıllar önce – çalma işlemi için tasarlanan özel bir sisteme gerek duymakla birlikte, masraf nedeniyle bu şekilde nadiren gösterilmiş olsa da (ve sadece 6 tiyatroun Fantasound oynamak için donanımlı olması gerçeği).

Fantasia , Disney’in Silly Symphonies’teki önceki çalışmalarının en dolu ifadesiydi . [Not Beethoven’ın Senfoni No. 5 , Elgar’s Pomp ve Circumstance , Stravinsky’nin Firebird’i , Shostakovich’in Piyano Konçertosu dahil olmak üzere, klasik müziğin yeni yorumları ile 60 yıl sonra, orijinal olarak IMAX formatında, Fantasia / 2000’de (1999) bir çeşit açıklama yapıldı. 2 – ve Gershwin’in Mavi’deki Rhapsody’i ve ayrıca Sihirbazın Çırağı’nın tekrarı .]

Diğer büyük klasik Disney masalları, animasyonlu özellikler ve 40’lardaki hikaye kitapları (ayrıca aşağıya bakınız):

Dumbo (1941) – 23 Ekim 1941’de yayınlanan büyük uçan kulaklı bebek filinin hikayesi
Bambi (1942) – Bambi’nin annesinin öldürülmesinin yıkıcı sahnesi ile ormanlık yaratıkların ve bir geyiğin ustaca şiirsel hikayesi; 16 Nisan 1942’de yayınlandı [Not: İkinci Disney animasyon filminin üretime geçmesine rağmen, hayvanların aşırı derecede gerçekçi görünmesi için uzun zaman alan araştırmalar nedeniyle beşinci sürüm haline geldi.] Saludos Amigos (1942) , 24 Ağustos 1942’de yayınlandı (Mexico City’de prömiyeri); Brezilya Jitterbird, Joe Carioca tanıtımı ile “Walt Disney Goes Güney Amerika” olarak tanıtıldı
21 Aralık 1944’te (Mexico City’de prömiyer) ve 3 Şubat 1945’te yayımlanan The Three Caballeros (1944) ; Bu animasyonlu ve canlı aksiyon kombine filmi Donald Duck “Brezilyalı Kız” Aurora Miranda ile dans etti
20 Nisan 1946’da yayınlanan Mine Müzik (1946) ; Fantasia’nın (1940) Benny Goodman, Andrews Sisters ve Dinah Shore’in popüler müziğiyle daha modern bir versiyonu ; antolojide , Bat , The Martins ve Coys, ve Peter ve Wolf’un klasik hikayeleri Casey de dahil olmak üzere 10 film bölümü vardı ; Ayrıca Blue Bayou , tüm Kediler Omuza , Sen Johnny Fedora ve Alice Bluebonnet, Gone sonra, Sensiz İki Silhouettes ve Met’teki Sing istedi balina
12 Kasım 1946’da yayımlanan Güney’in Şarkısı (1946) , Disney’in ilk canlı aksiyon filmi oldu, ancak üç önemli animasyon bölümünü de içeriyordu; Br’er Rabbit ile ilgili Joel Chandler Harris’in Amca Remus halk hikayelerine dayanıyordu; Filmdeki siyahların stereotipik temsilleri ve köleliğin romantikleştirilmesi üzerine yoğun protestolar (çoğunlukla NAACP tarafından) nedeniyle tartışmalı film ABD’li izleyiciler için hiçbir zaman ev videosu üzerinde yayınlanmadı; filmin hit şarkısı “Zip-a-Dee-Doo-Dah” En İyi Şarkı Oscar Akademi Ödülü kazandı
27 Eylül 1947’de serbest bırakılan Eğlence ve Fantazi Ücretsiz (1947) ; canlı aksiyon ve animasyonun bir kombinasyonu; Bongo (Jiminy Cricket’in ev sahipliğinde ve Dinah Shore tarafından anlatılan) bir sirk ayı ve Mickey ve Beanstalk hakkında iki hikaye ile
27 Mayıs 1948’de yayınlanan Melody Time (1948) ; iki Amerikan halk kahramanı dahil yedi animasyonlu şort dahil: Johnny Appleseed ve Pecos Bill ; Disney’in 5. büyük animasyonlu şort koleksiyonları
Yani 19 Ocak 1949’da yayımlanan Kalbimden Sevgili (1949) ; Burl Ives’in oynadığı bir animasyonla canlı aksiyon filmi; En İyi Şarkı için bir Akademi Ödülü adayı ( Lavanta Mavisi )
5 Ekim 1949’da yayımlanan Ichabod ve Bay Toad’ın Maceraları (1949) ; 1940’larda Disney’in ‘paket’ filmlerinin 6. ve sonuncusu; iki bölümden oluşuyordu: Willows’daki Rüzgar (İskoç yazar Kenneth Grahame’nin 1908 romanına dayanan ) ve Ichabod Crane (Washington Irving’in 1820 tarihli kısa hikayesi The Legend of Sleepy Hollow )
Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
1940’ların on yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Pinokyo (1940)
b İtalyan çocuk romanı Carlo Collodi’nin Pinokyo’nun Maceraları üzerine çekti
Mavi Peri tarafından bir dilek verildikten sonra canlanan bir kukla yaratmış olan Geppetto adlı bir ağaç işçiliği hakkında
1940’ın en yüksek gişe (yerli) filmi
En iyi Müzik Puanı ve En İyi Orijinal Şarkının ( Bir Yıldızı Dilediğiniz Zaman ), Disney’in parkları için gelecekteki tema şarkısı olan, bir akademi olan Akademi Ödülünü kazanan ilk animasyon filmi oldu.

Fantasya (1940)
Leopold Stokowski tarafından yürütülen klasik müzikle birlikte koordine edilen ve harmanlanmış sekiz animasyonlu bölümden oluşuyor
Klasik seçimler arasında Bach’ın Toccata ve D Minor’daki Fugue , Tchaikovsky’nin Fındıkkıran Süiti , Dukas’ın Sihirbaz Çırağı , Stravinsky’nin Bahar Ritmi , Beethoven’ın Pastoral Senfonisi (# 6) , Ponchielli’nin Saat Dansı ve Mussorgsky’nin Bald Mountain’daki Gecesi , Schubert’in Ave Maria ile sonuçlandı
Disney’in önceki Aptal Senfonileri’nin uzun metrajlı bir versiyonuydu.
daha sonra Disney filmleri, Mine Mine Müzik (1946) ve Melody Time (1948) , ayrıca müzik ve animasyon kombine
Yaklaşık 60 yıl sonra devam eden bir devam filmi, Fantasia 2000 (1999)
Fantasound adlı bir öncü çok kanallı stereo ses formatında piyasaya sürülecek ilk film

Dumbo (1941)
Fantasia’nın başarısızlığından sonra aceleyle yaratılan ve ucuza yapılan en kısa animasyon filmlerinden biri (1940)
uçan bir sirk filine ilişkin kısa bir çocuk kitabından uyarlanmıştır
En İyi Müzikal Puanı için En İyi Şarkı adayı ( Baby Mine ) ve Akademi Ödülü sahibi
Düşük bütçeli üretimi nedeniyle on yılın en kârlı Disney filmi

Bambi (1942)
Avusturyalı yazar Felix Salten’in 1923 tarihli kitabı Bambi, Ormanda Yaşam
üç kez Akademi Ödülü adayı: En İyi Şarkı ( Aşk Bir Şarkı ), En İyi Orijinal Müzikal Puanı, En İyi Ses

Saludos Amigos (1942)
1. paket filmi
tercüme: “Selamlar (veya Merhaba) Arkadaşlar”
Latin Amerika’da yer alan dört animasyonlu kısa filmden oluşan, Disney’in sanatçılarının bölgeyi gezmesiyle ilgili canlı bir belgesel ile iç içe
Disney’in bugüne kadarki en kısa animasyon filmi (42 dakika uzunluğunda)
Brezilyalı puro-sigara papağanı José Carioca’nın ilk görünüşü
üç kez Akademi Ödülü adayı: En İyi Ses Kaydı, En İyi Müzikal Puanı ve En İyi Orijinal Şarkı ( Saludos Amigos )

Üç Caballeros (1944)
2. paket filmi
Saludos Amigos’a (1942) bir takip filmi , bu kez Meksika’ya yoğunlaşıyor
Animasyonlu antoloji filmi, her biri Donald Duck’ın doğum gününde hediyeler alan yedi bölümden oluşuyor
iki kez Akademi Ödülü adayı: En İyi Ses ve En İyi Skor

Mayın Müzik Yapmak (1946)
3. paket filmi
Fantasia’ya (1940) benzeyen bir antoloji filmi, The Martins ve Coys, Blue Bayou ( Fantasia için kullanılmamış ), Bat’ta Casey ve Peter ve Wolf gibi bazı klasikleri içeren 10 ayrı film parçası

Eğlenceli ve Fantezi Ücretsiz (1947)
4. paket filmi
iki şort bir derleme, Bongo (kaçan bir sirk ayı hakkında) ve Mickey ve Beanstalk (Disney çizgi karakterleri ile ‘Jack ve Beanstalk’ versiyonu)
İlk hikayenin çerçevesi Pinokyo’nun Jiminy Kriketiydi ve ikinci hikaye için Edgar Bergen ve kuklaları Charlie McCarthy ve Mortimer Snerd

Melodi Zamanı (1948)
5. paket filmi
yedi film parçası, animaton ve müziği birleştiren başka bir Fantasia benzeri üretim
Disney’in hareketli animasyonlu büyük koleksiyonlarının sonuncusu
En popüler bölümler: jazzy Bumble Boogie (Rimsky-Korsakov’un Bumblebee Uçuşu ), Johnny Appleseed’in Efsanesi , Little Toot (bir römorkör hakkında), Samba’da Blame ve Pecos Bill (efsanevi kovboy hakkında) Roy Rogers tarafından anlatılan bir kamp ateşi hikayesinde

Ichabod ve Bay Toad’ın Maceraları (1949)
6. paket filmi
iki şort dahil: Willows (ya da Bay Toad Maceraları ) – Basil Rathbone ve Sleepy Hollow Efsanesi (ya da Ichabod Crane Hikayesi ) – Bing Crosby tarafından anlatılmıştır
1950’ler: Disney’in Animasyon Altın Çağı (devam)

50’li yıllarda, Disney aşağıdaki tam uzunlukta klasikler de dahil olmak üzere daha fazla animasyon özellikleri yayınladı:

Cinderella (1950) , 15 Şubat 1950’de yayınlandı [Not: Cinderella, şimdiye kadar en çok yeniden yapılanan hikaye olarak kabul edildi ]; finansal başarısı Disney’in borcunu ve azalan servetlerini geri döndürdü
Alice in Wonderland (1951) , 28 Temmuz 1951’de yayınlandı; Lewis Carroll klasiğinin Disney uyarlaması; gişede başarısızlığı önceki yılın başarılı Cinderella’sından elde edilen karı dengeledi
Peter Pan (1953) , 5 Şubat 1953’te yayımlandı; James M. Barrie’nin oyununun Disney versiyonu
16 Haziran 1955’te serbest bırakılan Lady ve Serseri (1955) ; Disney’in CinemaScope’taki ilk animasyon filmi
29 Ocak 1959’da yayınlanan Sleeping Beauty (1959) ; geniş ekran formatında da
Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
1950’lerin On Yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Cinderella (1950)
Charles Perrault’nun masalına dayanan
Bu animasyon, Disney’in tek katlı uzun metrajlı filmlerine geri dönüşü işaret etti
üç kez Akademi Ödülü adayı: En İyi Skor, En İyi Ses, En İyi Orijinal Şarkı ( “Bibbidy-Bobbidi-Boo” )
iki doğrudan video sekansı ile: Cinderella II: Düşler Gerçek Geldi (2002) , ve Külkedisi III: Zaman İçinde Bir Büküm (2007)

Alice Harikalar Diyarında (1951)
Lewis Carroll’un dayalı Alice Harikalar Adventures ve Aynanın sayesinde
En İyi Müzikal Puan için Akademi Ödülü adayı
1974 yılında, ilk kez tiyatrolara yeniden serbest bırakıldı
1970’lerin ‘psychedelic’ uyuşturucu kültüründe popüler oldu
Disneyland’da dönen çay fincanı ve Tim Burton’ın canlı aksiyon Alice in Wonderland (2010) ve devam filmi Alice Through the Looking Glass’da (2016) ilham aldı.

Peter Pan (1953)
1904 JM Barrie sahnesine dayanan Peter Pan ya da Büyümemeyen Çocuk
“Kızılderililer” in ırkçı tasviriyle eleştirildi (Yerli Amerikalılar)
Bu video, 2000’lerde bir videoya doğrudan sekizinci Peter Pan II: Never To Never Land (2002 To Never Land) filminin de dahil olduğu ilk Peter Pan filmi oldu.

Bayan ve Serseri (1955)
CinemaScope geniş ekran film sürecinde çekilen ilk hareketli uzun metrajlı film
Bu video, bir videoda doğrudan videoya devam eden Lady ve The Tramp II: Scamp’s Adventure (2001) tarafından takip edilen ilk “Lady and the Tramp” filmi oldu.

Uyuyan Güzel (1959)
iki peri masalına dayanan: Charles Perrault’un 1697 Fransız masalı ve Alman Kardeşler Grimm 1812 hikayesi
Super Technirama 70 geniş ekran işleminde fotoğraflanacak ilk animasyon filmi
Akademi Ödülü adayı: En İyi Müzikal Puanı
Bu, 30 yıl boyunca bir peri masalının son Disney uyarlamasıydı ( The Little Mermaid (1989) ), zayıf kutu-ofis alımı nedeniyle
Sırasıyla Lady ve The Tramp (1955) , Peter Pan (1953) ve Cinderella (1950) , 50’lerin en iyi 3 grossing filmiydi. [Orijinal yeniden yayınların yanı sıra yeniden basımlar ve yıllar içinde yeniden yayınlar göz önüne alındığında, tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinin sırası yeniden düzenlenmişti, önce Cinderella (1950) , ardından Lady and the Tramp (1955) ) ve sonra Peter Pan (1953) .]

Walt Disney 1954 ödül töreninde bir dönüm noktası oldu – en çok Oscar kazanan kişi (4) tek bir yılda kazandı. En iyi Karikatür Kısa Konu: Toot, Whistle, Plunk and Boom (1953) adlı filmi içeren dört ödül kategorisinde ödülü kazandı .

UPA Productions – Columbia Stüdyoları:

Stüdyonun 1941 yılı grevi boyunca Disney Stüdyoları’ndan ayrılanlar, daha sonra Columbia tarafından dağıtılan karikatürler için bir stüdyo olan United Productions of America’yı (UPA) kurdular . Jolly Frolics çizgi film serilerinde (1948’den 1959’a kadar yayınlanmış 38 teatral çizgi film ) karakterlerin sadeleştirilmiş, stilize edilmiş, daha çağdaş animasyonlu çizimleri (sınırlı hareket ancak cesurca renkli) ile biliniyordu . İki ana karakter:

Gerald McBoing-Boing (çizgi film Gerald McBoing-Boing’de (1951) ilk görülen ), Dr. Seuss tarafından geliştirilen bir karakter
Mister (J. Quincy) Magoo (Jim Backus’un sesiyle), yakınlardaki (miyop) kısa boylu, yaşlı bir beyefendi olan ünlü komik WC Fields tarafından esinlenilen bir beyefendi.
Mister Magoo’nun bir karikatürdeki ilk görünüşü , Jolly Frolics çizgi film serisinde bulunan Ragtime Bear (1949) idi . Mister Magoo’nun çizgi film serisinin başlangıcındaki ikinci çizgi, Spellbound Hound (1950) idi . 1949’dan 1959’a kadar, Mister Magoo’nun karikatürleri (toplamda 53) En İyi Canlandırma Kısa Filmi için iki Akademi Ödülü’ne layık görüldü: Magoo Flew (1954) (CinemaScope’ta ilk UPA kısa filmi) ) ve Magoo’nun Puddle Jumper’ı (1956) .

UPA ayrıca 1960-1962 yılları arasında (130 bölümle) yayınlanan Mister Magoo adlı popüler bir animasyon dizisi geliştirdi .

İlk Mister Magoo Tiyatro Çizgi Filmleri
Dizi

Ragtime Ayı (1949)
Büyülenmiş Hound (1950)
Bay Magoo Gösterisi
(1960-1962)
Mister Magoo ayrıca UPA’nın ilk uzun metrajlı çizgi filminde, Aladdin folktale’sinin Aladdin’in amcası olarak Magoo ile uyarlandığı 761. 1001 Arap Gecesi (1959) filminde rol aldı . Columbia Pictures tarafından yayınlanan teatral animasyon, stüdyonun ilk animasyonlu özelliğiydi. Walt Disney Pictures da karakterin kötü dereceli, canlı-aksiyon versiyonunu yayınladı, başrol oyuncusu Leslie Nielsen (tek ingiliz filmi) tarafından yönetilen Bay Magoo (1997) .

Haçlı Tavşan – İlk ABD Animasyon Dizisi:

Haçlı TavşanAlexander Anderson, Jr (kimin fikri ilk olarak Terrytoon Stüdyoları’nda geri döndü) ile çalışan Animator Jay Ward, yeni şirket Televizyon Sanatları Yapımları ile son derece popüler animasyonlu, NBC-TV dizisi Crusader Rabbit’i yarattı . Özellikle televizyon için üretilen ilk Amerikan animasyon dizisi oldu.

Gösteri 1950-1952 yılları arasında yayınlandı ve ayrıca 1957’de de Don Kişot benzeri bir karaktere sahip olan Lucille Bliss ve GeGe Pearson ile bir renk versiyonuna sahipti. Zırhlı haydut Haçlı Tavşan ve kaplan arkadaşı Rags, bir uçurumun içinde sona eren bölümler ile düşmanı Dudley Nightshade ile mücadele anlattı.

[Not: Ward gibi daha Animasyon gösterileri, üretmeye devam etti Rocky ve Bull gösterisi – oluşan Rocky ve O’nun Arkadaş (1959-1961) ve Bullwinkle gösterisinde (1961-1964) , Hoppity Hooper (1964-1967) , Jungle of George (1967) ve bir Kanadalı Mountie hakkında Dudley Do-Right Show (1969-1970) . Yaptığı tek canlı TV komedi şovu, Fractured Flickers (1963) idi .]

Hanna ve Barbera:

Huckleberry Hound GösterisiTom ve Jerry çizgi filmlerinin başarısından sonra 50’li yılların sonlarında , Hanna-Barbera 1957’de kendi şirketini kurdu (Warner Bros. ‘Animation’ın bir bölümü). Televizyon için animasyonlu çizgi film gösterileri üretmeye başaran en eski animasyon stüdyolarından biriydi, ancak genellikle ham, düşük bütçeli animasyonları nedeniyle eleştiriliyorlardı.

HB Enterprises (şirketin ilk adı) aşağıdaki çizgi film gösterilerinden ve bunlarla ilgili sıkletlerden sorumlu oldu:

Ruff ‘n’ Hazır Gösterisi (1957-1960) -HB’nin ilk TV programı, üç sezon boyunca, 50 bölümle, bir köpeğin (Reddy) ve kedinin (Ruff) maceraları hakkında
Huckleberry Hound Show (1958-1962) – HB’nin ikincil yıldızları Yogi Bear ve Boo Boo (1961’de kendi spin-off serilerinin özneleri haline gelmiş) ile birlikte mavi antropomorfik bir köpeğin ilk büyük vuruşu; Emmy Ödülü (Çocuk Programcılığı Alanında Üstün Başarı) ve ilk HB gösterisiyle onurlandırılan ilk animasyonlu TV programıydı.
Hızlı Çekim McGraw Gösterisi (1959-1961) – antropomorfik bir batı atının başrolünü oynadığı, üç sezon boyunca, 45 bölümle
Çakmaktaşlar (1960-1966) – Taş Devri’nde yer alırlar, ancak canlı-hareket sitcom The Honeymooners’a dayandırırlar. Aynı zamanda ABC-TV’nin renkli televizyonda yayınlanacak ilk serileri ve ilk kez yayınlanacak ilk animasyon dizileri. ; altı sezon boyunca (166 bölümle) koşuyordu ve o zaman, ABD TV tarihinde en uzun süredir devam eden animasyonlu ana gösteriye dönüştü ( The Simpsons tarafından bayılıncaya kadar 30 yıl boyunca tutulan bir kayıt ).
Yogi Bear Show (1961-1962) – HB’nin iki yıllık bir dönem boyunca 33 bölümle ilk Hizleberry Hound Show serisinden
Top Cat (1961-1962) – HB’nin serileri iki sezon boyunca 30 bölümlü The Yogi Bear Show ile aynı anda çalıştı.
The Jetsons (1962-1963) – popüler The Flintstones’ın Uzay-Çağı versiyonu ; 24 mevsim ile iki mevsim için
Jonny Quest (1964-1965) – 26 bölüm ile bir sezon boyunca koşan aksiyon-macera tabanlı bir seri
Magilla Gorilla Show (1964-1967) – 31 episodla üç mevsim koşan papyonlu, şortlu ve jartiyerli antropomorfik bir gorili canlandırıyor.
Peter Potamus Gösterisi (1964-1967) – 27 sezonda üç mevsim için
Atom Karınca / Gizli Sincap Gösterisi (1965-1967) – iki karakterle: bir süper kahraman karınca ve bir gizli ajan sincabı, iki sezon boyunca 52 bölümle koştu.
Wacky Races (1968-1969) – 17 sezonda bir sezon için yarışan on bir yarış arabasıyla birlikte
Scooby Doo (1969-1970) – aslen 25 mevkide iki mevsim
Bu karikatür şovlarından bazılarına dayanarak, onlar da animasyonlu müzikaller Hey Hey, Bu Yogi Bear gibi uzun metrajlı filmler üretmişler ! (1964) (HB’nin ilk tiyatro filmi) ve The Man Called Flintstone (1966) – James Bond parolası, Star Trek benzeri Jetsons: The Movie (1990) ve canlı aksiyon Scooby-Doo (2002) ( 2004 yılında devamı. 1980’lerde, HB’nin en popüler canlandırdığı TV dizilerinden biri , 9 sezon boyunca NBC-TV’de koşulan 256 bölümlü The Smurfs (1981-1989) oldu .

Soğuk Savaş Dönemi Propagandistic Animasyonları:

Ördek ve Kapak – 1951Şimdiye kadar yapılmış en kötü şöhretli propaganda filmlerinden biri olan Duck ve Cover (1951) , okul çocuklarına yönelikti. 9 dakikalık Sivil Savunma filminde çocuklara nükleer bir patlama veya atomik saldırıdan nasıl hayatta kalabileceklerini gösteren bir animasyon kaplumbağası kullanılıyordu. Daha sonra Bert, The Atomic Cafe (1982) belgeselinde kültürel bir ikon haline geldi ve Brad Bird’ün The Iron Giant (1999) filminde bir kunduzla zekice hazırlanmıştı . Film tarihi içindeki tarihi ve kültürel yeri için 2004 yılında Ulusal Film Tesciline alındı.

50’li ve 60’lı yıllarda Gelişmiş Animasyon Teknikleri:

Ray Harryhausen ve Diğerleri

1949’da, King O’Brien’daki (1933) Willis O’Brien’ın duruşma hareketinden esinlenen Ray Harryhausen, Mighty Joe Young’daki (1949) dur-motion gorilini canlandırdı . Bu Harryhausen’in durma-devretme animasyonu yarattığı ilk uzun metraj filmi oldu. Kendine özgü stop-motion animasyon markası DynaMation – stop-motion karakterlerini arka plan canlı-hareketli plakalara yerleştirmek için bölünmüş ekran arka projeksiyonunu içeren bir süreç olarak adlandırıldı .

Ray Harryhausen’in en iyi bilinen eseri Jason ve Argonauts (1963) gibi iskelet savaşçıları set-piece, stop motion animasyonunu mükemmelleştirdi. 61 yaşındaki Harryhausen , Titanların Clash’sini (1981) bitirdiğinde , bir düzine bilim kurgu ve fantastik filmlerde dur-motion animasyonuyla çalıştı. 1953 ve 1981 yılları arasında 15 filmde fantastik görüntüleri oluşturdu.

Başlık Ekranları
Harryhausen Filmleri
Açıklamaları

20.000 Fathoms’dan Canavar (1953)
Warner Bros. Tarih öncesi fantezi – New York şehri tehdit eden bir rhedosaurus ile bir Godzilla öncesi canavar hikayesi

Denizin Altından Geldi (1955)
San Francisco ve Golden Gate Köprüsü’nü tehdit eden devasa bir radyoaktif kalamar-ahtapot hakkında (para kazanmak için sadece sekiz kol yerine sekiz silahla)

Dünya vs uçan daireler (1956)
ABD başkentini muhteşem finalde yok eden uçan dairelerle

Yeryüzüne 20 Milyon Mil (1957)
İtalya’yı tehdit eden tehditkar sürüngen bir yaratıkla

Sinbad Üçlemesi:
(1) Sinbad’ın 7. Voyage’i (1958)

Harryhausen’in dinamizm sürecini içeren, yakışıklı prens Sinbad’ın (Kerwin Mathews) yedinci seferinde minyatür bir prenses (Kathryn Grant) kurtarılması da dahil olmak üzere
genç bir genie ve birçok dur-hareketli animasyon figürleri (bir denizci, bir ejderha, bir yılan-kadın ve bir kılıç savaşan iskeleti tüküren dev bir boynuzlu Cyclops – iskelet savaşçılarının ilki)

(2) Sinbad’ın Altın Yolculuğu (1974)
6 kollu bir heykel, tek gözlü bir centaur ve uçan bir Griffin

(3) Sinbad ve Kaplanın Gözü (1977)
üç zomboid, dev bir kılıç dişli kaplan, Troglodyte (boynu Trog) adlı bir boynuzlu tarih öncesi mağara adamı, üç banshe ve Minoton (bir insan vücudu ve boğa başı ile efsanevi Minotaur’a benzer) – diğer yaratıklar arasında

Gulliver’in 3 Dünyası (1960)
Jonathan Swift’in romanı Lilliput, Brobdignag ve İngiltere’nin dünyalarıyla tanışan bir maceracıdan uyarlanmıştır.

Gizemli Ada (1961)
Jules Verne, kaçan hükümlülerin, dev bir yengeç ve Nautilus’un gizemli bir Kaptanı Nemo’nun yaşadığı bilinmeyen bir adaya balonculuk yolculuğuna dair filme çekildi.

Jason ve Argonauts (1963)
Jason ve Argonauts – 1963Harry’nin en iyi filmi, çığlık harmanlarıyla, dev bir metal savaşçıyla (Rodos’un Colossus’u ile bronzlaşmış bir dev dehşet Talos erkeği arasında bir haç), 7-başlı bir hidra ve kılıçla savaşan iskeletler Jason’a karşı savaşıyor (Todd Armstrong)

Ayın İlk Adamları (1964)
HG Wells’in ay yüzeyine (uzaylı bir medeniyetle) uzay gezisi ve geri dönüşü hakkında uyarlanması

Bir Milyon Yıl M.Ö. (1966)
Harry Welen’in en ünlü filmi, Raquel Welch ile kürklü bikini kaplı bir mağaracı ve tarih öncesi yaratıkların bir topluluğu.

Gwangi Vadisi (1969)
Bir arkeoloğun ortaya çıkardığı dev, et yiyen bir tarih öncesi canavarı açığa vurma hakkında, ateşli bir zirvede bir kilise sunağında ölümüne yakılan

Trog (1970)
Joan Crawford’ın son filmi olarak görülen bir korku-canavar filmi

Titanların Çatışması (1981)
unutulmaz yılan saçlı Gorgon-Medusa, bir Cyclops ve kanatlı at Pegasus ile mitolojik bir fantezidir . Bu, Ray Harryhausen’in kuğu şarkısıydı – Özel Efekt yapımcısı olarak son filmi
50’li ve 70’li yıllarda diğer ünlü animatörler:

Ekran bilim kurgu fantazi filmlerinin babası George Pal, sanatsal olarak bir araya gelerek canlı sinematografi, animasyon, kuklalar ( 30’larda Paramount için üretilen Puppetoons ) ve Tom Thumb (1958) , Cinerama gibi filmlerdeki diğer görsel efektler Grimm Kardeşleri’nin Harika Dünyasını (1962) ve Dr. Lao’nun (1963) 7 Yüzünü yapılandırdı .

Son yılların Animator-deha kullanmış pixillation çeşitli sabit pozlarda aşamalı bunları filme tarafından canlı deneklerde veya nesneler ve insan çerçeve animasyon kare. Mary Poppins (1964) , hem canlı aksiyon hem de animasyonlu karakterlerle daha yeni, yarı canlandırılmış çocuklar müzikaliydi.

Bill Melendez ve Fıstık Animasyonları:

İlk klasik animasyon 40’lar döneminde Walt Disney Stüdyoları’nda çalıştı Bill (JC) Melendez, o zaman kayda değer bir numara yaptı Disney grev sırasında 1942 yılında Leon Schlesinger Çizgi (AKA Warner Brothers Çizgi) taşındı Looney Tunes çizgi film.

Snoopy, eve gel – 1972Ama onun en büyük başarısı, çizgi roman-çizgi filmist Charles M. Schultz ile yaptığı işbirliği ve CBS-TV’de yer alan ilk animasyonlu Fıstık yapımı, vazgeçilmez Noel özel A Charlie Brown Christmas (1965) . Bu sürpriz bir hit oldu ve yıllık bir Noel zamanı favori haline geldi ve daha fazla TV özel ve sinema filmleri yol açtı. Sonraki dört ana televizyon TV’si aynı derecede popülerdi – Charlie Brown All Stars! (1966) , Cadılar Bayramı özel Bu Büyük Kabak, Charlie Brown (1966) , Sen Aşıksın, Charlie Brown (1967) ve O senin Köpeğin, Charlie Brown (1968).

[Not: Caz müzisyen Vince Guaraldi, 1965’te özel bir sayı attı ve 1976’da ölümüne kadar tüm Charlie Brown televizyonlarına puan vermeye devam etti . Onun kendine özgü puanları, takip eden tüm özel filmler, filmler ve TV dizilerinde kullanıldı.]

Nihayetinde Melendez, 1965’ten sonra 30’un üzerinde Charlie Brown prime-time TV özelliğinin yönetmeni olarak yer alacaktır. Ayrıca Snoopy ve Woodstock’un seslerini sunarak “harekete geçmiştir”. Melendez’ın Schultz ile uzun metrajlı film çalışmaları şunları içeriyordu:

Dört Unsur Uzunluğu Fıstık (Charlie Brown) Teatrically-Released Films
Başlıklar ileri gelenler

Charlie Brown adlı bir çocuk (1969)
Bu Fıstık çetesi oynadığı ilk tam uzunlukta animasyon filmi oldu
Vince Guaraldi’nin klasik Oscar adayı puanını (Rod McKuen’in sözlerini içeren) içeriyordu.

Snoopy, eve gel (1972)
genellikle en iyi özellik uzunlukta Fıstık filmi olarak kabul edilir
o özellikli ilk (1969 yılında ünlü kaya-müzik festivali ismini) Woodstock ekrandaki görüntüsünü
normalde sessiz, Snoopy düşüncelerini ilk kez ‘düşünce balonları’ ile iletti
Bu Vince Guaraldi müzikal notası olmayan tek Fıstık animasyon projesiydi

Hayatın İçin Yarış, Charlie Brown (1977)
Bu, besteci Vince Guaraldi’nin ölümünden sonra üretilen ilk Fıstık uzun metrajlı film oldu

Bon Voyage, Charlie Brown (ve Geri Dönme!) (1980)
Fıstık çizgi romanına dayanan dördüncü uzun metrajlı film
devamı, İkinci Dünya Savaşı’nın usta askerlerinden 23 yılı aşkın bir televizyon özelliğiydi. Ne öğrendik, Charlie Brown? (1983) , bir Peabody Ödülü kazanan
Melendez ayrıca Charlie Brown ve Snoopy Show adlı 1983 Cumartesi sabahı karikatür şovunun yapımcısıydı .

Fıstık çizgi romanının sahne versiyonu , Sen iyi bir adamsın, Charlie Brown , ilk olarak 1967’de Broadway Greenwich Village tiyatrosunda ortaya çıktı ve dört yıl kaldı. Gösteri daha sonra kısa bir süre için 1999’da Broadway’de yeniden canlandırıldı ve iki Tony Ödülü kazandı.

[Not: Melendez ayrıca , İki Televizyon Dizisi, Susam Sokağı ile ünlü Çocuk Televizyonu Atölyesi tarafından ortaklaşa hazırlanan PBS-TV’nin Özel The Lion, Witch ve Gardırop (1979) için Üstün Animasyon Programı için Emmy Ödülü’nü de yönetti. ve Elektrik Şirketi ). CS Lewis’in klasik çocuk hikayeleri dizisi Narnia Chronicles’ın ilk hikayesine dayanıyordu ve televizyonun küçük ekranı için doğrudan oluşturulan ilk uzun metrajlı animasyon filmiydi. 1979 Nisan’ında ABD televizyonunda iki gece boyunca yayınlandı.]

Başka bir Fıstık varyasyonu bilgisayar animasyonlu uzun metrajlı film The Peanuts Movie (2015) idi .

70’lerde ve sonrasında Yetişkinlere Uygun Animasyonlar: Ralph Bakshi

Fritz the Cat – 1971Normalde, karikatürler Robert Crumb’un yeraltı çizgi romanlarına dayanan ikonoklastik yazar / yönetmen Ralph Bakshi’nin, yalnızca yetişkinlere yönelik puan-X özelliği (orijinal sürümünde) Fritz the Cat (1972) olsa bile, animasyonlar masum ve zararsız bir eğlence biçimi olarak kabul edilir. karakter, Hollywood tarihinde ilk X dereceli animasyonlu özellikti. Aynı zamanda gişede 100 milyon dolardan fazla brüt kazanan ilk bağımsız animasyon filmi oldu. Filmde hippi, seks ve uyuşturucu seven bir kedi vardı.

Yazar / yönetmen Bakshi’nin bir sonraki X-dereceli animasyonlu karakteri (daha sonra yeniden R-rating ile yeniden kesilmiş ve yeniden yayımlandı ) , bir hüzünlü çizgi roman karikatüristi hakkında yarı-otobiyografik bir öykü olan şiddetli, cesur ve mizahi Ağır Trafik (1973) oldu Bu, Hubert Selby’nin romanı Last Exit’den Brooklyn’e gevşek bir şekilde uyarlandı . Kentsel sahnelerinde hareketli ve canlı aksiyon dizilerini harmanlayarak eski film kliplerini çizgi film arka planlarına yerleştirdi. Animasyon auteur ayrıca tartışmalı yayımlanan Coonskin (1975) (aka Sokak Mücadeleyi) ırkçı ve saldırgan olmakla suçlanmıştı. Harlem’in sokaklarına hükmeden bir tavşanın kent odaklı, politik odaklı blaxploitation içeriğine sahipti.

Gerçeküstü animatör olan Bakshi, kültlere karşı iyi bir hikâye olan canlandırılmış kült filmi Wizards’ı (1977) yönetti . Bir sonraki animasyonu olan The Ring of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) (1978) – Yüzük ve İki Kulenin Kardeşliğini son animasyon filmine birleştiren ilk sinema filmi için bir testti. Üçlemenin son bölümünü filme alma planı , Kralın Dönüşü, asla gerçekleşmemiş. Bakshi’nin filmi, Peter Beagle’ın (JRR Tolkien’in üçlemesindeki kitaplara dayanarak tamamlanmamış olmasına rağmen) yazdığı uyarlanmış bir senaryoya sahipti ve insan oyuncularının filme çekildiği ve ‘izlendiği’ rotoscoping’in animasyon tekniğinin kapsamlı kullanımıyla dikkat çekiyordu. çizgi karakter olarak.

[Not: Tolkien’in önceki tanıtım çalışmaları Hobbit (1937) bir saatlik (78 dakika) animasyon televizyon filmi olarak çekildi olarak 1977 yılında Arthur Rankin Jr-Jules Bass ekibi tarafından (geç Kasım 1977 yılında yayın) Hobbit (1977) . Karakterler için sesler: Orson Bean (hobbit Bilbo Baggins), John Huston (sihirbaz Gandalf), Otto Preminger (Elvenking), Richard Boone (Smaug), Hans Conreid (Thorin) ve Brother Theodore (Gollum). Rankin-Bass, aynı zamanda animasyon filmi olan The Return of the King’de (1979) hikayeyi tamamladı .

Bakshi ayrıca , fantezi tasarım sanatçısı Frank Frazetta’nın çalışmalarıyla birlikte, çocuklara yönelik olmayan kılıç-ve-taklit animasyonlu Ateş ve Buz (1983) filmini yayınladı . (Bakshi aynı zamanda 1960’ların sonlarında ikinci sezonunda başlayan ABC-TV’de Spider-Man çizgi film serisinin çeşitli karanlık ve psychedelic-aromalı bölümlerini yönetmiştir .) Daha sonraki çalışmalarından biri Paramount stüdyo tarafından finanse edilen, kötü alınan Cool World idi. (1992) , Çerçeveli Roger Tavşanı’nda (1988) paralel canlandırılmış Toon Dünyası ile benzerliklere sahip bir arsa içeren. Aynı zamanda bir canlı aksiyoncu kişinin bir çizgi film karakteri ile seks yapıp yapamayacağı ve bir Las Vegas polisinin sesi olarak Brad Pitt’i seçmiş olup olmama sorununu gündeme getirdi. İnsan dünyasında ‘noid’.

Rankin-Bas:

Arthur Rankin-Jules Bass’in ekibi, en çok, televizyonda yayınlanan nesneler için, Kırmızı-Burunlu Ren geyiği Rudolph Kırmızı Burunlu Ren geyiği (1964) – Burl Ives, Frosty the Snowman (1969) – Jimmy Durante’nin sesi ve Noel Baba, Fred Astaire, Mickey Rooney ve Keenan Wynn’in sesleriyle Town’a (1970) geliyor .

Ayrıca canavar filmlerin parodi-parodi, Mad Monster Party başlıklı tek uzun metrajlı animasyon filmi yarattılar. (1967) karakterleri, Universal ‘canavarların çoğuna dayanan karakterlerle’, Frankenstein (Boris Karloff tarafından seslendirilen), Kont Dracula, Kurt Adam, Kral Kong, Mumya, Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, Görünmez İnsan, ve Siyah Lagün’den Yaratık. Film üç boyutlu kuklaları canlandırmak için stop-motion “animagic” sürecini kullandı. İki gelecek Mad Dergisikatılımcılar, Harvey Kurtzman ve Jack Davis, senaryo ve tasarım çalışmalarının birlikte yazılmasından sorumluydular. Bildirildiğine göre, Tim Burton bu filmin daha sonraki çalışmalarında son derece etkili olduğunu buldu.

Ayrıca, Rankin-Bass ekibi anime benzeri mitolojik masal The Son Unicorn (1982) üretti . Çocuk kitabı yazarı Peter Beagle’ın senaryolarından oluşan sofistike bir hikayeydi. Diğer tüm tek boynuzlu atları ortadan kaldıran Red Bull adlı bir ateşle yüzleşmek için bir arayışa yola çıkan yalnız, son kalan tek boynuzlu at (Mia Farrow’un sesi) hakkındaydı.

70’lerin Sonu 80’lerde Olgun Konu ile Diğer Olağanüstü Animasyonlar:

Nepenthe Productions ve yazar / yönetmen Martin Rosen (ve animatör Tony Guy), her ikisi de Richard Adams’ın hayvanlar ve ekolojik kaygılarla ilgili en çok satan romanlarına dayanan, olgun (ciddi fikirli) konuya sahip iki karanlık film yaptı:

Sudan Aşağı (1978)
Bir kasvetli, alegorik animasyonlu bir fantezi filmi, zamanının en başarılı İngiliz animasyonlu özelliği. Kahramanca Hazel (John Hurt’un sesi), Fiver (Richard Briers’ın sesi) adlı küçük, sinirli bir tavşanın ve cesur Bigwig’in (Michael Graham’ın sesi) liderliğindeki yeni bir ev bulmak için bir tavşan warreninin çaresiz arayışını anlattı. Cox). Antropomorfize edilmiş bir masalda, bir konutun inşası sırasında topraklarının tahrip edilmesinden kaçmaları ve bir kısır militarist diktatör olan General Woundwort (Harry Andrews’ın sesi) tarafından yönetilen bir rakip çarpışmaya katılmaları gerekiyor.
Adams’ın Watership Down tavşanlarına ait hikayeleri, 1999’da başlamış olan Rosen – 3 serisi bölümler tarafından üretilen kısa ömürlü bir animasyon dizisinde anlatılmıştır; Andrew Lloyd Webber tarafından başlık müziği

Veba Köpekleri (1982)
Bir iki istismar laboratuvar deneyi köpekler, Rowf (Christopher Benjamin tarafından ses) adlı bir alaycı, acı siyah Labrador ve Snitter (John Hurt sesi) adlı bir kahverengi ve beyaz köpek bile daha koyu, çok daha nihilist yanlısı hayvan hakları filmi. Gizli İngiliz hükümeti araştırma laboratuarında esaretten Hem kaçış ( A Nimal R esearch, S urgical ve E haline kaçakları Xperimental). Koşarken, ölümcül bubonik salgını taşıdıklarını ve acımasızca takip edildiğini yanlış bir şekilde bildirmiş ve şüphelenmiştir.
Fransız / Çek yapımı, bilim-kurgu odaklı Fantastik Gezegen (1973, Fr.) ( La Planète Sauvage ) , köleliği kapsayan Ygam’ın uzak gezegenindeki iki kademeli toplumuyla Fritz Lang’ın Metropolis (1927) ile benzerliklere sahipti . Humanoidler Oms ve Traags adında tuhaf, mavi tenli yabancı devlerin yönetici sınıfı olarak adlandırılır. Popüler Fransız gazetesi dizisine (Stefan Wul’un Oms en Serie’sine (” Ozen by the Dozen “)) dayanıyordu ve ilk kez piyasaya sürüldüğünde Cannes Film Festivali’nin özel jüri ödülü olan Grand Prix ödülüne layık görüldü. Animasyon tekniği kağıt kesmelarını arka planlar arasında taşımaktı.

George Lucas’ın yönetmenliğini üstlendiği yaratıcı bir animasyon olan Twice Upon a Time (1983) adlı film, iki kahraman ve bir manyak deli adamının çocuk kabuslarını vermesini engellemeye çalışan arkadaşları hakkında bir hikaye anlattı. South Park: Bigger, Longer & Uncut (1999) ‘un en küflü animasyon filmi (399 küfürlü kelimelerle), aynı zamanda daha sonra işe yarayacak olan aynı kesilmiş kağıt animasyonunu kullandı.

Phil Tippett’in Stop-Motion Animasyon Çalışması:

Stop-motion animasyonu öncüsü Ray Harryhausen’in animatörlerinden biri, akıl hocası olarak Oscar’ı aday gösterme ve Visual Effects’teki galip çalışmalarıyla takip eden Phil Tippett’di. Bunlar genellikle LucasFilms ve Industrial Light & Magic (ILM) için. Aşağıdaki fantastik filmlerde çalıştı:

Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (1977) – Holografik satranç-oyun dizisi ve Tatooine’deki bir Mos Eisley dalış barında kantinler
Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparatorluk Geri Döndü (1980) – ünlü AT-AT Imperial Walkers ve hibrid uzaylı Tauntaun ile Hoth kar savaş dizisinin erken dönemi
fantezi macera Dragonslayer (1981) – En İyi Görsel Efekt dalında Oscar adayı film onun yenilikçi, daha akıcı stop-motion filme tekniği ile go-hareket , ejderha gerçekçi hareketleri için kullanılan
Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’nin Dönüşü (1983) – Görsel Efektler için Özel Başarı Ödülü’nün sahibi
yönetmen Steven Spielberg’in Indiana Jones’u ve Doom Tapınağı (1984) – maden arabası kovalamaca dizisi
Altın Çocuk (1986)
Howard Ördek (1986)
RoboCop (1987) – iki ayaklı deneysel uygulayıcı robot ED209
Willow (1988) – En İyi Görsel Efektler için Oscar adayı bir film
Jurassic Park (1993) – dinozorların gerçekçi CGI tasvirleri için En İyi Görsel Efektler için Oscar ödüllü bir film
DragonHeart (1996) – En İyi Görsel Efektler için Oscar adayı bir film
Starship Troopers (1997) – Dev, düşmanca uzaylı araknidleri için En İyi Görsel Efektler için Oscar adayı bir film
Kaya Odaklı Animasyon Sık Kullanılanlar:

80’lerin başlarındaki diğer öncü animasyonlar, rock müzik, yetişkinlerin seks ve şiddet temalarına yoğunlaşmış ve Star Wars (1977) bilimkurgu fantazi patlamasıyla sermayelendirilmiştir . O zamandan beri gece yarısı film hayranları için kült favori haline gelmiştir:

Ağır Metal (1981, ABD / Can)
yönetmen Gerald Potterton’un düzensiz, çok bölümlü antolojisi filmi 70’lerin fantezisi, aynı isme sahip cyberpunk çizgi roman / dergisine dayanıyordu.
yetişkinlere yönelik içerikte ağırdı
o (yakında yönlendiren ünlü olacak Ivan Reitman üretildi Ghostbusters (1984) için senarist – ve hikayeleri ( “Yumuşak İniş” ve “B-17”) iki Dan O’Bannon katkıda bulundu) Alien ( 1979)
Bir gece yarısı tarama favori, performansçıları siyah Sabbath, Mavi İstiridye Cult, Nazareth, Ucuz Trick, Devo ve Grand Funk Demiryolu ile halüsinasyon görüntüleri ve ağır bir rock müziği özellikli
[Not: Doğrudan kablo TV’ye giden bir bilgisayar tarafından üretilen ve cel canlandırılan devamı olan Heavy Metal 2000 (2000) , FAKK 2 (B-film kraliçesi Julie Strain’e dayanan) adlı sert, buxom kahramanıydı. Pantera, Monster Magnet, MDFMK, Insane Clown Posse, Billy Idol, Bauhaus ve diğerleri tarafından yapılan çizgi film çıplaklığı ve ağır metal müziği sık sık

Pink Floyd Duvarı (1982, İngiltere)
yönetmen Alan Parker’in canlı müzik / animasyonlu müzikal draması, 1979’da yayınlanan Pink Floyd the Wall rock albümüne dayanıyordu.
senaryo, Pink Floyd grup üyelerinden biri olan Roger Waters tarafından yazılmıştır.
karikatürist Gerald Scarfe’nin anti-otoriter, savaş karşıtı filmdeki animasyonu, yetişkinlere yönelik içerik (seks, uyuşturucu, rock and roll ve şiddet konularında) ve psikoseksüel Freudian imgesini içeriyordu.

Rock & Rule (1983, Can.)
Yönetmen Clive Smith’in kıyamet sonrası animasyonlu müzikal fantezisi, kendini ölümsüzleştirmek için sonsuz yaşamı arayan ve bir iblis çağırmaya çalışan Mok (Don Francks’ın sesi) adlı yaşlanan bir R & R şarkıcısını anlattı
diğer sesler arasında şarkıcı Lou Reed, Iggy Pop, Ucuz Trick, Earth Wind & Fire’dan Robin Zander ve Blondie’nin Deborah Harry’i vardı
[Not: Smith’in animasyon stüdyosu Nelvana daha önce 27 dakika kısa bir süre Şeytan ve Daniel Mouse (1978) üretti . Rock & Rule , stüdyonun ilk uzun metrajlı filmi oldu] Erken Claymation ve Gumby:

Claymation el yapımı, heykeltraş plastik veya kil kullanan bir animasyon türüdür. Stop-motion animasyonunun bu biçimi ilk olarak çocuk televizyonu için Gumby adlı yönetmen Art Clokey’in kil-kahraman karakteri ile ilişkiliydi – eğik başlı bükülebilir bir figür. (Clokey 1950’lerin başlarında USC’de Gumbasia’nın animasyonlu hareket çalışmasını çekti . 1950’lerin ortalarında Gumby şortları açıldı – ve karakter ilk olarak 1956’daki The Howdy Doody Show’da başladı.)

İlk olarak, kıllanma tekniği çoğunlukla 80’li yılların sonlarında California Raisins ile ilgili televizyon reklamlarıyla tanınan Will Vinton’un yönetmenlik çalışmasıyla ilişkilendirildi. En İyi Canlandırma Kısa Film Oscar ödülünü kazanan ilk Kilmation filmi, Kapalı Pazartesi (1974) yönetmeniydi . Çalışmaları , Twain’in kendi Huckleberry Finn sekreteri Tom Sawyer Abroad’dan türetilen ABD mizahçılarının biyografisi Mark Twain’in Maceraları (1985) (aka Comet Quest) adlı ilk tam uzun metrajlı filmi sergiledi.. James Whitmore, Haley’nin Comet’ini bulmak için kıtalararası bir nehir teknesi yolculuğunda başlık karakterinin sesini verdi. Twain’in klasik hikayeleri, “Calaveras County’nin Kutlanan Atlama Kurbağası” ve “Gizemli Yabancı” gibi çeşitli bölümlerde yer aldı. Vinton stüdyosu ayrıca canlı aksiyon fantezisi Return to Oz (1985) için de kıllanma etkisi sağladı .

Don Bluth:

70’li yılların sonlarında Don Bluth adında bir Disney eğitimli animatör Disney’in için bir animatör oldu Robin Hood (1973) , Winnie çoğu Maceraları Pooh (1977) , Kurtarma ekipleri (1977) , Fox ve Hound (1981) , ve canlı aksiyon-artı animasyon fantazi Pete’s Dragon (1977) . Bluth ayrıldı ve bir grup hoşnutsuz animatörle Don Bluth Productions’ı kurdu.

İlk önemli olmayan Disney dışı çalışması Xanadu’nun (1980) animasyon dizisidir . İlk bağımsız uzun metrajlı animasyonu The Secret of NIMH (1982) ve ilk büyük hit’i Spielberg ortak yapım filmi An American Tail (1986) idi. Yayınlandığı sırada en çok gişe veren animasyon filmi oldu. Ayrıca Spielberg’in (Bluth olmaksızın) ortaklaşa yaptığı takip filmi, Amerikalı bir şövalyeydi: Fievel Goes West (1991) , James Stewart (1997’de ölümünden önceki son filminde), şerif Wylie Burp’un sesi olarak.

Diğer önemli Bluth filmleri Lucas / Spielberg üretimi The Land Before Time (1988) , All Dogs Cennete (1989) , Rock-A-Doodle (1992) , Thumbelina (1994), The Pebble ve Penguin (1995) , Anastasia (1997) ve Titan AE (2000) .

[Not: 1983 yılında, Bluth, Dragon’s Liar ve Space Ace dahil olmak üzere, Cinematronics ile ilk laserdisc animasyonlu video arcade oyunlarının gelişimi için de not edildi . Bu başlıklar, arcade oyun teknolojisinde ve geleneksel hücre animasyonunda en son teknolojiyi birleştirdi.]

Disney’in 1960’lardan 70’lere Kadar Animasyon Rönesansı:

70’lerde 60’larda Disney de dahil olmak üzere bir dizi animasyonlu film yayınladı:

Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
1960’ların ve 1970’lerin on yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler
Yüz Bir Dalmaçyalı (1961)
Dodie Smith tarafından The Hundred ve One Dalmatians (1956) romanına dayanmaktadır
üretim maliyetlerini düşük tutmak için ucuz animasyon tekniklerini (Xerography dahil) kullanan keyifli bir animasyon
öyleydi ikinci , çağdaş zamanlarda açık bir şekilde ayarlanmış olması Disney uzun metrajlı animasyon filmi sonra Lady ve Tramp (1955)
Bir remake olarak yayınlandı – Glenn Close’in başrolünü Cruella deVille oynadığı 101 Dalmaçyalı (1996) ve devam filmi 101 Dalmaçyalı (2000)

Taştaki Kılıç (1963)
TH White in UK romanı The Sword in the Stone (1938) – Kral Arthur efsanesi hakkında
Walt Disney’in ölümünden önce yayınlanacak son animasyonlu Disney filmi

Orman Kitabı (1967)
İngilizce yazarı Rudyard Kipling’in 19. yüzyılın sonlarında Jungle Book’taki yazılarına dayanarak
bir Akademi Ödülü adayı: En İyi Orijinal Şarkı ( Çıplak Gereklilikler )
genellikle 1960’larda en orijinal animasyonlu Disney filmi olarak kabul edildi
1994 yılında canlı aksiyon remake olarak piyasaya sürüldü, Jungle Book 2 (2003) adlı animasyon filmi ve canlı aksiyon / CGI filmi: Jungle Book (2016)

AristoCats (1970)
son film Walt Disney’in kendisi tarafından kişisel olarak onaylandı
ana karakter: J. Thomas O’Malley, Duchess adında terkedilmiş bir yüksek toplumlu kediye yardım eden bir sokak kedisi ve açgözlü İngilizce uşağı Edgar’la savaşmak ve onları 1910 Paris’e geri döndürmek için üç yavru kedi

Robin Hood (1973)
klasik İngiliz efsanesine dayanan
insan karakterlerini temsil etmek için antropomorfik tüylü hayvanlar kullanılır (Robin Hood – bir tilki, Hizmetçi Marian – bir dişi tilki, Küçük John – bir ayı, Friar Tuck – bir porsuk, vb.)
bir Akademi Ödülü adayı: En İyi Orijinal Şarkı ( Aşk )

Winnie the Pooh’un Birçok Maceraları (1977)
İngiliz yazar AA Milne ‘Pooh’ hikaye kitaplarına dayanarak
Temel olarak bir önceki üç çekmeceden oluşan bir derleme filmi: Winnie the Pooh ve Bal Ağacı (1966) , Winnie the Pooh ve Yayılma Günü (1968) , ve Winnie the Pooh ve Tigger Too (1974) ekledi dördüncü kısa – Winnie the Pooh ve Eeyore için bir gün
doğrudan devam eden devamı Winnie the Pooh (2011)

Kurtarıcılar (1977)
Yazarın yazarı Margery Sharp’ın (1959’dan başlayarak) çocuk kitapları serisine dayanarak, iki fareye: Miss Bianca (Eva Gabor’un sesi) ve Bernard (Bob Newhart), dünya çapında “R – E” ye seyahat etti. – S – C – U – E “sevimli insan çocuklar
Bir sürgünün yayınlanması için ilk Disney animasyon özelliği: The Rescuers Down Under (1990)
1960 on yıl içinde, Walt Disney Stüdyoları da dahil olmak üzere-pahalı prodüksiyonu, animasyonlu ve hoş sağlıklı canlı aksiyon aile özellikleri, çeşitli muzaffer gişe Moneymaker ve yapımcı olarak yeniden ortaya Mary Poppins (1964) , bir Animasyon ve canlı aksiyon dizilerini (En İyi Özel Efektler Oscar’ını kazanan) bir araya getiren keyifli bir müzikal fantezi ve Edwardian London’daki büyülü güçlere sahip enerjik, eksantrik bir dadı olarak ekranındaki En İyi Kadın Oyuncu Julie Andrews’ı; ayrıca Dick Van Dyke ve “Supercalifragilisticexpialidocious” ve Oscar ödüllü “Chim-Chim Cher-ee” şarkıları ile. Bedknobs ve Süpürge Sopaları (1971)Canlı aksiyon ve animasyonun bir kombinasyonu, Mary Poppins’e benzer bir özellikti (1964).

80’lerde Disney’in Animasyonları:

1980’lerin çoğunda, Disney aşağıdakileri de içerecek şekilde mücadele etti ve oldukça vasat animasyonlar yayınlamaya devam etti ( The Little Mermaid (1989) hariç ) :

Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
1980’lerin On Yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Tilki ve Hound (1981)
Daniel P. Mannix’in romanına dayanan
tagline: “Düşman olmaları gerektiğini bilemeyen iki arkadaşın hikayesi” – yetim genç kırmızı tilki Tod ve tazı yavru köpeği
Disney sanatçılarının “yeni nesli” nin ilk büyük çabası
Bugüne kadar, şimdiye kadar üretilen en pahalı animasyon filmi (12 milyon dolar)
1981 yılının en yüksek 14’lük en yüksek gelir getiren (yurtiçi) filmi 39,9 milyon dolar gelirle
doğrudan videoya, The Fox ve Hound 2 (2006)

Siyah Kazanı (1985)
Bu karanlık animasyon 1960’ların ortalarına değin Welsh mitolojik romanlar Lloyd Alexander tarafından Prydain Chronicles of Chronicles ; Taran, bir savaşçı olmayı arzulayan genç bir çırakçıyı anlattı; Kara Kazan dünyayı fethedebilen yenilmez, ölümsüz savaşçıların ordusunu açabilir
Dolby Stereo’da kaydedilen ilk Disney animasyon filmi ve bir PG derecesi almak için
CGI (bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler) özelliği taşıyan ilk Disney animasyon filmi
Üretimin maliyeti yüksek bir özellik, 44 milyon dolarlık yeni bir rekor ve büyük bir gişe rekoru kırdı – 1985 yılının en yüksek brüt (yerel) filmi, sadece 21.3 milyon dolar ile

Büyük Fare Dedektifi (1986)
Eve Titus’un çocuk kitapları, Baker Street Basil ve Sherlock Holmes masallarına dayanan
karakterler: Victoria Londra’da fare ve sıçanlar; Fesleğen, Profesör Ratigan (Vincent Price) ile savaşırken, kaçırılan oyuncakçı ve mekanik dehası Hiram Flaversham’ı bulmak için kiralanan “büyük bir fare dedektifi” idi.
Sadece 25.3 milyon dolar ile 1986’nın 38’inci en yüksek gişe hasılatı filmi

Oliver ve Şirketi (1988)
Charles Dickens’in klasik 1838 romanı Oliver Twist’e dayanan Oliver Twist , Oliver’la birlikte istenmeyen bir evsiz kedi ve Fagin’in çetesindeki köpekleri de dahil olmak üzere konuşan bir hayvanla birlikte bir retelling olmasına rağmen, Dodger adlı bir melez tarafından yönetildi (Artful Dodger’da olduğu gibi)
ayar, modern gün NYC değil, Londra değil
1988’in 17. en yüksek brüt (yerel) filmi olan 53,3 milyon dolar
CAPS (Bilgisayar Animasyon Üretim Sistemi) animasyon sistemi ile deneme yapan ilk Disney filmi – New York trafiğinin yaratılmasında maliyetleri düşürmek için dijital mürekkep ve boya
reklamı yapılan, marka adı veya ticari ürünleri (bazı logoları içeren) içeren ilk Disney animasyon filmi
Bu film Disney’in “Rönesans öncesi” döneminin son filmi olarak kabul edildi

Küçük Deniz Kızı (1989)
Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in aynı adı taşıyan hikayesine dayanıyor – insan Prens Eric’e aşık olduktan sonra insan olmayı dileyen bir deniz kızı Princess Ariel hakkında
Filmin ezici başarısı nedeniyle “Disney Rönesansı” nda ilk film olarak kabul edildi.
1989’un 13. en yüksek brüt (yerli) filmi 84.4 milyon dolar ve 211.3 milyon dolar (dünya çapında)
İki kez Akademi Ödülü kazanan: En İyi Şarkı ( Deniz Altında ), En İyi Skor ve En İyi Şarkı için bir başka aday ( Kız Öpücüğü )
sayısız spin-off ve sequels ile
Küçük Deniz Kızı – 1989Disney Studios içinde inatçı genç deniz kızı Ariel masalı dahil 1990’lı, 80’li yıllarda gelişmiş, daha olgun animasyonlarla 30’lu ve 40’lı gelen animasyon parlak döneminde kalitesine ve içine döndü küçük denizkızı (1989) . 1977 yılından bu yana Disney’in ilk Oscar adaylığı ve satış gişesinden (dünya çapında) (yerli) $ 84 milyon $ ve 211 milyon Kazanılan -: ( “Under the Sea” En iyi Skoru ve En İyi Şarkı) Popüler ve son derece başarılı film iki Oscar kazandı. Film, Disney’i yeniden canlandırdı ve 1990’ların başlarında stüdyo için giderek daha güçlü hitlerle animasyon filmlerinin canlanmasını sağladı.

Disney’in TRON:

Tron (1982)Değil klasik bir animasyon filmi de, Disney’in TRON (1982) , stüdyonun ilk PG-puan sinema ve ilk uzun metrajlı filmi yaratıcı bir bilgisayar tarafından oluşturulan Cyberspace’i dünyayı temsil etmek girişimi oldu ilk 20 dakikanın üzerinde canlı aksiyon filmi bilgisayar animasyonu. Bir bilgisayarın sanal gerçeklik dünyasındaki iki birey arasındaki gladatorial tarzı mücadeleyi, hafif bisikletler üzerinde bir yarış da dahil olmak üzere anlattı. [Cyberpunk edebi türün ilk kurgusal cyberpunk kitabı] (siberpunk edebi türün) kelimesi (internete atıfta bulunarak) kodlanmasıyla kredilendirilmiştir. William Gibson’ın Neuromancer’ı1984’te. Kitap aynı zamanda matris olarak siberuzaya da atıfta bulundu . Gibson’ın öykülerinden biri daha sonra Keanu Reeves’le birlikte Johnny Mnemonic (1995) filmine dönüştü .

Aynı zamanda oldu ilk bir sanal gerçeklik deneyimi hangi bir bilgisayarın veya ağın fikrini sevdirmek için film ve ilk terimini kesmek ‘( ‘bilgisayar korsanı’ kökü ya da ‘hack’) kullanmak için, ve başvurmak için filmi siberuniversale ‘matris’ olarak. [Landmark besteci Wendy (nee Walter) (Stanley Kubrick ile daha önce işbirliği yaptığı Carlos A Clockwork Orange (1971) ve Shining (1980) – diğerleri arasında) öncülüğünü eşlik edecek eşsiz bir sentez / orkestra puanı sağladı, ekrandaki animasyon .]

Eski moda Akademi, bir bilgisayar kullanarak “aldattığına” inandığından, En İyi Görsel Efekt ödülü için diskalifiye edildi. (Aslında, film bilgisayar animasyonunu üretmek için zahmetli, karede-kare bir süreç kullandı.) Bilgisayarları elle çizmektense zanaat ortamlarına kullanma kavramı, asılsız olarak kabul edildi – Cameron’un bilgisayar animasyonu The Abyss’e kadar (1989) En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazandı.

Disney Animasyonunun Yeni Bir Dönemi: 1990’lar

Disney 1990’larda önemli isabet dizisini sürdürdü: (ayrıca aşağıdaki tabloya bakınız)

Güzel ve Çirkin (1991) , bir güçlü kahraman n güncellenmiş sürümü Belle ve Beast (bufalo, aslan karışımı ve goril), (haklı En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ilk en iyi yardımcı adaylığını Resim, tam uzunlukta animasyonlu bir özellik için gelmişti) ve “Güzellik ve Canavar” tema şarkısı, En İyi Orijinal Şarkı Oscar’ını (altı Oscar adaylığından kazandı) kazandı. Aynı zamanda muazzam bir gişe ofisi vardı: 146 milyon dolar (yurt içi), 219 milyon dolar (yurt içi yaşam süresi) ve 425 milyon dolar (dünya çapında).
Geleneksel masalların ötesine geçen bir film olan Aladdin (1992) , bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri kullandı ve daha yetişkin bir kitle için tasarlandı – Disney’in çıkışında önemli bir değişiklik oldu. Olağanüstü beş Oscar adaylığı aldı ve En İyi Orijinal Şarkı, “Tam Yeni Bir Dünya” ve En İyi Skor için iki ödül kazandı. Serbest bırakıldığı zaman, Arapların ve batı dışı kültürlerin olumsuz, ‘Amerikanlaşmış’ temsiliyeti nedeniyle eleştirildi. Filmde, doğaçlama çizgi roman Robin Williams, Aladdin’in mavi Genie’si için vokal olarak yer aldı. Kutu ofisi 217 milyon dolar (yurt içi) ve 504 milyon dolar (dünya çapında) idi.
The Lion King (1994) , karmaşık ve gelişmiş bir hikaye çizgisi Shakespeare’in Hamlet unsurlarından türetilmiş olmasına rağmen, tanınmış bir çocuk anlatımından ziyade, kendi orijinal hikayesine dayanan ilk Disney filmi.klasik mitoloji, çeşitli kahraman-macera hikayeleri ve Afrika halk hikayeleri. Aynı zamanda Disney’in insan karakterlerini tamamen hiçe sayan ilk filmi oldu, ancak ırkçı stereotiplere yönelik eleştiriler alsa da (kötülük sırtlanların sesleri azınlık etnik sanatçıların seslendirdi). Wildebeest stampede sahnesi, geleneksel animasyon teknikleriyle 3 boyutlu bilgisayar animasyonunu entegre etti. Bir gişe rekoru kırdıktan sonra (bugüne kadar piyasadaki en başarılı animasyon filmi olarak) 312,9 milyon dolar (yurt içi), 422,8 milyon dolar (yurt içi yaşam süresi) ve 968,5 milyon dolar (dünya çapında) Müzikle ilgili dört adayından Akademi Ödülleri. Aslan KralAnimasyon üretim ve mağazacılıkta bir patlama yarattı ve Disney dışındaki diğer animasyon yapım stüdyoları da fotoğrafa girdi.
[Not: Bazı Disney eleştirmenleri, Aslan Kral’ın açıkça Beyaz Aslanlı Kimba’dan türedildiğine inandılar . Kimba , 1950’den 1954’e kadar bir çizgi roman olarak serilendiğinde ilk olarak Jungle İmparatoru (Jungle Taitei) olarak biliniyordu ve daha sonra 1965’te Japonya’nın ilk renkli animasyon dizisi haline geldi . Elli iki bölüm 1966’da İngilizce olarak Kimba başlığı altında yayınlandı Tezuka Productions’tan Beyaz Aslan . Disney taraftarları benzerliklerin sadece tesadüf olduğunu iddia etti.]

Disney’in Pocahontas (1995) adlı eseri , animasyonun 33. uzun metrajlı animasyon filmi ve gerçek olaylara ve insanlara dayanan ilk filmdi.
Disney ayrıca, önümüzdeki iki yıl içinde, Victor Hugo romanına dayanan karanlık ve iddialı The Hunchback of Notre Dame (1996) ve mitolojik güçlü adam hakkında Hercules (1997) adlı filmde iki elle çizilmiş animasyon yayınladı .
Disney’in elle çizilmiş animasyonlu Çin halk hikayesi Mulan (1998) , stüdyonun 36. uzun metrajlı animasyon filmiydi.
On yılın sonunun gelmesi, Edgar Rice Burrough’un Orman Kralı hakkındaki ilk uzun metrajlı animasyon filmi Disney’in Tarzan’ı (1999) tarafından belirlendi.
Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
1990’ların On Yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Kurtarıcılar Altında (1990)
Bir netice Kurtarıcılar’ın (1977) – Disney ilk animasyon teatral uzun metrajlı filmi netice; stüdyonun sonraki iki filmi Fantasia 2000 (1999) ve Winnie the Pooh (2011) idi.
Avustralya’nın Outback (“Down Under”) ve ana karakter olarak antropomorfik farelere sahip üçüncü Disney filmi; Bob Newhart ve Eva Gabor, rollerini Bernard ve Bayan Bianca olarak yeniden yorumladılar
Disney Rönesansı sırasında (1989’dan 1999’a kadar) çıkan en az başarılı film ve zaman diliminde müzikal olmayan bir film olmak üzere tek film; sadece 28 milyon dolar (yerli) gelirle
öncü bir film – bir fotoğraf makinesinin kullanımı olmadan dijital olarak% 100 oluşturulacak ilk film; Tüm boyama, birçok efekt ve son film baskısı dijital olarak yapıldı (CAPS animasyon-boyama sistemi kullanılarak üretilen ilk filmi oldu), hem zaman kazandıran (6 mos.) hem de paradan tasarruf edildi
Zamanında onun teatral sürümü Mark Twain ve Mickey Mouse ve arkadaşları oynadığı hikayeye dayanan animasyonlu Prens ve Pauper tarafından eşlik etti.

Güzellik ve Çirkin (1991)
Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un aynı adı taşıyan 1756 Fransız masalına dayanarak ve Jean Cocteau’nun La Belle et La Bete’ye (1946, Fr.) saygılarını sunarak
En İyi Animasyon Filmi için özel bir kategoriden önce En İyi Resim için aday gösterilecek ilk animasyon filmi 2009 yılında kuruldu
1991’in en yüksek brüt (yerli) filmi ve Disney’in “Rönesans” döneminin en iyi filmi
6 Oscar adaylığı ile iki kez Akademi ödülü kazandı: En İyi Orijinal Puan, En İyi Orijinal Şarkı ( Güzellik ve Çirkin ), ayrıca iki En İyi Orijinal Şarkının ( Belle ve Misafirimiz Olması ) aday gösterilmesi , En İyi Ses ve En İyi Resim
En İyi Resim için Akademi Ödülü’ne aday gösterilecek ilk animasyon filmi oldu
1994’te bir Broadway müzikaline uyarlanan ilk Disney animasyon filmi
bir canlı aksiyon remake ardından Güzellik ve Canavar (2017)

Aladdin (1992)
tanınmış Arap masalına (“Aladdin ve Harika Lamba”) ve 18. yüzyılın başlarında Antoine Galland’ın Fransız yorumu Bin ve Bir Gece
Hikaye, Arabistan’daki Avidah kurgusal kentinde – sokak kestanesi Aladdin ve isyankar Prenses Yasemin arasında gelişen romantizm hakkındaydı; diğer karakterler arasında kötü vizier Jafar, sihirli bir lamba, sihirli halı ve devasa bir mavi cin (Robin Williams)
1992’nin en yüksek brüt (yurtiçi ve dünya) filmi, 217 milyon dolar ve 504 milyon dolar (dünya çapında)
5 Oscar adaylığı ile, iki kez Akademi Ödülü kazanan oldu: En İyi Orijinal Şarkı ( A Tüm Yeni Dünya ), En İyi Skor, aynı zamanda En İyi Ses, En İyi Ses Düzenleme ve En İyi Orijinal Şarkı için bir başka aday ( Benim gibi Arkadaş )

Aslan Kral (1994)
Shakespeare’in Hamlet oyunuyla benzerliklere sahip olmasına rağmen, tanınmış bir çocuk anlatımından ziyade, kendi orijinal hikayesine dayanan ilk Disney filmi.
Simba adında bir aslan yavrusu, babası Musafa (Pride Toprakları’nın hükümdarı) ve Nala’nın amcası ve romantizmi Nala ile ihanet hakkında
1994’ün ikinci en yüksek gişe hasılatı (yerli) filmi, 312,9 milyon dolar ve yılın en yüksek gişe hasılatı (dünya çapında) filmi, 968,5 milyon dolar ile Disney’in en finansal başarılarından biri.
4 Oscar adaylığı ile iki kez Akademi Ödülü kazanmıştı: En İyi Orijinal Skor, En İyi Orijinal Şarkı ( Bu Gece Sevgiyi Hissedebilirsin ) ve Yaşam Çemberi ve Hakuna Matata için iki En İyi Şarkı adayı
büyük bir dizi dizi, spin-off, dizi ve bir Broadway müzikal (1997) takip etti

Pocahontas (1995)
Şef Powhatan’ın kızı Kızılderili Algonquin Pocahontas’ın (1595-1617) hayatına ve efsanesine dayanarak ve İngiliz John Smith tarafından yeniden yazıldı.
ırklararası bir romantizm ile ilk animasyon Disney filmi
1995’in 4. en yüksek gayri safi yurtiçi hasılası (141.6 milyon $), ancak sadece 346 milyon dolar (dünya çapında) – selefi The Lion King’e (1994) kıyasla zayıf performans gösteren bir film olarak kabul edildi ve değiştirilmiş tarihi hikâyesini eleştirdi
iki kez Akademi Ödülü kazanan (2 aday için): En İyi Orijinal Müzikal Puanı, En İyi Orijinal Şarkı ( Rüzgarın Renkleri )
Videoya doğrudan bir devamı olan Pocahontas II: Yeni Dünyaya Yolculuk (1998)

Notre Dame’in Kaması (1996)
Fransız yazar Victor Hugo’nun romanına dayanan ve daha önceki filmi The Hunchback of Notre Dame (1939) filmine benzer şekilde, deforme olmuş Notre Dame bellekli Quasimodo ve çingene kızı Esmeralda arasında gelişmemiş bir dostluk hakkında
bir defalık Akademi Ödülü adayı: En İyi Müzikal Puanı
1996’nın 15. en yüksek brüt (yerli) filmi, 100,1 milyon dolar ve 325,3 milyon dolar (dünya çapında) – ancak üretim bütçesi 100 milyon dolardı!
Bazıları gişe, ırkçılık ve dinsel bağnazlık da dahil olmak üzere bir aile filminde gişe rekorları konusundaki başarısızlıklarını şaşırtıcı bir şekilde değerlendirmesine rağmen
Arka planlar ve kalabalık sahneleri CGI olsa da, karakter animasyonlarının tümü elle çizilmişti
devamı sadece videodan çıktı: Notre Dame II’nin Kaması (2002)

Hercules (1997)
Herakles olarak bilinen bir Roma kahramanı ve tanrı olan Herakles’in Yunan mitinden (Zeus’un oğlu) uyarlanmış – güçlü bir adam
1997’nin 17. en yüksek brüt (yerli) filmi, 99,1 milyon dolar gelir ve sadece 252,7 milyon dolar (dünya çapında) ve 85 milyon dolarlık bir üretim bütçesi
Bir kerelik Akademi Ödülü adayı: En İyi Orijinal Şarkı (Uzaklığa Git )
“Disney Rönesansı” adlı filmde 8. film
Afrikalı-Amerikalı kadınların olumlu bir tasviri ile ilk Disney animasyon filmi
ardından doğrudan bir video TV öntabanlısı Hercules: Sıfırdan Kahraman’a (1999)

Mulan (1998)
Hula Mulan adında tarihi bir savaşçı kadına ait eski Çin halk efsanesine dayanarak; Özgün filmde, baş karakter Fa Mulan (Fa Ping adını alan erkek) askeri olarak eğitildi ve istilacı Hunlara karşı savaşmaktı.
1998’in 13. en yüksek brüt (yerli) filmi, 120,6 milyon dolar ve 304.3 milyon dolar (dünya çapında)
bir kerelik Akademi Ödülü adayı: En İyi Orijinal Müzikal Puanı
Bir devam filmi takip etti: Mulan II (2004)

Tarzan (1999)
Edgar Rice Burroughs’un 1912 yılında iki ana karakteri olan Maymun Tarzan’ın karakterine dayanan karakteri: kahramanca Tarzan (Tony Goldwyn) ve Jane (Minnie Driver) ve iki hayvan arkadaşı – bir dişi goril (Rosie O’Donnell) ve bir nevrotik fil (Wayne Knight)
sözde “Disney Rönesansı” nın son filmi
1999’un 6. en yüksek brüt (yerli) filmi, 171 milyon dolar ve 448.2 milyon dolar (dünya çapında)
130 milyon dolarlık bir üretim bütçesiyle, o zamana kadar yapılmış en pahalı animasyon filmiydi.
Akademi Ödülü En İyi Orijinal Şarkıyı Kazandı ( Kalbimde Sen Olacaksın )

Fantasia 2000 (1999)
Fantasia’nın devamı (1940)
Klasik müziğe bağlı sekiz adet animasyonlu bölümden oluşan (Şikago Senfoni Orkestrası tarafından yapılan), bunlardan biri orijinal filmden The Sorcerer’s Apprentice’dir .
ünlüler tarafından tanıtılan diğer yedi bölüm, Beethoven’ın soyut Senfoni No. 5, Respighi’nin Roma’nın Pines’i (kambur balinalar hakkında) , Gershwin’in Blue’daki Rhapsody’nin jazzy yorumu , Shostakovich’in F Major’daki 2. Piyano Konçertosu’nun anlatılması Hans Christian Andersen’in hikayesi The Steadfast Tin Soldier ) , Saint-Saëns ‘ Hayvanların Karnavalı – Finale (yo-yo’lu bir flamingo) , Elgar’sİhtişam ve durum (Donald Duck ile Nuh’un gemisi hikayesi) , ve Stravinsky’nin Firebird Suite
1999 yılının ortalarında IMAX sürümü ile prömiyeri, 1996’da IMAX ile birlikte – bir dönüm noktasıydı – formatta yayınlanacak ilk animasyonlu uzun metrajlı film
80-85 milyon dolarlık bir üretim bütçesi ve sadece 60 milyon dolar (yurt içi) ve 90.8 milyon dolar (dünya çapında); 2000 yılının en yüksek 50’lik (yerli) filmi
Diğer Olağanüstü Animasyonlar:

Kim Roger Rabbit Çerçeveli – 1988Başka bir istisnai film (Steven Spielberg’in Amblin’in, Robert Zemeckis’in yönettiği ve Richard Williams’ın canlandırdığı canlı eylem) Disney (Touchstone) tarafından yayınlanan koordineli bir çaba oldu. Oscar ödüllü Kim Çerçeveli Roger Rabbit (1988) , dikkate değer bir karışımdı animasyonlu görüntüler ve canlı aksiyon insan karakterleri. Disney, Warner Bros ve MGM’den ve 1940’lardaki diğer stüdyolardan tüm çizgi film karakterlerine bir film olarak gösterildi. Animasyonu birçok yönden devrimciydi:

Son derece gerçekçi, 3 boyutlu efektler üretmek için yeni yollarla ışık ve gölgeler kullandı
statik bir görüntüyü azaltmak için kamerayı kapsamlı bir şekilde kaydırdı ve hareket ettirdi.
car’toon ‘karakterleri gerçek dünyadaki nesnelerle ve et ve kanla insanlarla mümkün olduğunca kusursuz bir şekilde etkileşim kurdu
Warner Bros. Space Jam (1996) , basketbol süperstarı Michael Jordan ile canlı bir aksiyon filmi içinde Looney Tunes karakterlerini de içeriyordu. Canlı hareketleri ve animasyonu karıştırmak için aynı teknikleri kullanan diğer filmler şunlardı: Rocky ve Bullwinkle’ın Maceraları (2000) ve Joe Dante’nin Looney Tunes’ları: Action in Action (2003) .

Japanimation veya Anime :

Japon animasyonunun popüler ortaya çıkışının nedenlerinden biri başarılı animasyonlu Japon TV dizisi Astro Boy’dur (1963) . Neo-Tokyo’da bir kıyamet sonrası, siberpunk masalı olan bilim-kurgu çizgi romanı ( manga ) serisine dayanan kültünün popüler direktörü Katsuhiro Otomo’nun kült popüler animasyonlu aksiyonu Akira (1988) ‘ ın Batılı versiyonu da Japonların yayılmasına katkıda bulundu. Dünya çapında anime (veya “Japanimation”).

Özellik uzunluğunun mükemmel örnekleri, bilim-kurgu Japon anime auteur animatör ve ünlü “Japon Walt Disney” olarak bilinen ünlü Ghibli Studios Hayao Miyazaki’nin kurucusu tarafından yönetildi. İnsancıl odaklı animasyonları – CGI filmleri çağında özenle ayrıntılı geleneksel cel animasyonları – genellikle büyülü ve / veya efsanevi ortamlar, zengin ve fantastik karakterler (genellikle genç bir kahraman), yaratıcı ve görsel anlatımlar, peri masalıyla doluydu. ahlak dersleri, güçlü ve zayıf arasındaki mücadelenin hikayeleri ve çevresel kaygılar ile motifler ve çizimler. Filmleri aslında Disney Studio tarafından Amerikan dağıtımı için satın alındı ​​ve şunları içeriyor:

Filmografi: Hayao Miyazaki’nin Japon Anime Filmlerinden Örnekler
Başlık Dikkate değer

Rüzgar Vadisi’nden Nausicaä (1984, Jp.)
(Aka Kaze no tani no Naushika ya da Rüzgar Savaşçıları)
Bu Miyazaki’nin ikinci özelliğiydi ( Üçüncü Lupine’den sonra : 1979’da Japonya’da piyasaya sürülen Cagliostro Kalesi (1979, Jp.) , ancak 1991’e kadar Amerikan izleyicilerine teatral olarak yayınlanmadı)
Nausicaa’nın başarısı, bir sonraki anime filmi için doğrudan Studio Ghibli’nin oluşumuna yol açtı
Kuzey Amerika sürümüne sahip ilk Miyazaki filmi oldu, ancak kötü düzenlenmiş ve eksiz bir versiyonda Rüzgâr Savaşçıları (1985) ; Sonuç olarak, onaylanmış, kesilmemiş ve sansürsüz bir İngilizce versiyonu en sonunda 2006 yılında Ghibli’nin uzun süredir ortağı Disney tarafından üretildi ve Miyazaki’nin kendisi tarafından onaylandı.
Rüzgârın korunmuş vadisinde yer alan post-nükleer veya post-kıyamet sonrası, savaş karşıtı bir masaldı.
Miyazaki, iki karşıt krallığın gezegeni yok etmesini engellemek için barış dolu savaşçı bir prensesin mücadelesi hakkında yıllar önce yarattığı çizgi roman ( manga ) Miyazaki’ye dayanıyordu.

Gökyüzünde Kale (1986, Jp.)
(Aka Laputa: Gökyüzünde Kale)
Filmi üretmek için yeni kurulan Studio Ghibli’nin ilk filmi.
sadece fantazi aksiyon macera oldu anime , bir fasılın esinlenerek Gulliver’in Seyahatleri
plot çizgisinde, iki genç yetim çocuk (Pazu ve Sheeta) gök korsanları (Matriarch Dola liderliğindeki) ve kötü hükümet güçleri tarafından savaştıkları sırada gökyüzündeki (Laputa krateri ile) yüzen bir şehir aradılar.

Komşum Totoro (1988, Jp.)
(Aka Tonari no Totoro)
Bu, Studio Ghibli’nin ikinci uzun metrajlı filmi ve Hayao Miyazaki’nin yönettiği dördüncü animasyon filmi oldu.
kesin Miyazaki filmi olarak kabul edildi
Savaş sonrası Japonya’nın ormanındaki filmin baş karakteri, iki kız kardeşin (genç Mei ve daha yaşlı Satsuki) gördüğü Tortoro olarak bilinen dost bir ahşap ruhuydu.
Tortoro, Studio Ghibli’nin maskotu oldu

Ateşbalıların Mezarı (1988, Jp.)
(Diğer adıyla Hotaru no Haka)
bir çift özelliğin yarısı kadar teatral olarak yayınlandı; diğer yarısı ise daha hafif yürekli Komşum Totoro’du (ayrıca 1988)
Güçlü ve dokunaklı yırtığı hikayesi Akiyuki Nosaka’nın aynı adı taşıyan yarı otobiyografik romanına dayanıyordu.
II. Dünya Savaşı’nın zayıf günlerinde iki yetim Japon kardeşi hakkında şunları söyledi: genç bir çocuk (Seita) ve 4 yaşındaki kız kardeşi (Setsuko) ölümden sonra yeniden bir araya gelen ve hayaletler son birkaç ayda geriye baktı. Kobe kentindeki kısa yaşamları (ateş böcekleri motifi, yaşamın kısasını ve ölülerin ruhunu simgeliyordu)
O zamanlar Miyazaki’nin kişisel olarak yönettiği tek Ghibli filmi oldu – bunun yerine Studio Ghibli için Isao Takahata tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.
animasyon tarihçi Ernest Rister o Spielberg’in karşılaştırılabilir olduğunu hissettim Schindler’in Listesi (1993) , ve sinema yazarı Roger Ebert şimdiye kadar yapılmış en (anti) savaş filmlerinden biri bunu kabul

Kiki Teslimat Hizmeti (1989, Jp.) (Majo no Takkyûbin)
arsada yeni açılan 13 yaşındaki cadı Kiki güneydeki okyanus tarafındaki Koriko liman kentine uçtu ve burada uçan süpürgeyi bir fırıncı için ‘teslimat hizmeti’ olarak kullandı ve sonra bağımsız olarak işine girdi; arsa yaşını incelemek için bir bahane ve bir ergen olarak yargılamaları ve harabeleri oldu
Film piyasaya sürüldükten dokuz yıl sonra, Disney (Studio Ghibli ile ortaklaşa), İngilizce konuşulan ünlü seslerle ve 1998’de bir ABD sürümü için ek müzikle anıldı.

Porco Rosso (1992, Fr./Jp.)
(Aka Crimson Pig veya Kurenai No Buta)
animenin ana karakteri, bir anthromorphic domuz dönüşmüştü paralı pilotu Kırmızı Kanatlar ( “Kırmızı Domuz”), Birinci Dünya Savaşı tanınmış İtalyan savaş pilotu ve usta, bir kızıl deniz uçağı uçtu ve Roaring sırasında “hava korsanlar” mücadele İtalya’nın Doğu Kıyısı’ndan Adriyatik Denizi’nde 20’ler; Korsanlar, Amerikalı aviator Donald Curtis’i işe alarak savaştılar. Porco, Fio adlı genç bir tamirci tarafından desteklendi – Porco’da bir ezilme ile genç bir tamirci
Miyasaki’nin animasyonu , havacılık, İtalya ve sinemanın ilk günlerine saygı gösterdi

Kalbin Fısıltı (1995, Jp.)
Miyazaki veya Isao Takahata’dan başka biri tarafından yönetilen ilk tiyatro stüdyosu olan Ghibli filmi oldu.
Filmin hikayesi Tokyo’da Hayao Miyazaki tarafından yazılan, 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi Shizuku Tsukishima ve diğer öğrencisi Seiji Amasawa, çırak bir keman yapımcısı arasındaki ilişki hakkında romantik bir drama oldu.
arsada, Shizuku dört karakterle bir fantezi hikayesi yarattı: (1) kendini kadın kahramanı olarak, (2) Baron adında bir erkek kahraman, (3) Baron’un kayıp sevgisi Louise ve (4) “Ay” olarak bilinen bir kedi Seiji’nin büyük babası Nishi’nin sahibi olduğu antik bir dükkana trenden takip ettiği “ya da” Muta “; Dükkanda “Baron” olarak bilinen resmi giysilerdeki bir kedi heykelciği vardı
bunu yarı sekel, The Cat Returns (2002) takip etti – aşağıya bakınız

Prenses Mononoke (1997, Jp.)
Bir oldu Japonya’da, açılan 20 milyon $ animasyonlu macera-fantazi epik hızlı oldu , en hızlı zamana Japon tarihinin hasılat yapan Japon filmi
Başlangıçta, Miyazaki’nin son filmi olan Spirited Away’in (2001) yayınlanmasına kadar
Çok küçük çocuklar için tavsiye edilmeyen, son derece yoğun ve karanlık bir anime oldu
Tataraba (Demir Kasabası) olarak bilinen bir madencilik kasabasında 15. – 16. yüzyıllarda ortaya çıkan hikaye, şehir arasında (Lady Eboshi tarafından yönetilen ve korunan) üç boyutlu bir efsanevi savaş sırasında, orman tanrıları (Wolf God tarafından yönetilen) Moro) ve şehri ele geçirmek isteyen açgözlü samuray savaş-efendisi Lord Asano; ana kahramanı, genç kız Ashitaka’nın, insan-kız San’yla (kurtlar tarafından büyütülen) bir ilişki sürdüren süper insan gücü ile donatılmış olmasıydı.

Ruhların Kaçışı (2001, Jp./US)
yönetmenin en saygın, popüler ve onurlu filmlerinden biri olan büyülü ve gerçeküstü bir maceraydı.
En İyi Animasyon Filmi için Oscar ödülü kazandı (2002’de Oscar ödüllü Oscar ödüllü ilk anime filmi oldu)
O zaman, Japon tarihinin en yüksek hasılat filmi oldu
Miyazaki’nin şimdiye kadar yapılmış en yüksek Japon filmi olan filmi
10 yaşındaki bir kız çocuğu ( shojo ) gibi bir Alice-in-Wonderland ile birlikte gizemli bir ruh dünyası eğlence parkı olan Chihiro adında bir baba ile birlikte hayatlarını değiştirerek (domuzlara dönüştürülmüş) ailesini kurtarmaya çalıştı. İnsanları ve sonra kendi kimliğini kaybetmeden önce ruh dünyasından kaçmak; o insan çocuk Haku tarafından yardım edildi

Kedi Dönüşleri (2002, Jp.)
(Aka Neko No Ongaeshi)
Daha önceki anime filmi Whisper of the Heart’ın (1995) küçük bir karaktere odaklanan bir spin-off ya da yarı-devamıydı – Baron olarak bilinen bir kedi figürini hayata geçti ve bir Cat Kingdom’a bir yolculuk yaptı.
Hikaye, önceki filmin kahramanı (lise öğrencisi) yaratmasıydı – kedilerle iletişim kurabilen Haru adında bir lise kızıyla ilgili bir başka yaşlanma hikayesiydi.
Miyazaki veya Takahata tarafından yönetilmeyen ikinci Ghibli Studios anime oldu

Howl Hareketli Kale (2004, Jp.)
En İyi Animasyon Filmi için Akademi Ödülü’ne aday gösterildi, ancak Oscar’ı İngiltere’nin Wallace & Gromit’i: Were-Rabbit’in Laneti (2005)
Tarihteki en başarılı Japon filmlerinden biriydi
ortam, ana kahramanı Sophie’nin bir cadı tarafından lanetlenerek 90 yaşında bir kadına dönüştüğü bir steampunk / gaslamp fantezi (kurgusal) dünyasıydı; Hikaye, Sophie’nin lanetli büyüyü kırabilecek sihirbazı Howl’ı bulma arayışıydı; Howl’un genç erkek çırağı Markl ile birlikte yüzen kalesinde Howl’i buldu
Bu anime çok güçlü bir savaş karşıtı mesaja sahipti, çünkü Sophie’nin savaş zamanı boyunca Howl’le olan aşkını izledi.

Ponyo (2008, Jp.)
(Gake no Ponyo ya da Deniz Uçurumunda Ponyo)
Bu anime uzak Hans Christian Andersen’in 1837 masalı Little Mermaid dayanıyordu
hikayesi, insan olmak ve 5 yaşındaki insan çocuğu Sosuke ile aşkı bulmak için Ponyo (bir akvaryum balığı) maceralarını ve maceralarını izledi.
Ghibli Stüdyosunun geleneksel olarak yaratılan – tamamen elle çizilmiş (herhangi bir CGI’sız) yıllardaki ilk filmi oldu; Miyazaki’nin Ghibli’ye yönettiği sekizinci filmi oldu.
Kuzey Amerika’daki en yüksek hasılatlı Miyazaki filmi, 15 milyon dolar (yurt içi) ve ortak yazar Miyazaki’nin Arrietty’nin Gizli Dünyası (2012, ABD’nin Amerikan dubalı sürümü) yayınlanmasına kadar 201.8 milyon dolardı.
Arrietty ilk olarak 2010 yılında Japonya’da Arrietty (The Borrower Arrietty) olarak yayınlandı; Hans Christian Andersen’in peri masalı Thumbelina’ya dayanıyordu ; ABD’de 19,2 milyon dolar (yurt içi) ve 145,6 milyon dolar (dünya çapında) en yüksek gişe rekoru olan Studio Ghibli sürümü oldu.
Diğerleri de dahil olmak üzere, eşit yaratıcı ve güzel animasyonlar oluşturduk:

yönetmen Yoshiaki Kawajiri’nin karanlık, aşırı şiddet ve yetişkinlere yönelik Wicked City (1987)
yönetmen Isao Takahata’nın Sadece Dün (1991) ve Pom Poko (1994)
anime auteur Mamoru Oshii’nin siber-punk, kıyamet animasyonlu gerilim filmi, Ghost in the Shell (1995) – şimdiye kadar yapılmış en pahalı anime filmlerinden biri ve ilk olarak uluslararası pazarda yapılan ilk
Satoshi Kon’in Millenium Actress (2001) ve Pokemon serisi çocuk filmleri (1999’da başlamıştır), aynı zamanda anime için de önemli örneklerdir .

90’lı yıllarda CGI Animasyonunda bir Boom:

Kesme kenarı, bilgisayar-grafik görüntüleme (CGI) kısa süre önce sinema endüstrisini ele geçirmiştir. “Mind’s Eye” video serisinde (Miramar Productions’dan) son teknoloji bilgisayar animasyonu görüntülerinin göz kamaştırıcı bir koleksiyonu, 90’lı yılların ortasına kadar, bilgisayar sanatının, CGI’nın ve görsel sihrin geniş bir yelpazesini vurguladı, belgeledi ve sergiledi. eşlik eden orijinal müzik eşliğinde çeşitli kaynaklardan. Vitrin serisindeki ana videolar şunlardı:

Zihin Gözü (1991)
The Lawnmower Man’dan (1992) özel efekt klipleri de dahil olmak üzere Zihin Gözünün Ötesinde (1992)
Zihin Gözü Kapısı (1994)
Odyssey’in Zihin Gözüne (1996)
Warner Bros’un yetişkinlere yönelik, karanlık animasyonlu macerası Batman: Phantasm’ın Maskesi (1993) – aka Batman: Açılış CGI dizisi ile Animasyon Filmi , 90’ların Cumartesi sabahı animasyonlu televizyon dizisine dayanıyordu. orijinal çizgi roman kahramanı ve iki Tim Burton filmi-film versiyonu: Batman (1989) ve Batman Returns (1992) . [Mark Hamill, Joker’in esprili sesini verdi.] Burton, kuklacılı iki harikulade zeki stop-motion animasyon filmi – The Nightmare Before Christmas (1993) ve Corpse Bride (2005) ile daha iyi tanındı.(19. yüzyılda Johnny Depp ile birlikte utangaç damat Victor Van Dort, yanlışlıkla Helena Bonham Carter’ın dile getirdiği ‘cesur bir gelinle] ve James ve Dev Şeftali (1996) ile evlenirler .

Pixar’ın Doğuşu:

1979 yılında oluşturulan ve Grafik Grubu olarak bilinen Lucasfilm’in (ve Industrial Light and Magic (ILM)) bir bölümü, Apple Computer’ın Steve Jobs tarafından 5 milyon dolar karşılığında satın alınmış, Pixar Animation Studios olarak değiştirilmiş ve 1986’da bağımsız bir şirket haline getirilmiştir. Not: ILM , Young Sherlock Holmes (1985) filminde ilk kez tamamen CGI-canlandırılan karakter olan “vitray şövalye” yi yaratarak , filmi En İyi Görsel Efekt adaylığına getirdi.]

Disney-Pixar FilmleriPixar Studios (ve yönetmen John Lasseter) ve Disney, 1991’de 26 milyon dolarlık bir anlaşmada, tamamen bilgisayar tarafından üretilen ilk animasyon filmi olan Simgesel Yapı Hikayesini (1995) yarattı.- Pixar’ın ilk filmi, ve her şey oradan evrildi. Görseller tamamen bilgisayarlardan üretildi, aydınlatma, gölgelendirme ve dokularla mükemmel-gerçekçi bir 3 boyutlu dünya yaratıldı. Bunlar, rolleri destekleyen gerçek oyuncaklar (Etch-A-Sketch, Slinky Dog, plastik oyuncak askerler, Bay Patates) Baş, vb. Hikaye, bir oyuncunun (kovboy Woody) rakip bir oyuncunun (uzay-Buzz Lightyear) gelişi üzerine yaşadığı kaygıyla, küçük bir kardeş doğduğunda bir çocuğun hissettiği gerginliği yansıtır. Masal ayrıca, bilim kurgu filmleri tarafından avcıların yerine getirildiği 50’lerde türün vurgudaki tarihsel değişime de atıfta bulundu. Üç Oscar adaylığı aldı: En İyi Orijinal Skor,

Ancak 1995’teki sürpriz hit, en iyi Picture-adayı Babe (1995) , karakterin büyüleyici ve son derece eğlenceli bir hikayesiydi – koyun sürüsü için yetenekli bir konuşan ahır domuzu. Fox hayal kırıklığı yaratan Anastasia’yı (1997) serbest bıraktı . DreamWorks ve Pasifik Veri Görüntüler (PDI) tarihinin ikinci bilgisayar animasyon filmi yayınlandı – Yetişkinlere yönelik antz (1998) , Woody Allen’ın sesiyle uyumsuz biri, aynı zamanlarda Z. adlı bireyci işçi karınca için, Bir Böceğin Hayat (1998) , Aesop’un masalları The Ant ve Grasshopper’a dayanan, çocuk odaklı, bilgisayar animasyonlu bir hikaye., Pixar ve Disney (ikinci takımı) tarafından piyasaya sürüldü.

Oyuncak Hikayesi 2 – 19991998 yılı, düşük bütçeli Rugrats Filmi (1998) (Nickelodeon’ın TV dizilerindeki karakterlere dayanan) ve DreamWorks SKG’nin “destanı” (Mısır Prensi) (1998) , İbranice ilgili çizgi film de dahil olmak üzere, diğer animasyon filmlerini sergiledi. Mısır’dan Çıkış – o zamanların en pahalı klasik animasyon özelliği, 60 milyon dolar bütçelendi.

Pixar’ın başarılı 1995 bilgisayar animasyonlu isabeti, 1999 yılında Disney (üçüncü işbirliği) – Oyuncak Hikayesi 2 (1999) , yine Woody the Cowboy ve Buzz Lightyear’la piyasaya sürüldü . Warner Bros’un iki elle çizilmiş animasyonu vardı: eleştirmenlerce beğenilen animasyon filmi Iron Giant (1999) , yönetmen Brad Bird (onun ilk uzun metrajlı filmi), yaklaşık elli ayaklı bir robotun dokuz yaşındaki bir çocuk tarafından canlandırılması ve canlandırılması. müzikal kral ve ben (1999) . Sony Pictures hayata geçirildi EB White’ın klasik çocuk hikayesi Stuart Little (1999)giysi giyen ve konuşan beyaz bir fareye sahip (Michael J. Fox’un sesi) – bilgisayar animasyonlu karakterleri ve canlı aksiyonun bir kombinasyonuyla oldukça başarılı bir filmdi.

Yeni Yüzyılın Başlangıcındaki Animasyonlar – Disney ve Diğerleri:

CGI daha belirgin hale geldikçe, geleneksel olarak animasyonlu, eski okulun cel-animated filmleri (bunun gibi), geçen yüzyılın varolmayan ve eskimiş kalıntıları haline gelmeye mi? Disney’in “Deneysel Dönemi”, önceki on yılda “Disney Rönesansı” nın ardından başladı:

Walt Disney Pictures 2000 yılında çok yoğun geçti, bilgisayar animasyonlu Dinozor (2000) tarih öncesi yaşamı ve elle çizilmiş animasyonlu komedi-macera The Emperor’s New Groove (2000) .
Disney’in Atlantis’i: Kayıp İmparator (2001) , ilk karikatürü Siyah Kazan’dan (1985) beri 70 mm’de üretildi , CGI ile geleneksel elle çizilmiş animasyonları harmanladı ve Jules Verne aksiyon destanına dayanmaktaydı, ama bu sert rekabet ile karşı karşıya kaldı. diğer animasyonlu özellikler. Bir başka Disney elle çizilmiş çaba, Lilo & Stitch (2002) , yalnız Hawaii tarzı bir kız ve onun mavi dünya dışı arkadaşı, stüdyodaki en büyük gişe rekorları arasındaydı. Disney’in elle çizilmiş, büyük bütçeli, bilim kurgu animasyonu Treasure Planet (2002) , Robert Louis Stevenson’ın Treasure Island’ın bir uzaysal versiyonu, flopped.
Walt Disney Stüdyoları, Kasım ayında harika görünümlü, uzun metrajlı tiyatro filmi animasyonu olan Brother Bear (2003) filmini ( En İyi Animasyon Filmi için aday gösterildi ) serbest bıraktıktan sonra önemli bir gelişme göstermiş olabilir. Önceden öngörülebilir bir gelecek için 2 boyutlu animasyon filmi, çünkü orijinal olarak Pixar tarafından popüler hale getirilen 3 boyutlu, tam CGI stiline geçiyordu. Bununla birlikte, Disney’in geleneksel 2-D animasyon stilindeki son sürümü, Menzil’de Ev (2004) idi .
Disney, ilk in-house bilgisayar animasyon filmi Chicken Little’i (2005) , kısmi bir 3-D serbest bırakmasıyla, gökyüzünün düştüğü iddiasıyla küçük düşürülen küçük bir Yavru Küçük (Zach Braff’ın sesi) hakkında yayınladı. ve kasabanın çoğunda sarkıklığa maruz kaldı. Genç cluck, utangaç bekar bir baba olan Buck Cluck’tan (Gary Marshall’ın sesi) uzaklaşmıştı, ama “gök” in düştüğü zaman, bir Dünya Savaşları Savaşı’nın bir parodisinde, haklıydı .
Disney’in canlandırdığı The Princess and the Frog (2009) (üç Oscar adaylığı ile) , klasik bir hikaye olan The Frog Prince’in modern bir gününü yeniden canlandırıyor . 5 yıl içinde stüdyonun ilk geleneksel 2 boyutlu animasyon filmiydi. Ayrıca stüdyonun ilk siyah kadın kahramanı olan Tiana (Anika Noni Rose’un sesi) adlı bir Afrikalı-Amerikalı prensesine de yer verdi. Kutu ofisi 104 milyon dolar (yurt içi) ve 267 milyon dolardı (dünya çapında).
Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
2000’lerin On Yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Dinozor (2000)
Çarpıcı, CGI animasyonlu ‘foto-gerçekçi’ macera filmi – ikinci Disney CG 3D animasyonu ( Fantasia 2000’i takip ediyor )
melez bir animasyon – dinozorlar ve özel efektler CGI iken, arka planların çoğu canlı eylemdi (mekanda çekildi)
animasyonun kahramanı Aladar, dinozor ailesinden ayrılmış ve lemurlar tarafından yetiştirilen bir Iguanodon’du.
Yılın en pahalı tiyatro filmi filmi (127.5 milyon dolar)
2000’in 11. en yüksek brüt (yerli) filmi 137,8 milyon dolar ve 349,8 milyon dolar (dünya çapında)
Bazı yorumcular ‘konuşan’ dinozorları eleştirdi

İmparatorun Yeni Oluğu (2000)
pahalı bir film üretimi (100 milyon dolar), 89.3 milyon dolar (yerli) gelir ve 169.3 milyon dolar (dünya çapında)
Hans Christian Anderson’ın masalı The Emperor’s New Clothes’e bir kibirli komedi, bir kudretli, kibirli, genç bir imparator olan Kuzco (David Spade’nin sesi) adında bir Güney Amerika orman ülkesinde hüküm sürmüştü. lama; arsa tahtını geri almak için iyi yürekli köylü Pacha (John Goodman) ile kendi krallığına tehlikeli dönüşü etrafında döndü
Bir kerelik Akademi Ödülü adayı: En İyi Orijinal Şarkı ( Komik Arkadaşım ve Ben )
videodan doğrudan videoya, Kronk’un Yeni Groove (2005)

Atlantis: Kayıp İmparator (2001)
PG olarak değerlendirilen ikinci Disney animasyon filmi (ilk The Black Cauldron (1985) idi )
önemli miktarda CGI içeren birkaç geniş ekran (anamorfik) animasyonlu Disney özelliklerinden biri
bir melez tür filmi: bilim-kurgu, fantezi, macera, aksiyon animasyonu – ilk Disney bilim-kurgu filmi filmi animasyonu oldu
Jules Verne’nin eserlerinden esinlenildi
2001 yilinin en yüksek gelirli (yerli) filmi olan 2001 yilinin en guclu (yerli) filmi, 84 milyon dolar ve 186 milyon dolar (dünya çapinda) – gorusumda 120 milyon dolarlik bir üretim bütçesine sahip oldu.
animasyon geçmişten büyük bir felaketle açıldı, daha sonra 1914 yılına doğru atladı; bir dilbilimci olan merkezi karakter olan Milo Thatch, geçmişten gelen mistik bir medeniyetin efsanevi olduğunu düşünmüştü – kayıp Atlantis kenti
videoya doğrudan bir netice ile – Atlantis: Milo’nun Dönüşü (2003)

Lilo ve Stitch (2002)
çok başarılı bir animasyon – 2002’nin 14’üncü en yüksek gişe hasılatı (yerli) filmi, 145.8 milyon dolar, 273.1 milyon dolar (dünya çapında); 80 milyon dolarlık üretim bütçesiyle
Bir Akademi Ödülü adaylığı: Studio Ghibli’nin anime Spirited Away’e (2001, Jp.) yenilmesiyle En İyi Animasyon Filmi
arsa Kauai üzerinde kuruldu ve iki yetim kız kardeş, Nani (Tia Carrere) ve daha genç Lilo Pelekai (Daveigh Chase); Lilo, çılgın bilim adamı Dr. Jumba Jookiba’nın (David Ogden Stiers) uzaysal bir yaratılışıyla tanıştırdı.
ardından doğrudan videoya Stitch! Film (2003) ve Lilo & Stitch 2: Stitch’in bir Glitch’i Var (2005)

Hazine Gezegeni (2002)
Robert Louis Stevenson’ın 1883 tarihli Hazine Adası romanına dayanan bilimkurgu macerası olarak uzaya yerleştirilmiş olmasına rağmen; hikaye Jim Hawkins’in masal Uzay Korsan Kaptanı Flint’in hazinesiyle ilgili arayış hakkındaydı, yokluğa bakan Dr. Delbert Doppler (bir antropomorfik köpek) eşliğinde Legacy’de yolculuk yaptı
düzenli ve IMAX sinemalarda eşzamanlı olarak yayınlanacak ilk film oldu
Bir Akademi Ödülü adaylığı: Studio Ghibli’nin anime Spirited Away’e (2001, Jp.) yenilmesiyle En İyi Animasyon Filmi
2002’nin en yüksek brüt (yerel) filmi, Lilo & Stitch’in çok gerisinde , sadece 38.2 milyon dolar ve 109.6 milyon dolar (dünya çapında), 140 milyon $ ‘lık üretim bütçesi ile – büyük bir gişe hasarı

Kardeşi Ayı (2003)
Disney tarafından üretilen ikinci ve sonuncu geleneksel animasyonlu sinema filmi, Prenses ve Kurbağa’ya (2009) kadar
Hikaye, Kenai adlı eski bir Alaska vahşi annesinin yaşını anlatıyordu, ki onun vermiş olduğu totem ya da “ruh hayvanı” “Aşkın Ayısı” idi; Bir cinayet intikamından sonra Kenai bir ayıya dönüştü ve kendini yeniden kurmak için bir arayışa girmeye zorlandı.
2003 yılının en yüksek 34. en yüksek bütçeli (yerli) filmi 85.3 milyon dolar ve 250.4 milyon dolar (dünya çapında)
Bir Akademi Ödülü adaylığı: En İyi Animasyon Filmi, Kayıp Balık Nemo (2003)
bir devam filmi ile Brother Bear 2 (2006)

Menzildeki Ev (2004)
2009 yılına kadar Disney tarafından üretilen son geleneksel animasyonlu 2 boyutlu tiyatro filmi
Hikaye üç eroin süt inekleri hakkında Maggie (Roseanne Barr), Bayan Calloway (Judi Dench) ve Grace (Jennifer Tilly), “Cennetin Yaması” olarak bilinen bir çiftlikte yaşamaktaydı. onların pastoral ev kaydetmek için bir lütuf toplamak için sığır çoban Alameda Slim (Randy Quaid) yakalamak için
Bu, 1989’dan beri kullanılan CAPS dijital mürekkep-boya sistemini kullanan son Disney filmiydi.
110 milyon dolarlık bir üretim bütçesi ve kötü gelirler ile büyük bir kutu-ofis bombasıydı (yılın en yüksek 65. gişe hasılatı); 50 milyon dolar (yurt içi) ve sadece 104 milyon dolar (dünya çapında)

Tavuk Küçük (2005)
Disney’in tamamen bilgisayar animasyonu (CGI) ve Disney’in ilk CG filmi tarafından üretilmiş olan ilk filmi olan Pixar’ın ilk filmi üretildi; 3-D’de piyasaya sürüldü (Disney’in bu formatta yayınlanacak ilk filmi)
ayrıca, bu, Disney’in ikinci tek katlı animasyon filmi ( Robin Hood (1973) sonrası ) antropomorfik karakterler kullanmasıydı.
“Gökyüzü Düşüyor!” diye yanlış ve histerik bir şekilde ağlayan Henny Penny (Tavuk Küçük) hakkındaki masallara dayanıyordu; karakterleri genç inek erkek horoz Tavuk Little (Zach Braff), dul babası Buck Cluck (Garry Marshall), onun bucktoothed en iyi arkadaşı – korkak, endişeli, morbidly obez bir domuz, Abby Mallard (Joan Cusack) adlı çirkin sık sık dalgalanan ördek dahil Sudan Balık (Dan Molina) olarak bilinen bir tüplü miğferli akvaryum gibi, çöpün Runt of Runt’ı (Steve Zahn) ve dişi tomboy-kabadayı Foxy Loxy (Amy Sedaris) anlamına gelir.
150 milyon dolarlık üretim bütçesi ve biraz başarılı olan pahalı bir film; 2005’in 14. en yüksek brüt (yerli) filmi, 135.4 milyon dolar ve 314.4 milyon dolar (dünya çapında)

Robinsons’la tanışın (2007)
William Joyce’un 1990 resmine dayanan kitap Aziz Wilbur Robinson ile Bir Gün
Hikaye, bir aileyi bulmak için bir zaman makinesinde 30 yılını geleceğe yolculuk eden 12 yaşındaki yetim / çocuk mucidi-dahisi Lewis’i anlattı, 13 yaşındaki dostum Wilbur Robinson’un erkekleri kovalamak için katıldığı bir araya geldi. çocuk Melon Şapka Guy ve onun kötü robotik melon şapka Doris (DOR-15), ve Büyükbabam Robinson’un eksik yanlış dişleri elde
Yılın en yüksek bütçeli (yerli) filmi olan 97,8 milyon dolar ve dünya çapında da 169.3 milyon dolar ile tahmini üretim bütçesi 150 milyon dolardı.

Bolt (2008)
hikayede ( Truman Show’un (1998) öncülü gibi ), genetik olarak değiştirilmiş, süper güçlü beyaz çoban köpeği Bolt (John Travolta) tüm hayatını bir TV setinde geçirmişti; “insan” Penny (Miley Cyrus) setten kaçırıldığında, Bolt, kadın deli kedi Mittens’in (Susie) yardımıyla, kötü çılgın bilim adamı Dr. Calico (Malcolm McDowell) ile savaşmak için bir kurtarma görevi için kendi set üstü Hollywood fragmanından kaçtı. Essman) ve hamster Gergedan (Mark Walton)
Disney’in sözde “Revival” filmindeki ilk filmlerden biri
fotogerçekçi olmayan görüntülemeyi kullanan ilk bilgisayar animasyon filmi
yılın en yüksek 22 brüt (iç) filmi olan 114 milyon dolar (yurt içi) ve 310 milyon dolar (dünya çapında) ile orta derecede başarılı; ve 150 milyon dolarlık bir üretim bütçesiyle
Wall-E (2008) tarafından kazanılan En İyi Animasyon Filmi için bir Akademi Ödülü adayı

Prenses ve Kurbağa (2009)
ED Baker’ın 2002 tarihli çocuk romanı The Frog Princess, klasik masalın versiyonu, The Frog Prince
Yılın 32. en yüksek brüt (yerli) filmi, 104.4 milyon dolar ve 267 milyon dolar (dünya çapında) ve 105 milyon $ ‘lık bir üretim bütçesiyle
Disney’in siyah başlık karakterinin ilk uygulaması olan Tiana (Anika Noni Rose’un sesi) adlı Afrikalı-Amerikalı bir prenses; ayar 1920’lerde New Orleans oldu
Range’de (2004) geleneksel olarak canlandırılan ilk Disney animasyon filmi
Üç kez Akademi Ödülü adayı: En İyi Orijinal Şarkı ( Neredeyse Orada ), En İyi Orijinal Şarkı ( New Orleans’ta ) ve En İyi Animasyon Filmi, Up (2009) tarafından kazanıldı
DreamWorks aynı zamanda ikinci uzun metrajlı animasyon filmi The Dora to El Dorado (2000) ‘i ( The King Who Want King (1975)’ e dayanan ) ve Fox, görsel-çarpıcı bilim kurgu destanı Titan AE (2000) ‘yi klasik olarak birleştirdi. animasyon ve CGI (geleneksel animasyon bölümünü kapatmadan önce).

Final Fantasy – İçinde Ruhlar – 2001DreamWorks ve PDI’nin ikinci işbirliğiyle (2001’in ilk gişe rekorları kıranı ve ilk En İyi Animasyon Filmi Oscar ödülü) ve renkli peri masalı faresi Shrek (2001) ; Yangın, sıvılar, dijital insanlar ve kıyafetler gibi CGI ve yeşil, bataklık yaşayan, misfit bir ogre (Mike Myers’ın sesiyle). Bununla birlikte, 21. yüzyılın başlarında en çok konuşulan (ancak ticari olarak başarısız) bilgisayar animasyon filmi, Sony’nin Son Fantezi’siydi: The Spirits Within (2001)Kendini “Fantezi Gerçekler” olarak tanıtan yönetmen Hironobu Sakaguchi (etkileşimli, rol oynayan, fütüristik bir video oyununun yaratıcısı) tarafından foto-gerçekçi (hyperReal), bilim-kurgu masalı. İnsan aktörlerini CG ile simüle etti ve tamamen orijinal tasarımlara dayanan ilk bilgisayar ürünü özellik filmiydi – gerçek konum, insan, araç veya sahne kullanılmadı.

Kaena: Kirsten Dunst, Richard Harris ve Anjelica Huston’un sesleriyle Fransa’dan ilk uzun metrajlı 3 boyutlu animasyon filmi olan Prophecy (2004) , özgür ruhlu bir genç kız hakkında bilimkurgu fantazi hikayesini anlattı. ölmekte olan 100 mil uzunluğundaki bir ağacın gizemini çöz. Yazar / yönetmen Kerry Conran bu ilk filmi, geç 1930’larda geçen retro-fütüristik bilim kurgu macera filmi Sky Captain ve (2004) Yarının Dünyası oldu ilkHer sahnenin en azından kısmen bilgisayar tarafından oluşturulduğu canlı aksiyon stüdyosu, insan aktörleri (Jude Law ve Gwyneth Paltrow dahil) ile desteklenmiştir. Tüm özel efektli film, öndeki insan aktörlerle mavi / yeşil ekranlara karşı çekildi.

Yaratıcı yaratıcılıktaki benzerlik, yönetmen Richard Linklater’in izlenimci ve stilize bir R-rated filmi olan çığlık atan Waking Life (2001) idi. İlk olarak 30 sanatçı, karakterleri grafiksel olarak ‘resmileştirmeden’ önce canlı bir film olarak çekildi. Hareket halindeki bir karikatürün yanılsamasını yaratmak için bilgisayar (“enterpolasyonlu rotoscoping” adı verilen bir işlemle). [Not: Aynı şekilde, Sin City (2005) ve Linklater’in kendi A Scanner Darkly (2005) dijital olarak rotoscoped canlı eylemi.] Ayrıca, Paramount Nickelodeonfilmleri, Jimmy-Neutron: Boy Genius (2001) adlı uzaylı kaçırılmış ebeveynlerini kurtaran bir vızıltı çocuğunun oynadığı tamamen orijinal bir bilgisayar animasyonuyla tanıştı . Ve Warner Bros. Kötü bir şekilde yayınlanan bir yaz dönemi olan Osmosis Jones (2001) , kısmen canlı aksiyon ve bölüm animasyonlu bir hayvanat bahçesi işçisinin (Bill Murray) bedenindeki ölümcül mikropları avlayan beyaz kan hücresi polisi (Chris Rock’ın sesi) hakkındaydı. .

Canavarlar, Inc – 2001Disney’in Pixar ile dördüncü bilgisayar animasyonlu komedisi olan ve merakla beklenen Monsters, Inc. (2001) , Mike Wazowski (Billy Crystal’in sesiyle) adlı tek gözlü, kireç renkli bir top ve korkutucu fabrika arkadaşı James P’yi canlandırdı. “Sulley” Sullivan (John Goodman’ın sesi). 2013 itibariyle, tüm zamanların yedinci en yüksek grossing animasyonu oldu.

20. Yüzyıl Fox’un animasyon-macera Buz Devri (2002) , ebeveynleriyle birlikte bir bebeği yeniden birleştirmeye çalışan yaratıkları canlandırdı . Bilgisayar tarafından oluşturulan karakterler arasında Manny – yünlü bir mamut (Ray Romano’nun sesi), Sid – bir konuşkan tembellik (John Leguizamo’nun sesi), Diego – bir kılıç dişli kaplan (Denis Leary’nin sesi), Scrat ile birlikte bir prehistorik çaresizce bir meşe palamudu saklamak için çalışır. [Not: Bunu devam eden bir Buz Devri 2: The Meltdown (2006) izledi .] Aynı takımın ikinci filmi Robots’du (2005).Fender’in sesi olarak Robin Williams (1992’den bu yana animasyonlu bir özelliğindeki ilk sesi) içeren, cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl cıvıltıları ile ilgili bir bilim kurgu filmi.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’ne getirilen baskılar nedeniyle, nihayet gerçekleşen organizasyon, uzun metrajlı filmlerin (animasyonların!) 2001 yılında seçilecek filmlerden başlayarak, kendi Oscar ödülleri kategorisi En İyi Animasyon Filmi’ni hak ettiklerini kabul etti. Akademi’nin kurallarına göre, bir ‘animasyon filmi’ en az 70 dakika uzunluğunda olmalı, önemli miktarda büyük animasyonlu karaktere sahip olmalı ve en az% 75’i animasyonlu olmalıdır. Oscar’ı yeni kategoride kazanan ilk animasyon filmi DreamWorks SKG’nin revizyonist Shrek (2001) oldu.. Ana karakteri ile bir peri masalı için geleneksel Disney canlandırma formülüne karşı çıktı – çirkin, yeşilimsi bir ogre (Mike Myers’ın sesi), bir kadın, mor yangın soluyan ejderhadan acımasız bağımsız Prenses Fiona (Cameron Diaz’ın sesi) biriktiren , bir pop müzik müziği ile (Joan Jett, Smash Mouth ve diğerleri tarafından şarkıları içeren).

Çılgınca başarılı Finding Nemo (2003) – Pixar ve Disney’in beşinci işbirliği, En İyi Animasyon Filmi Ödülünü kazandı! Yılın tartışmasız gişe rekortmeni şampiyonu, Marlin’in hikayesiydi – Albert Ocean’dan dul bir palyaço balığı (Albert Brooks’un sesi), Dory adında bir dopey ve unutkan mavi tang balığı (Ellen DeGeneres’in sesi) ile birlikte, solmuş bir fin ile kayıp oğlu Nemo için. [Bu çılgınca yaratıcı ve gerçeküstü Fransız animasyon filmi sıkı bir rekabet karşılaştığı Belleville Üçüzler (2003) .] DreamWorks’te versiyonunu Nemo bir sualtı gangster temalı , stüdyoİlk CGI-animasyon filmi, Will Smith, Renee Zellweger, Jack Black, Robert DeNiro ve Angelina Jolie tarafından sağlanan seslerle başarılı Shark Tale (2004) oldu .

Yönetmen / senarist Brad Bird’ün ustaca Oscar ödüllü En İyi Animasyonlu Özelliği, aksiyon-macera The Incredibles (2004) , Disney ve Pixar’ın altıncı işbirliği, ilk olarak Pixar’dı.PG-rated film ve bugüne kadarki en uzun CG animasyon filmi (115 dakika). O, orta yaştan bir kriz yaşayan ve huzursuz eşi Helen (ses) ile varoşlarda altta yaşayan eski bir Süper Kahraman olan, gevrek Bob “Bay İnanılmaz” Parr (Craig T. Nelson’ın sesi) hikayesini anlattı Holly Hunter of) – eski kauçuk-kireçli maskeli koruyucu Elastigirl. Onların çocukları uzun saçlı kızı Violet (Sarah Vowell’in sesi) – görünmez olma yeteneğine sahipti, oğlu Dash (Spencer Fox’un sesi) – süpersonik hızda seyahat edebilenler ve Jack-Jack bebeği. Tüm aile kötülük Sendromuna (Jason Lee’nin sesi) karşı süper kahramanlık içine geri çekildi. Dört Oscar adaylığıyla (En İyi Animasyon Filmi dahil),Aladdin (1992) (beş aday ile).

Özet: Pixar ile Disney’in Animasyonlu İşbirlikleri

2006’nın başlarında, Walt Disney Co., Disney’in finanse ettiği ve Pixar’ın animasyon filmlerini dağıttığı ve kârlarını dağıttığı on iki yıllık bir ilişkiden sonra, 7.4 milyar dolarlık hisse için uzun zamandır ortak Pixar Animasyon Stüdyoları A.Ş.’yi satın aldı (önceki anlaşmalarının Haziran ayında sona ermesi 2006, Pixar’ın Otomobillerin tesliminden sonra (2006) ).

Özetle, Disney’in Pixar ile başarılı animasyonlar koşusu aşağıda verilmiştir. İlk beş uzun metrajlı filmi, dünya çapında 2,5 milyar dolardan fazla hasılat yaptı ve Pixar’a o zamanki herhangi bir yapım şirketinin film başına en yüksek puanını verdi.

Burada detaylı bir tabloya bakınız: Pixar-Disney Animasyonları

Pixar-Disney Hareketli Filmler(kronolojik)
Disney-Pixar İşbirlikleri
Milyonlarca Dolar Kutu Ofis Brüt (yerli)
Milyonlarca Dolar Kutu Ofis Brüt (dünya çapında)
Akademi Ödülleri
Yurtiçi Yetenekli
(2017 sonu itibariyle)
1. Oyuncak Hikayesi (1995)
Kazanmadan üç Akademi Ödülüne aday gösterildi
Tüm zamanların en yüksek brüt animasyon filmi.
2. Bir Böceğin Hayatı (1998)
Kazanmadan bir Akademi Ödülü için aday gösterildi
Tüm zamanların 59 en yüksek grossing animasyon filmi
3. Oyuncak Hikayesi 2 (1999)
Kazanmadan bir Akademi Ödülü için aday gösterildi
Tüm zamanların en yüksek 23 harmanlanmış animasyon filmi
Animated Feature Film Oscar Kategorisi
İlk 2002’de (2001’de yayınlanan filmler için) ödüllendirildi.
4. Canavarlar, Inc (2001)
Bir galibiyet ile dört Akademi Ödülü (En İyi Orijinal Müzik Puanı, En İyi Animasyon Filmi, En İyi Ses Düzenleme) için aday gösterildi: En İyi Orijinal Şarkı
Tüm zamanların en yüksek 14 en hareketli animasyon filmi
5. Nemo Bulmak (2003)
Bir galibiyetle dört Akademi Ödülü (En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Orijinal Müzik Puanı, En İyi Ses Düzenleme) için aday gösterildi: En İyi Animasyon Filmi
Tüm zamanların en yüksek 6 grossing animasyon filmi
6. İnanılmazlar (2004)
İki Galibiyet Ödülü (En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Ses Karıştırma) için aday gösterildi: En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Ses Düzenleme
Tüm zamanların en yüksek 19’uncu en hareketli animasyon filmi
7. Otomobiller (2006)
Kazanılmamış iki Akademi Ödülü (En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Orijinal Şarkı) için aday gösterildi
Tüm zamanların en yüksek 24. gunding animasyon filmi
8. Ratatouille (2007)
Bir galibiyet ile beş Akademi Ödülü (En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Orijinal Müzik Puanı, En İyi Ses Karıştırma, En İyi Ses Düzenleme) için aday gösterildi: En İyi Animasyon Filmi
Tüm zamanların 36 en yüksek grossing animasyon filmi
9. DUVAR • E (2008)
Tek bir galibiyet ile altı Akademi Ödülü (En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Orijinal Müzik Puanı, En İyi Orijinal Şarkı, En İyi Ses Karıştırma, En İyi Ses Düzenleme) için aday gösterildi: En İyi Animasyon Filmi
Tüm zamanların en yüksek 27. animasyon filmi
10. Yukarı (2009)
En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Orijinal Puan ile beş Akademi Ödülü (En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Ses Düzenleme) için aday gösterildi
Tüm zamanların en yüksek 13 grossing animasyon filmi
11. Oyuncak Hikayesi 3 (2010)
İki Galibiyet, En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Orijinal Şarkı ile beş Akademi Ödülü (En İyi Resim, En İyi Ses Düzenleme, En İyi Uyarlanmış Senaryo) için aday gösterildi
Tüm zamanların en yüksek grossing animasyon filmi
12. Otomobiller 2 (2011)
En İyi Animasyon Filmi kategorisinde aday gösterilmiyor , Pixar’ın çizgisini kırıyor
Tüm zamanların en yüksek gişe hasılatı olan 44. filmi
13. Cesur (2012)
Bir galibiyetle bir Akademi Ödülü için aday gösterildi: En İyi Animasyon Filmi
Tüm zamanların 26 en yüksek grossing animasyon filmi
14. Canavarlar Üniversitesi (2013) (aka MU)
En İyi Hareketli Film Film kategorisinde aday gösterilmiyor
Tüm zamanların en yüksek grossing animasyon filmi
15. Inside Out (2015)
En iyi animasyon filmi olan En İyi Animasyon Filmi olan iki Akademi Ödülü (En İyi Orijinal Senaryo) için aday gösterildi
Tüm zamanların en yüksek 9 gunding animasyon filmi
16. İyi Dinozor (2015)
En İyi Hareketli Film Film kategorisinde aday gösterilmiyor
Tüm zamanların en yüksek 75. grossing animasyon filmi
17. Dory Bulma (2016)
En İyi Hareketli Film Film kategorisinde aday gösterilmiyor
Tüm zamanların en yüksek grossing animasyon filmi
18. Otomobiller 3 (2017)
En İyi Hareketli Film Film kategorisinde aday gösterilmiyor
Tüm zamanların 66 en yüksek grossing animasyon filmi
19. Coco (2017)

İki Galibiyet Ödülü, En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Orijinal Skor ile aday gösterildi.
Tüm zamanların en yüksek 35. grossing animasyon filmi
John Lasseter’ın yönettiği macera komedi Cars (2006) Pixar’s CGI marvel, unutulmuş bir rotada Route 66 için nostalji de dahil olmak üzere yarışlara bir yolculuğa (Lightning McQueen, Owen Wilson’ın sesi) ilişkin antropomorfik bir hikayeyi anlattı. Radiator Springs denilen kasaba.

Pixar, 2001’den 2017’ye Animasyon Filmi Ödülüne layık görülen 19 filmi yayınladı. Bunlardan sadece beşi aday göstermeyi başaramadı – hem devam hem de prequel: Otomobil 2 (2011) ve Canavarlar Üniversitesi (2013) , The Good Dinozor (2015) , Finding Dory (2016) ve Cars 3 (2017) ) . Pixar / Disney’in The Good Dinozoru (2015) ilk kez Pixar’ın aynı yıl iki uzun metrajlı filmi yayınladığını belirtti. Onun daha önceki 2015 filmi büyük Oscar kazanan hit Out (2015) oldu .

Dory (2016) , açılış haftasonunda rekorları kırdı – en başarılı ve en yüksek gişe rekorları kıran filmin başlangıcında (açılış haftasında) tüm zamanların 135.1 milyon dolardan, Shrek the Third (2007) , 121,6 milyon dolara çıktı. (iç). [Not: Şimdiye kadar Oyuncak Hikayesi 3 (2010) Pixar’ın en büyük açılışını 110.3 milyon dolardı.] Monsters Üniversitesi (2013) , Pixar’ın 18 yıllık tarihinin 14. düz numaralı filmi. Aynı zamanda, Kuzey Kaliforniya merkezli şirket için 82 milyon dolar olan 110.3 milyon $ ‘lık lansmanın ardından en yüksek ikinci açılışa sahipti.Oyuncak Hikayesi 3 (2010) .

Ratatouilleİlk 19 uzun metraj filmi, Coco (2017) tarafından , 45 Akademi Ödülleri adaylığı, 14 rekabetçi Oscar® (John Lasseter’in Oyuncak Hikayesi için Özel Başarı Ödülü’nü (1995) içermez ) ve diğer birçok övgüyü topladı. İlk 19 animasyon filmi yakl. Gelirlerde 4,86 ​​milyar dolar (yurt içi) ve 11,9 milyar dolar (dünya çapında).

2017’den itibaren, Pixar-Disney filmlerinden dokuzu, En İyi Animasyon Filmi için Akademi Ödülünü kazandı (kategori 2001’den beri): 5, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 15 ve 19. filmler. Filmlerin ikisi de En İyi Film ( Up (2009) ve Oyuncak Hikayesi 3 (2010) ) için Akademi Ödülü’ne aday gösterildi :

Nemo Bulmak (2003)
İnanılmazlar (2004)
Yazar / yönetmen Brad Bird tarafından Ratatouille (2007) bir Paris bistro-restoranda yaşayan ve şef olmak için istekleri vardı Rémy (Patton Oswalt sesi) adlı bir sıçan hakkında bir masal oldu.
WALL • E (2008) , 2700 yılında boşaldıktan sonra Dünya gezegeninin geleceğinin anahtarını keşfeden WALL (E) (Atık Tahsis Yük Kaldırma Dünya Sınıfı) adlı bir atık kaldırma robotu hakkındaydı. Dünya temizlik yapıyor. WALL • E, bir uzay sondasından EVE adlı soğuk kalpli dişi arama robotuyla karşılaştığında ve ona aşık olduğunda, onu uzayda gezdirdi. En İyi Animasyon Filmi WALL-E’nin altı adayı , en çok aday gösterilen animasyon filmi olarak Beauty and the Beast (1991) ile ilişkilendirdi .
CGI-animasyonlu bir film olan Up (2009) , bir yaşlılık hikayesiydi. O yavaş yavaş bir kazara stowaway Boy Scout adlı Russell adlı adlı yüzlerce helyum balonları kullanarak havaya evini başlattı 70 yaşındaki bir kahraman, cantankerous, acı dul Carl Fredricksen (Edward Asner sesi) hakkında söyledi – En iyi Resim adaylığı alan ilk animasyon filmi, animasyon filmlerin 2001 yılında kendi kategorilerini almasıydı.
Oyuncak Hikayesi 3 (2010)
Cesur (2012)
Inside Out (2015)
Coco (2017) – En İyi Animasyon Filmi için Oscar ödülü, kategorisinde Disney’in altıncı zaferi oldu. Latino kahramanı ile ilk Animasyon Filmi Ödülü oldu.
Walt Disney Studios Animasyon için Gelişmeler:

Marvel çizgi romanından esinlenen Marvel-Disney filmi Big Hero 6 (2014) , Walt Disney Animation Studio’nun En İyi Animasyon Filmi için yedinci Oscar ödülünü kazandı . Akademi Ödülleri’nde Marvel’in ilk büyük kazananı ve Walt Disney Animasyon Stüdyosu’nun bir önceki yılın Frozen (2013) galibiyetinden bu yana animasyon kategorisindeki ikinci zaferini (üst üste ) işaret etti .

Walt Disney Animasyon Stüdyosu Özellik Filmleri (1937’den günümüze)
2010’ların On Yılı
Yok hayır. Başlık ekranı Başlık (Yıl) ileri gelenler

Tangled (2010)
Hikaye, bir cadı tarafından uzun bir kalede hapsedilen Rapunzel adlı uzun saçlı bir kız olan Grimm Kardeşler’in klasik masalına dayanıyordu; kalenin içine girdiği tek şey, uzun saçlı saçlarından aşağıya doğru uzanmıştı, cadı çağrıldığında şöyle demişti: “Rapunzel, Rapunzel, saçlarını bırak!”; Cadı Rapunzel’in bir prens için artan sevgisini engellemeye çalıştı.
film ( Shrek- tarzı mizah olmadan) düz-ileri bir anlatıyı benimsedi ve 260 milyon dolarlık fahiş bir üretim bütçesi ile altı yıla yakın bir zaman sürdü.
Yılın en yüksek 10 brüt (yerli) filmi, 200,8 milyon dolar ve 591,8 milyon dolar (dünya çapında)
film, CGI ve geleneksel elle çizilmiş animasyonları fotogerçekçi olmayan görsellerle harmanladı
orijinal adı Rapunzel , cinsiyet-nötr olduğunu ima ederek pazar payını arttırmak için Tangled olarak değiştirildi.
film Disney’in ilk CGI Prensesi’ni tanıttı (bir sonraki de Disney / Pixar’ın Cesurluğu’nda (2012) Merida idi )
En İyi Orijinal Şarkı için bir Akademi Ödülü adayı ( Işığı Görüyorum )
ardından CGI devamı kısa, Tangled Ever After (2012)

Winnie the Pooh (2011)
1926 AA Milne hikayelerinden esinlenerek – ve daha önce üç tane tercih edilmemiş olan Pooh hikayelerine dayanarak
Disney’in daha önceki Winnie the Pooh’un Birçok Maceraları (1977)
bildirildiğine göre, geleneksel animasyon teknikleri kullanılarak yapılan son Disney filmi (dizide geleneksel olarak son film olan son film (2004) )
Disney’in Pooh Franchise gelirinin çoğu mallardan
Yılın en yüksek 105. en yüksek bütçeli (yurtiçi) filmi 26,7 milyon dolar ve 33.2 milyon dolar (dünya çapında) ve 30 milyon dolarlık üretim bütçesiyle; çok zayıf kutu-ofis gelirleri

Batığı-Ralph (2012)
hikaye, arcade oyun merkezi sakini “Oyunbozan Ralph” (John C. Reilly) başlıklı bir 1980 8-bit video oyununda bir ‘kötü adam’ etiketli ediliyor bıkmış Fix-It Felix Jr yüceltti onun kahraman: Felix (Jack McBrayer); Çavuş Calhoun (Jane Lynch) adlı bir kahramanın yer aldığı başka bir bilim kurgu Hero’s Duty oyununun içinde bir kahraman olmanın başını çekti ; Onun haydut çabaları bir Cy-Bug düşmanı, Vanellope Von Schweetz (Sarah Silverman) adında bir “aksaklık” yarışçısı ile tanıştığı ve ona yardım ettiği bir arcade yarış oyunları olan Sugar Rush’ı ele geçirdi.
bir CGI-animasyon filmi
çok başarılı bir film: yılın en yüksek 12 (toplam) filmi olan 189.4 milyon dolar ve 471,2 milyon dolar (dünya çapında), 165 milyon dolarlık üretim bütçesiyle
Bir kerelik Akademi Ödülü adayı: En İyi Animasyon Filmi, Cesur’a (2012)

Dondurulmuş (2013)
Hans Christian Andersen’in orijinal uzun 1845 peri masalı The Snow Queen’den esinlenerek ; Bu Disney animasyonu, tam uzunluktaki bir filmin temeli olarak bir Andersen masalını kullanmanın ikinci örneğiydi (birincisi The Little Mermaid (1989) ).
hikayede, korkusuz Prenses Anna (Kristen Bell), sadık evcil geyiği Kristoff (Jonathan Groff), sadık evcil hayvanı ren geyiği Sven ve naif şarkı söyleyen kardan adam Olaf’ı (Josh Gad) yabancılaşmış kız kardeşi Kraliçe Elsa (Idina Menzel) ile birlikte; onun görevi de, Arendelle krallığının sonsuz dondurulmuş kışını, taç giyme töreninden sonra Kraliçe Elsa tarafından gönülsüzce serbest bırakıldı.
yılın en yüksek brüt (yerli) filmi olan 400,7 milyon dolar ve dünya çapında 1.28 milyar dolardı ve üretim bütçesi 150 milyon dolardı.
zamanda, tüm zamanların en yüksek gişe hası (dünya çapında) animasyon filmi oldu
o zaman, Warner Bros tarafından geride bırakılana kadar bir kadın yönetmen ile en yüksek kazançlı (yerli) filmdi. Harika Kadın (2017)
bir 3D CGI animasyonu olarak yaratıldı ve 2000 yılından bu yana Disney’in en güçlü ve en iyi sürümlerinden biri olarak kabul edildi.
İki kez Oscar ödüllü Oscar ödülü: En İyi Orijinal Şarkı ( Gidelim ) ve En İyi Animasyon Filmi

Büyük Kahraman 6 (2014)
Bu, Disney’in süper kahraman karakterlerini içeren Disney’in ilk animasyon filmi; Marvel’in aynı isimli süper kahraman çizgi roman serisinden ilham aldı
bir 3D CGI animasyonu olarak yaratıldı
Hikaye, iki genç robot biliminin yaşadığı San Fransokyo’nun fütüristik kurgusal kentinde kuruldu: Kardeşler Hiro (Ryan Potter) ve Tadashi Hamada (Daniel Henney); gizemli Kabuki-maskeli suçlu tarafından başlatılan bir kriz (daha sonra San Fransokyo Teknoloji Enstitüsü robotik öğretmeni Profesör Robert Callaghan (aynı zamanda Yokai olarak da bilinir) – şehri tehdit ettiği zaman, Hiro bir süper kahraman ekibi kurdu (ölen yaşlı) Tadashi’nin yükseltilmiş ve modifiye edilmiş Baymax (Scott Adsit) dövüşü ve uçan robotik makine ile kötü adamlarla mücadele etmek için erkek kardeşin en iyi dört arkadaşı)
yılın en yüksek 10 brüt (yerli) filmi 222,5 milyon dolar, 657,8 milyon dolar (dünya çapında) ve 165 milyon dolarlık bir üretim bütçesiydi.
bir Akademi Ödülü sahibi (tek adayı): En İyi Animasyon Filmi

Zootopya (2016)
Bu, Disney’in üçüncü tek katlı animasyon filmi ( Robin Hood (1973) ve Chicken Little (2005) ) sonrasında antropomorfik karakterler kullanmasıydı.
film Zootopia şehrinde kuruldu, burada neşeli ve idealist tavşan tavşanı Judy Hopps (Ginnifer Goodwin) bir polis memuru olarak görev aldı; hızlı konuşan bir adam olan Nick Wilde (Jason Bateman), kırmızı bir tilki tilki ile yollarını aştı; birlikte, vahşi yırtıcı memeliler tehdit eden bir komployla karşı karşıya kalıyorlardı.
son derece başarılı bir film – yılın en yüksek 7.700 milyon dolarlık (yerli) filmi ve tahmini maliyeti 150 milyon dolar olan 1.024 milyar dolar (dünya çapında); Frozen’dan (2013) bu yana Disney’in en yüksek gişe hasılatıydı.
zamanda, tüm zamanların altıncı animasyon filmi izleyen 1 milyar $ (dünya çapında), geçmek oldu Frozen (2013), Minions (2015), Toy Story 3 (2010), Despicable Me 3 (2017), ve Bulma Dory (2016)
Bir Akademi Ödülü sahibi: En İyi Animasyon Filmi – bu, Disney’in Animasyon Filmi’nin Animasyon Filmi’nin 3. filminde, Oscar’ı (Frozen) (2013) ve Büyük Kahraman 6 (2014); Bir başka Disney filmine karşı kategoride yarışıyordu, Moana (2016)

Moana (2016)
Özel animasyonun hikayesi Güney Pasifik’in Polinezya adalarında kuruldu.
Polinezyan ( Lilo ve Lil (Lilo ve Stitch (2002) ‘den sonra ikinci) olan bir baş karakteri öne sürmek için önemliydi ; o da ilk Polinezya Disney Prensesi idi
geleneksel olarak CGI ile animasyonlu
Hikaye genç, 16 yaşındaki güçlü iradeli gelecekteki mutsuzluğu etrafında döndü, Motunui adasındaki Princess Moana Waialiki (Auli’i Cravalho), adanın en hayırsever yaratıcısının çalınan kalbini yeniden canlandırmak için okyanus denizlerinde bir maceraya atıldı. tanrıça, efsanevi, karanlık, şekil değiştiren demi-tanrı Maui’nin (Dwayne Johnson) yardımlarıyla Te Fiti adını aldı.
Yılın en yüksek 11. gişe hasılatı (yerli) filmi 248,8 milyon dolar ve dünya çapında yaklaşık 643.3 milyon dolar, tahmini üretim bütçesi ise 150 milyon dolardı.
İki Akademi Ödülü adaylığı ile: En İyi Animasyon Filmi (Disney’in kendi Zootopia’sına (2016) karşı yarışan ) ve En İyi Orijinal Şarkı ( Ne Kadar Gideceğim )
Animasyonlu Filmlerin Mevcut Durumu:

Robert Zemekis , hareket yakalama teknolojisini daha da geliştiren bir film olan Polar Express’i (2004) yönetti . Bir aktörün canlı performanslarının bilgisayarlı kameralar tarafından dijital olarak yakalandığı gelişmiş bir hareket yakalama sistemi olan ‘Performans Yakalama’ sürecinin ilk yenilikçi kullanımı ile damgasını vurdu ve sanal, tamamen dijital karakterler yaratmak için bir insan planı haline geldi. Bu aktör Tom Hanks’ın aynı filmde çok farklı karakterler (çocuk, baba, şef, hobo ve Noel Baba) oynamasına izin verdi. Zemeckis, daha sonraki filmlerinde (üretilen veya yönetilen) perili ev filmi Monster House (2006) dahil olmak üzere bu teknikle daha da ileri gitti.ve epik şiir Beowulf’un (2007) modern uyarlaması . Teknikte ilerlemeler kaydedildikçe, 2000’li yıllarda ve geleceğe özel bir efekt tekniği olarak daha yaygın ve sofistike hale geleceği açıktı.

Meraklı GeorgeCGI filmlerinin kalabalığından çıkarılan birkaç büyük bütçeli cel-animasyonlu filmden biri, Margret ve HA Rey’ın , George ve Will Ferrell adındaki meraklı maymunun başrol oynadığı Curious George (2006) adlı klasik çocuk kitabı serisinin uyarlamasıydı. Yetim George’u Afrika’dan Amerika’ya bir dizi yanlış adlandırma için taşıyan Sarı Şapkalı adam. George Miller ( Babe (1995) tarafından bilinen ) Happy Feet’i (2006) yönetti.- En iyi animasyonlu özellik Oscar ödüllü CGI-animasyonlu şarkı ve dans müzikal. Her biri bir eşe sahip olmak için bir “heartsong” a sahip olmaktan gurur duyan bir grup Antarktika İmparator Penguenini (CGI tarafından yaratılmış) anlattı. Elvis gibi Memphis’in oğlu (Hugh Jackman’ın sesi) ve Norma Jean’in (Nicole Kidman’ın sesi) oğlu Mumble (Elijah Wood’un sesi) adlı bir genç ve eşsiz penguen, bir yabancı olarak kabul edildi çünkü şarkı söyleyemedi ama Onun gerçek yeteneği, dans etmekti.

DreamWorks’un Shrek Taksitleri:

En başarılı animasyonlar için sekeller kaçınılmazdı, bu yüzden DreamWorks ‘ Shrek 2 (2004)Mike Myers (yeşil ogre Shrek olarak), Cameron Diaz (Fiona olarak) ve Eddie Murphy (bilge-çatlama eşek gibi) gibi orijinal karakter sesleri ile ortaya çıktı. Peri masalı çifti, gelinin ailesini Uzak, Uzaklarda – Shrek’in yönetmelikleri Kral Harold (John Cleese) ve Kraliçe (Julie Andrews) ‘da, bir devasa evlenme kararından memnun olmayan bataklıklarından geri döndüler. Diğer karakterler arasında, Fiona’nın Çirkin Stepsister’inin sesi olarak konuşan Larry King, Fırtına Prens Büyüleyici olarak Rupert Everett, Zorro tarzı suikastçı Puss-in-Boots gibi Antonio Banderas ve bir komplo perisi olarak Jennifer Saunders yer aldı. [Üçüncü taksit olduShrek the Third (2007) , ikinci filmin tüm oyuncularını geri getirmenin yanı sıra ek yıldızlar da ekledi. Dördüncü taksit Shrek Forever After (2010) ise orta yaşta bir kriz ve aile yaşamından muzdarip Shrek’i aldı. Rumpelstiltskin ile büyülü bir sözleşme imzaladıktan sonra alternatif bir evren. Hilecinin cadılarla hüküm sürdüğü yer. Shrek’in, Ogre Direnişinin Brunhilde benzeri bir lideri olan Fiona’dan “gerçek aşk öpücüğü” almak için sadece bir günü vardı.]

DreamWorks’un Shrek Filmleri (kronolojik)

Shrek (2001)
Tüm zamanların en yüksek 17 grossing animasyonu; PG oranlı

Shrek 2 (2004)
Tüm zamanların en yüksek 2. grossing animasyonu; PG oranlı

Shrek Üçüncü (2007)
Tüm zamanların en yüksek 12 grossing animasyonu; PG oranlı

Shrek Forever After (2010)

Tüm zamanların en yüksek 25 grossing animasyonu; PG oranlı
Dreamworks / PDI ile, böcek dünyayı tekrar ediyorum Arı Filmi (2007) Vanessa (Renee Zellweger sesi) adlı bir New York çiçekçi ile yasak bir dostluğu vardı Barry B. Benson (Jerry Seinfeld komedyen sesi) adlı bir arı hakkında, Alan Arkin, Kathy Bates, Matthew Broderick, John Goodman, Larry King, William H. Macy ve Oprah Winfrey de dahil olmak üzere bir all-star oyuncu, diğerleri arasında. Oscar adayı, karanlık, otobiyografik siyah ve beyaz 2 boyutlu animasyon filmi Persepolis (2007, Iran / Fr. / Us)Onun en çok satan çizgi romanlara dayanan, İran’daki 1979 İslam Devrimi sırasında siyasi baskı geliyor-yaş ana kadın karakterin hayata derinden genişletilmiş nasıl resimli, Marjane (veya Marji) Satrapi (Chiara Mastroianni sesi) aracılığıyla çeşitli anekdotlar.

Garfield (Bill Murray’in sesi) adlı tembel, bilge-çatlama turuncu kedigiller gibi, sendikal hikayeler kurgulu orijinal karakterlerle, canlı aksiyon / CGI karma filmi Garfield: The Movie (2004) filminde canlandırıldı . Tuhaf ve hızlı tempolu, ilkel olarak canlandırılan film The SongeBob SquarePants Movie (2004) , ana karakteri ile – sarı bir insan yapımı deniz süngeri bacakları ve kırmızı bir kravat – uzun süre koşan bir spin-off oldu Nickelodeon TV çizgi film gösterisi. DreamWorks animasyon ekibinden (ve Paramount tarafından yayınlanan) bir başka çaba, PG’nin Hedge Üzerinden Puanlandırılması (2006), aynı adı taşıyan popüler bir gazete çizgi şeridinin gevşek bir uyarlamasıydı. Verne (Garry Shandling) adlı bir kaplumbağa tarafından yönetilen bir grup vahşi hayvan ormanı hikayesini ve insanlara tecavüz etmenin etkilerini hisseden muzip rakun RJ (Bruce Willis tarafından seslendirilen) hikayesini anlattı. 2006’nın onuncu en yüksek gişe hasılatı filmi oldu, bir devam filmi ile, ama En İyi Animasyon Özelliği Oscar göz ardı edildi.

Bashir (2008) ile Waltz , En İyi Yabancı Film Oscar kategorisinde aday gösterilecek ilk sinema filmi oldu. Kısmen, bir sözlü tarih belgeseli olarak işleyen, introspektif, rüya gibi savaş karşıtı polemik, ülkesinin 1982 Lübnan işgalinde ve Filistinli mültecilerin katledilmesi sırasında genç bir İsrail askeri olarak yönetmen Ari Folman’ın yıkıcı ve travmatik deneyimlerinin gizli bir ifadesiydi. . Animasyon yapmak iki yıl sürdü ve el-çizimi en son teknoloji ile birleştiren bir sanatçı ekibi tarafından yapıldı. Bu durum, garip sarımsı ışıkta sıkça görülen kalın çizgili, tek renkli hareket eden görüntülerle sonuçlandı. Animatörler çizimlerini aşamalı ve görüntülü röportajlara dayandırdılar, ancak sonuç, Linklater’in filminde kullanılan rotoscope tekniğine bir şekilde benzer görünüyordu.Waking Life (2001) .

SimpsonlarEn uzun süredir çalışan televizyon dizisi The Simpsons’dı ve FOX kanalında 1989 yılının Aralık ayında prömiyeri yayınlandı. İkonik, kültürel açıdan anlamlı animasyon gösterisi, Life in Hell karikatüristi Matt Groening tarafından yaratıldı . Bir fotoğraf filmi ilk uzun metraj filmi olan The Simpsons Movie (2007) idi., sarı baba derili, saygısız ve kötü huylu aile babası ve nükleer santral müdürü Homer (Dan Castellaneta’nın sesi), endişeli çakıllı seslendirilmiş, mavi saçlı anne Marge (Julie Kavner’ın sesi), 10 yaşındaki yaramaz, Troublemaker oğlu Bart (Nancy Cartwright’ın sesi), 8 yaşındaki ekolojik fikirli, overachieving vejetaryen Budist kız kardeşi Lisa (Yeardley Smith’in sesi) ve emziren emziren çocuk Maggie.

Groening aynı zamanda , 1999 yılında ilk kez yayınlanmış olan bilim kurgu sahtekar Futurama’dan da sorumluydu – bir sonraki binyılda “Generation-X” daha gevşek Phillip J. Fry (Billy West’in sesi) – 20. yüzyılda 1.000 yıldır kaza ile dondurulmuş ve retro fütüristik bir dünyada uyandıran NY pizza servis elemanı. Bu, uzun metrajlı bir filme uyarlandı : Futurama: Bender’in Büyük Puanı (2007) , planlanan dört filmden ilki.

Nihai 3-D:

2000’lerin on yılı, 3D’deki gelişmeleri ve hem 3 boyutlu filmlerin hem de IMAX filmlerinin piyasaya sürüldüğünü gördü. Disney Dijital 3D, Gerçek D 3D, InTru3D, D-BOX ve IMAX 3D dahil olmak üzere birçok 3-D çeşidi vardı. Ve daha fazla tiyatro 3D formatına dönüştürüldü, bu 3D filmler için artan talep ve rezervasyon (ve bilet fiyatları) anlamına geliyordu. 3D, CGI’nın mantıklı bir uzantısı olan film yapımcılığının geleceği olabilir mi?

Disney’s and Robert Zemeckis’ Beowulf (2007) was released simultaneously in standard 2-D and non-Imax 3D versions and had the biggest 3-D rollout of any film in history (to date). Disney’s and Zemeckis’ 3-D A Christmas Carol (2009) was an adaptation of Dickens’ 1843 classic story in which Jim Carrey played multiple roles, including old miser Scrooge (at different stages of his life) and the three Christmas ghosts. It was released in both Disney Digital 3-D and IMAX 3-D (it was the first Disney animated film released in this format), and to date, it was the most expensive 3D animation film ever made, budgeted at a production cost of $200 million.

50’li yılların canavar filmlerinden DreamWorks bilim kurgu eseri Monsters vs. Aliens (2009) , Ultimate 3-D olarak adlandırılan stereoskopik 3-D’de doğrudan çekilen ilk bilgisayar animasyon filmi. Önceden, 3-D CGI filmleri 3-D olmayan bir versiyonda yapıldı ve daha sonra boyutlandınldı. Filmde, Susan Anderson (Reese Witherspoon’un sesi), düğün gününde bir meteor tarafından vuruldu ve canavar boyutuna (49 feet ve 11 inç) ulaştı ve Ginormica seçildi.

Casus çocuklar 3d: oyun bitti (2003)2000’lerde daha 3D animasyonlu yayınlar: Polar Express (2004) , Chicken Little (2005), Monster House (2006), Robinsons (2007), Bolt (2008), Coraline (2009), Şanslı Bulutlu Köfte (2009), Yukarı (2009), Buz Devri: Dinozorların Şafağı (2009) , Fantastik Bay Fox (2009) , G-Force (2009) , Astro Boy (2009) , Disney’in hareket yakalama A Christmas Carol (2009) , James Cameron ve 20. Yüzyıl Fox’un bilim-kurgu masalı Avatarı (2009) ve Pixar’ın Oyuncak Hikayesi 3 (2010) – sadece birkaçı.Toy Story 3 (2010) , şimdiye kadarki en yüksek g-oranlı G-rated filmi haline geldi ve 2010’da 400 milyon dolarlık brüt gişe rekorunu kıran ilk 2010 sürümü oldu. 2009 yılında toplam 10 3D animasyonlu özellik yayınlandı. Ve 2010’un en yüksek 10 grossing filminin dördü animasyonluydu ve 3-D’de piyasaya sürüldü: Pixar’ın Oyuncak Hikayesi 3 (2010) , Despicable Me (2010) , Shrek Forever After (2010) ve Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (2010) .

2011 yılında, En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar ödüllü bir Pixar filmi (adaylar arasında Pixar filmleri de yoktu), ancak yönetmen Gore Verbinski’nin Batı komedi-macerası olan Rango (2011) dikkat çekiciydi .

Eski filmler de 3-D’de yeniden yayınlandı: The Nightmare Before Christmas 3D (2006, orijinal 1993) , 3D’de Oyuncak Hikayesi (2009, orijinal 1995) ve 3D’de Toy Story 2 (2009, orijinal 1999) ve orada 3-D Rönesansının bir sonraki evresinin, Star Wars (1977) , Yüzüklerin Efendisi (2001-2003) , Matrix (1999) , Top Gun gibi klasik gişe rekortmenlerinin daha fazla 3D serbest bırakılması olacağının göstergeleriydi. (1986) ve Titanic (1997) .

Wallace & Gromit Claymation ve diğer Aardman Productions:

İngiliz kil animasyon stüdyosu Aardman Animations, ilk kez A Grand Day Out (1989) olan Clay-animated karakterleri olan 30 dakikalık Wallace ve Gromit serileriyle ünlüydü . Wallace, Gromit adında sessiz, akraba bir arkadaşı olan bir İngiliz mucidi ve piç kurdu. Aardman, tanınmaya başlamadan önce, şarkı söyleme California Raisins (AC, Red, Stretch ve Bebop olarak adlandırılan) adlı popüler televizyon reklamlarının yanı sıra, Claymation uzmanı Will Vinton’la birlikte bir dizi popüler televizyon reklamı üretti.

Wallace ve GromitAardman’ın yazar-yönetmeni Nick Park bu isabetlerden sorumluydu: Antropomorfize hayvanat bahçesi hayvanlarının nasıl kapalı yerlerde bulunduklarını hissettikleri ilk Oscar ödüllü Yaratık Komforları (1989) . Otuz dakikalık esrarengiz Wallace ve Gromit – The Wrong Trousers (1993) , ikinci Wallace ve Gromit kısa, çılgın bir oyuncak tren finali ile – En İyi Animasyon Kısa Film için Akademi Ödülü oldu. Benzer şekilde, Aardman’ın Wallace ve Gromit ile birlikte bir üçüncü tur kısa filmi A Close Shave (1995) adlı filmi de En İyi Canlandırmalı Kısa Film Oscar’ını kazandı.

Ardından, DreamWorks ile birlikte, Aardman ilk uzun metrajlı filmlerini üretti – hapishaneden oluşan bir tavus kuşu Tavuk Koşusu (2000) , hapsedilmiş bir yumurta yumurtlayan tavuk grubu hakkında bir kaçış planladı. Mel Gibson, kendini beğenmiş bir Yankee horozu olarak rol aldı. Bir En İyi Film adaylığı Onun reddi En İyi Animasyon kategorisinde yaratılmasına yol açtı – yıl 2001 yılında hak filmler için ilk kullanılabilir korku parodi Wallace ve Gromit: (2005) Tavşana Laneti oldu ilk özelliği- En İyi Animasyonlu Özellik Akademi Ödülü’nü kazanmak için çiftin oynadığı uzunluk filmi ve ilk stop-motion / ‘claymation’ filmi.

Animasyonlu komedi Flushed Away (2006) , Aardman Feature Films ve DreamWorks Animation tarafından ortaklaşa hazırlandı – Aardman Films’in ilk filmi tamamen soğuk bir filmle harap olan Roddy (Hugh Jackman’ın sesi) adlı aristokrat bir sıçan hakkındaydı. Sid adlı kaş ruffian sıçan (Shane Richie’nin sesi). Film başlangıçta durmak-devir kılçılığıydı, ama su etkilerinin bolluğu nedeniyle, tüm film CGI’ye dönüştü – ancak, karakterler hala Aardman’ın marka plastikleştirici karakterlerine benziyordu.